Wygląd zmienia się z upływem czasu. Jak walczyć z oznakami starzenia?

2016-11-28, 13:44

Wygląd zmienia się z upływem czasu. Jak walczyć z oznakami starzenia?
Regularne nawadnianie organizmu jest jednym ze sposobów na zachowanie młodości.Foto: pixabay.com/kaboompics

Z biegiem lat zmienia się nie tylko nasze ciało, ale i umysł. Dojrzewamy, uczymy się, więcej wiemy i rozumiemy, więcej potrafimy. Jedne procesy w organizmie się zaczynają, niektóre zwalniają, inne całkiem zanikają. Pierwsze oznaki upływu czasu pojawiają się na skórze, ale żeby walczyć z procesem starzenia trzeba dbać nie tylko o jędrną cerę. Jak to zrobić?

Dieta przeciwzmarszczkowa

Powiązany Artykuł

olej oliwa oliwki 1200.jpg
Dlaczego potrzebne nam są kwasy omega?

Za proces starzenia odpowiedzialne są przede wszystkim geny i to one decydują, jak szybko i jak bardzo będzie u nas zauważalny wiek. Sami jednak również możemy wpłynąć na to, jak będziemy kiedyś wyglądać. Przy zachowaniu odpowiedniego trybu życia i troski o ciało, będziemy dłużej cieszyć się młodym wyglądem i duchem. Aby zachować na długo piękną i jędrną skórę, trzeba zadbać, by w naszej diecie nie było niedoborów witaminy A, która chroni przed wysuszeniem, pomaga leczyć stany zapalne i zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Jej źródła to: pełne mleko, wątroba, tłuste ryby, marchew, dynia, szpinak, pomidory i zielone warzywa. Witamina C pomaga w wytwarzaniu i zatrzymaniu kolagenu, poprawia ukrwienie i przyspiesza gojenie. Znajduje się m.in. w cytrusach, pietruszce, jabłkach i papryce. Witamina E hamuje starzenie się skóry, nawilża i uelastycznia. Jej źródła to: oleje roślinne, kiełki, orzechy, pestki słonecznika. Wszystkie te związki są przeciwutleniaczami, co oznacza, że chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (przyśpieszających proces starzenia). W diecie nie powinno też zabraknąć minerałów: cynku, który bierze udział w procesie budowy tkanki łącznej i kolagenu, selenu, który chroni przed wolnymi rodnikami, krzemu, który jest składnikiem tkanki łącznej, wzmacnia włosy i paznokcie, czy siarki, która nawilża i uelastycznia skórę. Ważne są też nienasycone kwasy tłuszczowe, które nawilżają i natłuszczają skórę od wewnątrz, a także chronią ją przed promieniowaniem UV. Ponadto poprawiają przemianę materii, przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej i zmniejszają cellulit. Kwasy omega-3 znajdują się w tłustych rybach, omega-6 w nasionach dyni, słonecznika, oleju z wiesiołka, a omega-9 w oliwie, ziarnie sezamu, awokado.

Foto: pixabay.com/Kovbaskina

Sen – lek antystarzeniowy

Nic tak nie regeneruje skóry, jak przespana noc. W czasie snu jej komórki odpoczywają, odżywiają się, oddychają i przygotowują na kolejny dzień. Jeśli śpimy niewystarczająco długo, nie dajemy naszej skórze tyle czasu na regenerację, ile potrzebuje. Wtedy staje się ona blada, szara, czy nawet ziemista, oczy są podkrążone, a cieniutkie powieki bardziej narażone na utratę elastyczności i zmarszczki mimiczne. Niedostateczna ilość snu jest szkodliwa nie tylko dla skóry, ale i dla całego organizmu, ponieważ mózg także potrzebuje odpoczynku. Jeśli wciąż pracuje na wysokich obrotach, a my nie dajemy mu przerwy na odpoczynek, jego wytrwałość się zmniejsza, a nasza praca nie jest już tak wydajna. Pogarsza się też zdolność zapamiętywania i spowalnia reagowanie na bodźce z zewnątrz.

Powiązany Artykuł

zegar budzik kobieta 280.jpg
Śpij na zdrowie? Czym grożą niedobory snu?

Aktywność fizyczna bez względu na wiek

Im jesteśmy starsi, tym trudniej jest ćwiczyć. Przeszkodą jest też brak czasu, a wiadomo, że im więcej przybywa obowiązków, tym jest go mniej. Ruch potraktujmy jako jeden z nich i starajmy się dbać, by każdego dnia znalazł się w planie. To wcale nie muszą być wyczerpujące ćwiczenia. Najważniejsze jest, żebyśmy wykonywali je systematycznie. Jeśli mamy zbyt mało czasu na siłownię, profesjonalny taniec czy aerobik, możemy aktywizować się w inny sposób. W drodze do pracy czy na zakupy możemy stosować energiczny marsz - to dotleni organizm, rozluźni nas i zredukuje stres. Można też wysiąść z autobusu przystanek wcześniej i przespacerować się. Organizm doceni i odwdzięczy się za każde nawet dziesięć minut ruchu.

Foto: pixabay.com/skeeze

Nawadnianie organizmu

Regularne picie wody poprawia kondycję skóry, dzięki czemu jest ona bardziej odżywiona i jędrna. Woda w organizmie nawadnia i zapewnia odpowiednią elastyczność komórek skóry, co oznacza, że zarówno twarz, jak i całe ciało wyglądają młodziej. Odpowiednie nawodnienie organizmu sprawia, że zmarszczki są mniej widoczne, skóra staje się gładsza, a co za tym idzie – zdrowsza. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne, nie tylko dla powierzchni skóry, ale również dla błon śluzowych, ponieważ właściwie nawodniona śluzówka skuteczniej chroni przed atakami bakterii z zewnątrz. Picie odpowiedniej ilości wody może także przyspieszyć metabolizm. Woda nie tylko pomaga w spalaniu kalorii, ale jest też w stanie ograniczać odkładanie się tkanki tłuszczowej po posiłku, do którego wypijemy jej szklankę.

Powiązany Artykuł

sok pomarańczowy witaminy FREE_1200_660.jpg
Witamina C - dlaczego warto ją docenić?

Pozytywne nastawienie

Wiele lat naszej twarzy dodają stres, zmartwienia i problemy. Nawet gdy staramy się mimo wszystko je ukryć i utrzymać na twarzy uśmiech, niszczącego wpływu stresu na naszą skórę nie jesteśmy w stanie zakamuflować. Całkowicie nerwów nie da się nigdy wyeliminować, ale warto starać się szukać dla nich ujścia. Jeśli będziemy potrafili panować nad stresem lub go redukowali, wykonując swoje ulubione czynności czy oddając się swemu hobby, z pewnością jego mniejsza ilość zostanie na naszych twarzach, a to sprawi, że będziemy dłużej wyglądać młodo i promiennie. I nie ograniczajmy uśmiechu – nawet jeśli to przez niego tworzą się zmarszczki mimiczne! Te zmarszczki nas nie szpecą, a tylko dodają uroku. Zestarzeje się kiedyś każdy, ale sztuką jest się ładnie zestarzeć…

 

 

Aleksandra Rybińska

Polecane

Wróć do strony głównej