I edycja Tygodnia Kuchni Włoskiej na Świecie. Jakie przysmaki zawdzięczamy Włochom?

2016-11-22, 20:20

I edycja Tygodnia Kuchni Włoskiej na Świecie. Jakie przysmaki zawdzięczamy Włochom?
Kuchnia włoska jest jedną z najpopularniejszych w Europie.Foto: pixabay.com/Unsplash

Ruszył Tydzień Kuchni Włoskiej organizowany przez Ambasadę Włoch, Włoski Instytut Kultury oraz Włoską Izbę Handlową. Wybrane włoskie restauracje zaproszone do udziału w wydarzeniu przygotowały specjalne menu degustacyjne w promocyjnych cenach. Inicjatywa ma na celu promowanie włoskiej sztuki kulinarnej, która zdobyła serca smakoszy na całym świecie.

4965 oryginalnych włoskich produktów

W 105 krajach trwa pierwszy Tydzień Włoskiej Kuchni zorganizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Rzymie. Celem tej wielkiej inicjatywy jest promocja tradycji kulinarnych Italii oraz ostrzeżenie przed mającym globalny zasięg zjawiskiem podrabiania włoskich produktów. Na wszystkich kontynentach odbędzie się 1300 pokazów kulinarnych z udziałem znanych szefów kuchni, degustacji, kolacji tematycznych, wystaw i konferencji oraz szkoleń, przygotowanych przez placówki włoskiego MSZ, w tym ambasady, Instytuty Kultury i izby handlu. Włochy są jedynym krajem na świecie, który ma 4965 produktów żywnościowych z certyfikatami oryginalności i najwyższej jakości, takimi jak Chroniona Nazwa Pochodzenia.

Powiązany Artykuł

owoce morza_1280.jpg
Owoce morza - cenne skarby wielkich wód

,,Kulinarne piractwo”

Promotorzy imprez na całym świecie podkreślają, że chcą pokazać skalę oszustw, które nazywają „kulinarnym piractwem”. Polega ono na sprzedaży sfałszowanych i złej jakości produktów jako włoskie, co - jak mówią - przynosi straty zarówno wizerunkowi kraju, jak i producentów, a także na posługiwaniu się włoskimi nazwami oraz odniesieniami, które przywołują Włochy, choć nie mają nic wspólnego z ich tradycją kulinarną. W związku z inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych przypomniano też, że różnym, nieudanym modyfikacjom poddaje się takie sztandarowe potrawy, jak pesto, tiramisu i makaron carbonara. W czasie Tygodnia Włoskiej Kuchni ostrzega się też przed uznaną za „klonowanie” produkcją parmezanu i uprawą odmiany pomidorów San Marzano w Kalifornii oraz w innych regionach i krajach. Na ogłoszonej przy tej okazji liście najczęściej podrabianych na świecie włoskich produktów znalazły się sery: Parmigiano Reggiano, Grana Padano, provolone, gorgonzola, mozzarella oraz szynka parmeńska i oliwa z oliwek.

Włoski parmezan         Foto: pixabay.com/Icb

Jedna z najpopularniejszych

Tydzień Kuchni Włoskiej jest idealną okazją do skorzystania z ofert restauracji i sklepów oferujących sprzedaż włoskich produktów. Może on też być inspiracją do przygotowania dania włoskiego samodzielnie w domu. Kuchnia włoska, obok francuskiej, jest najpopularniejsza w krajach europejskich. Rozwijała się na przestrzeni wieków, a dziś znana jest na całym świecie - tradycyjne włoskie potrawy wchodzą powoli w kulturę innych państw. Charakteryzuje się korzystaniem z dużej ilości warzyw i przypraw takich jak: oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn, a także częstym dodawaniem do potraw parmezanu. Nie oszczędza się w niej oliwy, pomidorów , cebuli i czosnku, a także oliwek. Kuchnia włoska wyspecjalizowała się szczególnie w potrawach mącznych – głównie w makaronach - oraz w przyrządzaniu ryb i owoców morza. Charakterystyczną jej cechą jest przygotowywanie dań świeżych ze składników dostępnych w okolicy i o danej porze roku. Włosi pod względem zasad kulinarnych są bardzo przywiązani do swojej tradycji i mocną jej strzegą, co przejawia się między innymi stałą porą spożywania poszczególnych posiłków w ciągu dnia w całych Włoszech.

"

Najczęściej podrabianymi włoskimi produktami są sery: Parmigiano Reggiano, Grana Padano, provolone, gorgonzola, mozzarella oraz szynka parmeńska i oliwa z oliwek.

