Kolory wpływają na pamięć? Barwy mają znaczenie!

2016-11-02, 17:08

Kolory wpływają na pamięć? Barwy mają znaczenie!
Każdy kolor, którym się otaczamy, jest świadomie lub podświadomie wyłapywany przez nasz organizm.Foto: pixabay.com/stux

Chromoterapia (lub inaczej koloroterapia) to jedna z niekonwencjonalnych metod leczniczych polegająca na skupianiu wzroku człowieka na odpowiednich barwach. Koloroterapia zakłada że przebywając w otoczeniu różnych barw, możemy mieć więcej energii do życia, więcej optymizmu. Siła barw może uspokajać, relaksować, pobudzać, ale też pomagać w uczeniu się, hamować lub wzmagać apetyt.

Dawna, tania i bezpieczna metoda leczenia

Leczenie kolorami znano już starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie. Współcześnie odkrył ją na nowo pod koniec XIX w. Duńczyk Edwin Babbitt. Stwierdził, że kolory stymulują różne części autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialnego za metabolizm i wydzielanie hormonów. Te odkrycia wykorzystała zarówno medycyna niekonwencjonalna, jak i tradycyjna. Hinduski fizyk i wynalazca działający w Stanach Zjednoczonych, Dishah Pestanji Ghadiali, jako pierwszy leczył pacjentów, naświetlając ich światłem słonecznym przepuszczanym przez różne barwne filtry. Współczesna koloroterapia korzysta ze zdobyczy nowoczesnej techniki i zajmuje jedno z wiodących miejsce wśród metod medycyny alternatywnej (niekonwencjonalnej). Jest też jedną z najtańszych, najbezpieczniejszych metod terapeutycznych i stosuje się ją jako metodę leczenia uzupełniającego, wspomagającą podstawowe metody lecznicze.

Foto: pixabay.com/422737

Jak to działa?

Każda barwa emituje inną częstotliwość drgań, podobnie jak komórki ludzkiego ciała. Gdy jesteśmy zdrowi, ta częstotliwość jest stała, ale jeśli zachorujemy, zostaje zaburzona. Kolory wpływają na tę częstotliwość i pomagają organizmowi wrócić do jego normalnego stanu. Co więcej, nasze cechy i funkcje życiowe są uzależnione od działania przysadki mózgowej, która jest bardzo wrażliwa na światło. Dlatego kolory mogą oddziaływać na nasz wzrost, jakość snu, trawienie, stan psychiczny czy ciepłotę ciała, a tym samym – na nasze zdrowie. Leczenie przebiega w róży sposób; czasem stosuje się naświetlanie promieniami o danym kolorze, innym razem zaleca się choremu otaczanie przedmiotami w danej gamie barw, noszenie ubrań i jedzenie produktów w konkretnych kolorach czy nawet malowanie ścian specjalnie dobraną farbą.

Powiązany Artykuł

kobieta blond dugie wlosy_1280.jpg
O czym świadczy kolor włosów?

Właściwości kolorów

Niebieski – uspokaja, relaksuje, odpręża i ułatwia zasypianie. Hamuje też apetyt, dlatego osobom będącym na diecie odchudzającej zaleca się spożywanie pokarmów na niebieskich naczyniach.

Żółty, podobnie jak pomarańczowy – żywy kolor leczący smutek i depresję. Rozjaśnia myślenie i usprawnia pamięć, wskazany jest dla ludzi zmęczonych poszukujących zastrzyku energii, ponieważ przywraca radość, dodaje otuchy i poprawia nastrój. Pomarańczowy ponadto łagodzi objawy astmy i epilepsji oraz leczy reumatyzm.

Czerwień – pobudza, ożywia, wzmacnia i rozgrzewa. Dodaje optymizmu i siły, podwyższa ciśnienie, pomaga przy grypie i przeziębieniu, bólach pleców i krzyża, chorobach krwi. Nie jest wskazany przy chorobach serca i krążenia.  

Zieleń – ciemna relaksuje, łagodzi konflikty, uwrażliwia i daje poczucie wygody, leczy nadciśnienie, choroby serca i oczu. Jasny odcień zieleni obniża gorączkę, pomaga w zwalczaniu infekcji wirusowych i bakteryjnych. Podobnie jak ciemna zieleń uspokaja, łagodzi konflikty i napięcia.

Fioletowy pozytywnie działa na system nerwowy, reguluje wydzielanie hormonów, łagodzi objawy bezsenności. Stosuje się go w leczeniu blizn, cellulitu, uzależnień, migreny i innych bólów głowy.

Czerń - wspomaga leczenie drobnych nerwic i wbrew negatywnym skojarzeniom, gdy jest stosowana w odpowiednich dawkach wycisza i uspokaja oraz dodaje pewności siebie. Nie należy jej jednak stosować przy stanach melancholijnych i depresyjnych.


Powiązany Artykuł

kobieta rower uśmiech radość 1200.jpg
Sposoby na chandrę

Biel – przynosi spokój, łagodzi rozpacz, poprawia samopoczucie, pobudza układ odpornościowy. Pomaga w leczeniu chorób skóry, trądziku, wyprysków. Źródłem białego światła jest słońce, dlatego kąpiele słoneczne działają aktywizująco i wzmacniająco, jednak nadmiar koloru białego sprawia wrażenie chłodu i izolacji.

Foto: pixabay.com/Cuyahoga
Kolor pomaga zapamiętać

Przyjmuje się, że 83% informacji odbieramy za pomocą wzroku, 11% - słuchu, 3,5% - węchu, 1,5% - dotyku, a 1% - smaku, dlatego zdecydowana większość z nas to wzrokowcy. Na proces odbierania informacji i ich zapamiętywania wpływ ma również kolor. Wykorzystywanie barw podczas własnoręcznego sporządzania notatek sprzyja lepszemu zapamiętaniu materiału. Jak dowodzą badania, użycie kolorów w trakcie nauki daje lepsze wyniki w zapamiętywaniu niż podczas uczenia się bez stosowania barwnych wyróżnień. Na zlecenie marki Stabilo, w marcu 2012 roku, studentki psychologii Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadziły badanie nad wpływem oznaczania tekstu kolorami na zapamiętywanie. Z badań, w których wzięło udział 138 maturzystów wynika, że już zastosowanie tak prostego sposobu jak wyróżnienie kolorem naukowego tekstu polepsza jego zapamiętywanie i odtwarzanie nawet o 16%! Uczestnicy badania, którzy przeczytali naukowy artykuł bez jakichkolwiek kolorowych zakreśleń, a następnie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące tego tekstu, średnio przypomnieli sobie 66% informacji. Natomiast grupa, która czytała ten tekst z zakreśleniami odtworzyła znacznie więcej materiału.

Foto: Uniwersytet Łódzki/Stabilo

Źródło: http://www.perspektywy.pl

Aleksandra Rybińska

Polecane

Wróć do strony głównej