X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

7 najpopularniejszych psychologicznych mitów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 14:01
Wiele psychologicznych teorii funkcjonuje w społeczeństwie, ale część z nich nie ma swojego uzasadnienia. Niektóre tezy popularyzowane w mediach przez lata okazują się być mylne. Naukowcy postanowili rozwiać wszelkie wątpliwości, przyjrzeć się psychologicznym teoriom i wyodrębnić najpopularniejsze.
Wiele popularnych psychologicznych teorii nie ma potwierdzenia w wynikach badań.
Wiele popularnych psychologicznych teorii nie ma potwierdzenia w wynikach badań. Foto: pixabay.com/ErikaWittlieb

1. Uśmiechanie się sprawia, że jesteśmy szczęśliwi

Zgodnie z tzw. hipotezą mimicznego sprzężenia zwrotnego tak się właśnie dzieje, ponieważ nie tylko nasze emocje oddziałują na naszą mimikę, lecz także występuje zjawisko odwrotne – nasz wyraz twarzy wpływa na nasze samopoczucie. Fritz Stark, twórca tej teorii, w 1988 roku przeprowadził badanie, podczas którego uczestnikom uśmiechającym się i uczestnikom ponurym czytano komiks. Następnie badani oceniali go pod względem zabawności i okazało się, że ci, którzy podczas czytania mieli uśmiech na twarzy historyjka wydała się istotnie śmieszniejsza niż pozostałym uczestnikom.

Inni naukowcy, zainspirowani tym badaniem, przeprowadzili 17 podobnych eksperymentów, lecz ich rezultaty, nie pokryły się z odkryciem Starka. Nie znaleziono żadnego związku pomiędzy wyrazem twarzy a oceną czytanego komiksu przez badanych. Stark, zaskoczony takimi rozbieżnościami, napisał oświadczenie, w którym zwrócił uwagę na błędy metodologiczne. Przykładowo, dostrzegł, że wyniki badań mogły zostać zniekształcone, ze względu na dobór grupy badawczej, np. spośród studentów psychologii, którzy dobrze znają oryginalny eksperyment.

Czytaj także
samotność jezioro rozstanie 1200.jpg
Introwertyk kontra ekstrawertyk. Jaki masz typ osobowości?

2. Pod wpływem hormonu przytulania stajemy się bardziej łatwowierni

Oksytocyna, czyli hormon uwalniający się w czasie przytulania, zwany też hormonem miłości, stał się przedmiotem badań wielu psychologów. W 2005 roku, neuroekonomista Ernst Fehr przeprowadził eksperyment, podczas którego aplikowano ten hormon uczestnikom. Okazało się, że pod wpływem jego działania byli oni bardziej ufni wobec obcych osób. W międzyczasie, oprócz hormonu przywiązania – jak nazywano wtedy oksytocynę – odkryto jej inne właściwości. Okazało się bowiem, że w niektórych sytuacjach może wywoływać także uczucie zazdrości, a u osób z natury agresywnych nawet przemoc. Naukowcy z Katholischen Universität von Leeuwen w 2015 roku przeprowadzili własne badania analizujące wpływ oksytocyny na zachowanie człowieka i potwierdzili jej wzmagające poczucie zaufania działanie. Niestety kolejne próby powtórzenia badania z 2005 roku przyniosły rozbieżne wyniki.

3. Kąpiel pomaga pozbyć się poczucia winy

Woda uznawana jest za substancję, która oczyszcza, a niektórzy twierdzą, że nie tylko ciało, ale i ducha. Związek pomiędzy fizyczną czystością, a czystością sumienia interesuje psychologów od lat. W tym kontekście mówi się o tzw. efekcie Macbetha - Lady Macbeth z szekspirowskiego dramatu także myła ręce, by zmazać z siebie winę. Badania przeprowadzone w 2006 roku przez psycholog Katie Lijenquist pokazują, że następstwem przyznania się do popełnienia niemoralnego czynu są intensywniejsze zakupy produktów do higieny, takich jak mydło czy pasta do zębów. W 2013 roku badacze z Oxford University powtórzyli badanie, lecz nie zdobyli dowodów potwierdzających występowanie efektu Macbetha. Nie udało się potwierdzić także innych założeń, m.in. tych dotyczących minimalizowania poczucia winy pod wpływem umycia się.

Foto: pixabay.com/sasint

4. Dzięki odpowiedniej postawie ciała jesteśmy bardziej odważni

Często słyszymy, że powinniśmy podnieść głowę, wypiąć pierś, wciągnąć brzuch, a dzięki temu poczujemy się lepiej i pewniej. Czy to rzeczywiście prawda? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał w 2010 roku zespół naukowców pod kierunkiem psycholog Amy Cuddy z Harvard University. Przeprowadzone analizy wyników pokazały, że osoby, które przez minutę przyjmowały pozę demonstrującą siłę w następującej później grze losowej obierali wyższe zakłady. W dodatku u tych badanych wzrastał poziom testosteronu we krwi, malało natomiast stężenie hormonu stresu – kortyzolu. W 2015 roku, zespół pod kierunkiem Evy Ranehill powtórzył badanie z udziałem 200 osób. Także przy tym eksperymencie uczestnicy przyznawali, że po przyjęciu postawy demonstrującej siłę czuli się bardziej odważni. Jednakże poziom testosteronu i kortyzolu we krwi oraz tendencja do obierania bardziej ryzykownych zakładów nie różnił się u nich istotnie w porównaniu z uczestnikami, którzy nie przybierali danych póz. Podobne wyniki uzyskano w 33 innych pracach poglądowych w tym temacie: one również pokazują, że ze statystycznego punktu widzenia, wpływ silnej postawy ciała na styl życia jest bliski zeru.