Grunt to różnorodność

Kuchnia włoska jest bardzo zróżnicowana klimatycznie i geograficznie, Włochy oferują szerokie spektrum produktów i potraw. Z północy pochodzą słynne sery z mleka krowiego, zaś z południa pyszne sery owcze. Na północy Włoch można zjeść Risotto, natomiast południe słynie z przygotowywanej na tysiąc sposobów pasty. We Włoszech wyróżnia się 20 regionów kulinarnych, które mają dodatkowo swoje specjalności. Można zauważyć pewną zależność - im bardziej na południe kraju, tym częściej spotkamy się z daniami przygotowanymi z owoców morza oraz oliwy z oliwek. Natomiast na północy Włoch częściej zjemy dania mięsne, pizzę, zapiekanki, makarony i sery. Tam spożywa się też ryż i polentę, z kolei na południu przeważają niezliczone gatunki makaronów. Każdy z 20 regionów oraz wiele miast mają swoje kulinarne specjały. Emilia-Romania to ojczyzna faszerowanych pierożków, Sycylia i Siena słyną z deserów, rejon Valle d'Aosta z fondue, Florencja szczyci się daniami mięsnymi, Turyn kurczakami, Bolonia sosem mięsnym bolognese, a Neapol – tradycyjną pizzą.

Pizza          Foto: pixabay.com/Ajale

Rozbudowane menu

Cechą charakterystyczną włoskiego sposobu stołowania jest spora ilość dań. Tradycyjny posiłek składa się z przystawki, pasty lub innego mącznego dania, zupy; głównego dania (ryby, mięsa albo drobiu wzbogaconego sałatką). Taki posiłek zakończony jest deserem.

Do typowych włoskich przystawek należy bruschetta, czyli włoski chrupki chleb, polany oliwą z oliwek, natarty czosnkiem i posmarowany mieszanką z pomidorów i bazylii. Często też jadana jest sałatka caprese wykonana z pomidorów, mozzarelli i bazylii, polana oliwą z oliwek. Ta przystawka swoimi kolorami symbolizuje włoską flagę. Włosi często posiłek zaczynają także od carpaccio przygotowywanego z surowej wołowiny czy też prosciutto e melone, czyli pokrojonego włoskiego melona zawiniętego w szynkę prosciutto.

Powiązany Artykuł

chilli papryka ostre 1280.jpg
Ostrość da się zmierzyć. Co decyduje o pikantnym smaku?

Pierwsze danie we Włoszech to zupa, makaron z sosem lub rissoto. Najpopularniejszą włoską zupą jest bez wątpienia warzywna minestrone. Makaron mieć różne kształty i wielkość, ale niezależnie od formy odgrywa bardzo ważną rolę w kuchni włoskiej. Do najbardziej znanych należą: spirali, penne, fusilli, tagliatelle, farfalle, spaghetti, lasagne i cannelloni. Najczęściej używanym sosem jest sos bolognese, przygotowywany z warzyw, mięsa mielonego, pomidorów i czerwonego wina. Innym popularnym sosem jest Arrabiatta powstający z pomidorów, bazylii, papryki chili i czosnku. Quatro Formaggi przyrządza się z włoskich serów, takich jak mozzarella, gorgonzola, parmezan i świeży kremowy ser Robiola lub Stracchino. Inną włoską specjalnością są gnocchi, czyli kluseczki przygotowywane z ziemniaków, jajek i mąki. Podaje się je w połączeniu z sosem Quatro Formaggi, z pieczarkami lub szpinakiem

Na drugie danie Włosi często jadają mięso, ryby lub owoce morza. Najczęstszą potrawą jest na przykład kurczak z estragonem lub wołowina po florencku w sosie pomidorowym, do której serwuje się czerwone wino. Spożywane są też różne rodzaje ryb, które przygotowuje się na tysiąc sposobów. Typowym daniem są na przykład smażone filety z dorsza lub leszcz w solance. Nie można zapomnieć o owocach morza: miłośnicy kuchni egzotycznej mogą spróbować ośmiornicy, gotowanej z papryką chili, małży, sercówek jadalnych, muszli św. Jakuba, langust, krewetek i homarów.

Tiramisu        Foto: pixabay.com/tvselleri

Najpopularniejszym deserem jest oczywiście tiramisu powstający z połączenia kremu ze świeżego serka mascarpone, jajek i dużych biszkoptów zamoczonych w czarnej kawie i likierze Amaretto. Innymi smakołykami spożywanymi jako uwieńczenie posiłku są: czekoladowe suflé, z których po rozkrojeniu wypływa kremowa czekolada czy też śmietankowa panna cotta polana kremem malinowym.

 

Aleksandra Rybińska/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej