Spada popularność Halloween w Polsce. Licznie obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych

2016-10-27, 17:30

Spada popularność Halloween w Polsce. Licznie obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych
Halloweenową tradycją jest stawianie w oknie lub w drzwiach domu lampy z wydrążonej dyni. . Foto: pixabay.com/PublicDomainPictures

Zdania na temat anglosaskiej tradycji dzieliły i wciąż dzielą Polaków. Jedni w ogóle nie uznają Halloween, gdyż nie jest to polski zwyczaj, inni nie mają nic przeciwko zabawom i przebraniom charakterystycznym dla tej tradycji, a jeszcze inni przestrzegają przed obchodzeniem Halloween, wskazując na towarzyszące temu zagrożenia. W znacznej większości deklarujemy jednak, że Halloween nie obchodzimy, a naszą najważniejszą tradycją jest odwiedzanie grobów bliskich.

Skąd się wzięło Halloween?

Dokładne pochodzenie tego obyczaju nie jest znane. Jedna z teorii głosi, że Halloween wywodzi się z obrządku Samhain – celtyckiego święta na powitanie zimy. W ten dzień ponad 2 tysiące lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Celtyccy kapłani wierzyli, że tego dnia zacierała się granica między zaświatami a światem żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Palono ogniska, wokół których odbywały się tańce śmierci. Symbolem święta Halloween było noszenie czarnych strojów oraz dużych rzep ponacinanych na podobieństwo demonów. Prawdopodobnie właśnie stąd wziął się obchodzony do dziś zwyczaj przebierania się w dziwaczne stroje i zakładanie masek. Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa tradycja celebrowania Halloween zaczęła zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada. Obecnie zwyczaj obchodzony jest 31 października w wielu krajach, a najhuczniej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W Polsce Halloween pojawiło się w latach 90.

Foto: pixabay.com/PublicDomainPictures

Spada popularność Halloween

Z jednej strony można odnieść wrażenie, że Halloween zagościło w polskiej tradycji. W sklepach pojawiają się z tej okazji specjalne kostiumy, maski i gadżety, organizowanych jest też wiele imprez tematycznych, na których odprawia się modły i urządza zabawy na wzór krajów anglosaskich. Okazuje się jednak, że Polacy odchodzą od tych zwyczajów. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PAYBACK, zaledwie 13% Polaków celebruje ten zwyczaj, podczas gdy w ubiegłym roku chęć udziału w różnego rodzaju inicjatywach związanych z Halloween deklarowało 75% Polaków. Również wśród najmłodszych Halloween traci na popularności i nie przekonuje ich nawet  zabawa pt. ”Cukierek albo psikus”. Większość rodziców (78%) deklaruje, że ich dzieci nie obchodzą tego zwyczaju. W przekonaniach na temat Halloween Polacy są bardziej podzieleni, choć wciąż nie wykazują większego zainteresowania nim.  Co trzeci ankietowany twierdzi, że nie widzi nic złego w obchodzeniu Halloween, ale nie jest też jego entuzjastą. Zaledwie 1/4 Polaków traktuje ten dzień jako zabawę i nie doszukuje się w nim głębszego znaczenia. Nie brakuje jednak również krytyków Halloween. Co piąta osoba zapytana przez PAYBACK uważa, że ten zwyczaj niepotrzebnie wypiera rodzimą tradycję i niszczy nastrój Dnia Wszystkich Świętych, a nieco ponad 10% ankietowanych twierdzi, że Halloween jest niezgodne z nauką Kościoła i nie powinno się go w ogóle obchodzić. Mniej krytyczni są młodzi Polacy. Tylko dla 15% spośród nich Halloween jest zwyczajem wypierającym rodzimą tradycję, a dla 10% obchodzenie tego dnia jest niezgodne z nauką Kościoła.

Wszystkich Świętych najważniejszym zwyczajem

Aż 95% Polaków planuje w tym roku odwiedzić groby bliskich. Tradycja ta jest podtrzymywana również przez młodych Polaków. Wśród osób w wieku 16-31 lat aż 92% zadeklarowało pójście na cmentarz 1 listopada. Zdecydowana większość Polaków (82%) planuje odwiedzić groby bezpośrednio w Dniu Wszystkich Świętych. Połowa pozostałych osób nie wybiera się na nekropolie 1 listopada, ponieważ mieszka daleko od grobów bliskich i nie może dojechać w tym dniu. Część osób chce natomiast uniknąć tłumu na cmentarzu (31%) oraz korków na drogach (20%). Zatłoczone ulice mogą faktycznie stanowić problem, ponieważ aż 73% Polaków deklaruje, że odwiedza groby poza miejscem swojego zamieszkania, a zdecydowana większość z nich (80%) planuje dotrzeć do tych miejsc samochodem. Tylko nieliczna grupa decyduje się na transport zbiorowy – 12% ankietowanych planuje podróż pociągiem, a 6% autobusem. Tłoczno może być również na drogach dojazdowych do cmentarzy. Większość ankietowanych (60%) deklaruje bowiem, że również samochodem chce dojechać bezpośrednio na nekropolie.

Powiązany Artykuł

Foto: pixabay.com/stheaker

Halloween zagrożeniem

W związku z pogańską genezą Halloween spotyka się on z krytyką ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, episkopalnego i luterańskiego oraz innych kościołów protestanckich, a także Świadków Jehowy. Od obchodzenia Halloween w Polsce odcinają się również słowiańskie rodzimowiercze związki wyznaniowe – opowiadające się za kultywowaniem rodzimych zwyczajów związanych z tradycją Dziadów. Noc z 31 października na 1 listopada jest także ważnym świętem w Kościele Szatana, dlatego Kościół rzymskokatolicki potępia Halloween i utożsamia je z kultem diabła. Duchowni przestrzegają szczególnie przed angażowaniem w obchodzenie tego zwyczaju dzieci, nazywając to przyzwoleniem na praktyki okultystyczne. Abp Leszek Sławoj Głódź w swoim stanowisku wobec obchodów „święta Halloween” podkreśla, że powoduje ono zubożenie duchowe oraz skłania do przyjęcia zbanalizowanej wizji świata nadprzyrodzonego. Przed przerażającymi skutkami udziału w tych praktykach przestrzegają także politycy. Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty i były radny PiS Marek Gralik napisał nawet specjalny list do dyrektorów szkół ostrzegający przed organizowaniem imprez związanych z Halloween, tłumacząc, że jest ono sprzeczne z polskimi zwyczajami oraz czyni zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży.


Źródła:

http://www.payback.net

http://www.kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl

 

Aleksandra Rybińska

Polecane

Wróć do strony głównej