Czytaj także
uścisk dłoni powitanie 1280.jpg
Co uścisk dłoni mówi o Tobie?

5. Pokłady silnej woli są ograniczone

Istnieje teoria, zgodnie z którą wola jest zasobem ograniczonym i przy nadużyciu może się wyczerpać. Jest ona jedną z najbardziej wpływowych teorii współczesnej psychologii. W ostatnich dekadach badania nad wyczerpaniem zasobów woli prowadzili naukowcy na całym świecie, m.in. Chandra Sripada. Uczestnicy eksperymentów prowadzonych przez jego zespół rozwiązywali zadania na komputerze. Okazało się, że ci, których siła woli została wcześniej znacznie nadwyrężona, radzili sobie gorzej. Naukowcy z 24 laboratoriów postanowili dokonać replikacji eksperymentu Sripady i przeprowadzili go według dokładnie takiej samej procedury. Okazało się, że nie udało się powtórzyć rezultatów uzyskanych w naśladowanym badaniu.

6. Osoby czujące się obserwowane zachowują się bardziej autentycznie

Naukowiec Gilbert Roberts z Universität Newcastle przeprowadził w 2006 roku eksperyment, podczas którego uczestnicy mieli wrzucić dowolny datek do pudełka ustawionego przy automacie do kawy w jednym z biur. Okazało się, że swój wkład w zbiórkę pieniędzy miały przede wszystkim osoby, które podchodziły do automatu kiedy wisiał przy nim plakat przedstawiający silnie wpatrującą się parę oczu. Z kolei mniej datków wrzucały osoby, które przy automacie widziały obraz przedstawiający wazon z kwiatami. W 2011 roku naukowcy z Universität Bamberg powtórzyli badanie Robertsa, jednak nie znaleziono potwierdzenia wyników badań z 2006 roku. Metaanalizy 50 badań naukowych opublikowane w 2016 roku nie potwierdzają tezy o wzmożonej hojności, czy szczerości, gdy pozostajemy pod czyjąsś obserwacją.

Foto: pixabay.com/tabakpolska

Czytaj także
emocje złość gniew zmutek depresja1280.jpg
Tłumione emocje niszczą nas od środka

7. Noworodki potrafią naśladować innych

Amerykańscy psychologowie Andrew Meltzoff i Keith Moore już w latach 70-tych przekonywali, że noworodki dysponują umiejętnością naśladowania wszystkiego i wszystkich, co stanowi podstawę procesu uczenia się. Naukowcy przedstawili dane wskazujące, że dzieci w wieku od 12 do 21 dni potrafią naśladować dwa pokazane wcześniej wyrazy twarzy, np. wysuwanie języka. Najnowsze badania, przeprowadzone w Australii w 2016 roku przez Janine Oostenbroek z udziałem 106 dziewięciotygodniowych niemowląt nie potwierdzają tej tezy. Podczas eksperymentu maluchom prezentowano rozmaite wyrazy twarzy i dźwięki, jednak nie znaleziono dowodu na to, że dzieci potrafią naśladować którekolwiek z nich. Uzyskane przez naukowców rezultaty nie podważają zdolności noworodków i niemowląt do naśladowania, lecz wskazują na fakt, że nie jest to umiejętność wrodzona, tylko wyuczona w błyskawicznym tempie. 

 


Źródła:

http://charaktery.eu

http://sueddeutsche.de

 

 

 

Aleksandra Rybińska

Czytaj także

Po czym poznać, że ktoś kłamie? Oto kilka wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 11:12
,,Kłamstwo ma krótkie nogi” to powiedzenie o wiele bardziej wiarygodne niż mogłoby się wydawać. I to nie tylko dlatego, że im więcej kłamiemy, tym mniejsze szanse mamy na ukrycie prawdy i tym bardziej się w kłamstwach sami plączemy, ale też dlatego, że nasze emocje, myśli i zamiary są ściśle związane z zachowaniem i mową ciała. Choć nie ma konkretnego ruchu czy wyrazu twarzy, które potwierdzałoby, że ktoś kłamie, istnieje grupa gestów, których rozpoznawania można się nauczyć, by łatwiej zidentyfikować kłamcę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieca intuicja. Dlaczego kobiety są bardziej spostrzegawcze niż mężczyźni?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 14:34
Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że płeć piękna ma bardziej rozwiniętą zdolność do rejestrowania szczegółowych informacji oraz lepszą pamięć wzrokową niż mężczyźni. Przez tysiące lat obie płcie kształtowały swoje osobowości, w których wyodrębniły się charakterystyczne cechy. Kobiety interpretują sygnały z otoczenia inaczej niż mężczyźni, a za wszystko dopowiada po prostu…natura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

5 podstawowych typów uśmiechu, z którymi spotykamy się na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 17:27
Im więcej się uśmiechamy, tym bardziej pozytywnie reaguje na nas otoczenie. Dowodzą tego nie tylko wyniki badań, ale i doświadczenie w praktyce. Nie przypadkowo mówi się, że śmiech jest zaraźliwy, prowadzi do sukcesu, a nawet jest lekarstwem. Trzeba pamiętać, że to jednak gest, który wykonujemy nie tylko na znak sympatii i zadowolenia. Uśmiechów jest wiele…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsza i najtańsza terapia. Dlaczego warto się przytulać?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 16:15
Jest miłe, przyjemne i poprawia humor – to wie zapewne każdy. Ale okazuje się, że przytulanie to o wiele bardziej poważna sprawa niż mogłoby się wydawać. Nasze emocje są ściśle powiązane ze stanem zdrowia fizycznego, dlatego uściski oprócz tego, że pozytywnie wpływają na nasz umysł, mają też moc uzdrawiania. Te niezwykłe właściwości potwierdziły badania naukowe.
rozwiń zwiń