X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

7 rzeczy, których należy pozbyć się z domu. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 13:49
Przedmioty, które przechowujemy w domach mają swój okres przydatności. Mowa tu nie tylko o produktach spożywczych (nawet tych, które uważamy za bezterminowe), ale też o ubraniach, przyborach kuchennych i innych akcesoriach. Rzeczy te mogą być szkodliwe na naszego zdrowia, ponieważ zmieniają swój kształt i właściwości fizyczne, ale też dlatego, że namnażają się na nich bakterie i zmienia się ich skład chemiczny.
Stare i zużyte przedmioty trzymane w domu mogą gromadzić szkodliwe bakterie i drobnoustroje.
Stare i zużyte przedmioty trzymane w domu mogą gromadzić szkodliwe bakterie i drobnoustroje.Foto: pixabay.com

Toaleta jednym z najczystszych miejsc w domu

Naukowcy przeprowadzili wiele badań, aby sprawdzić, w jaki sposób choroby przenoszone są przez środowisko. W tym celu przyjrzeli się także bakteriom znajdującym się na przedmiotach codziennego użytku, które trzymamy w naszych domach. Wyniki są dość zaskakujące, bo zdawać by się mogło, że najwięcej bakterii jest w toalecie. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że sedes i jego okolice to jedne z najczystszych miejsc w domu, a zdecydowanie więcej zanieczyszczeń znajduje się w innych przedmiotach, których na co dzień używamy.


Czytaj także
mózg badania 280.jpg
Za co odpowiada prawa, a za co lewa półkula mózgu?

Bakteryjni rekordziści

Może się to wydawać niewiarygodne, ale okazało się, że bakterii kałowych na zwykłej, kuchennej desce do krojenia jest niemal 200 razy więcej, niż na desce klozetowej. Pochodzą one najczęściej z surowego mięsa. Prawdziwymi rekordzistami są gąbki i ściereczki do naczyń. Na ściereczce na 2,5 centymetra kwadratowego przypada milion bakterii, a na gąbce jest ich 10 razy więcej. Z tego wynika, że gąbka kuchenna jest 200 tysięcy razy brudniejsza niż sedes, a ręczniczek - 20 tysięcy razy. Bardzo zanieczyszczonym przedmiotem jest także telefon komórkowy. Na tym sprzęcie bakterii jest 400 razy więcej niż na sedesie. Przyczyna jest prosta: telefonów nigdy nie myjemy, ale rzadko też się z nimi rozstajemy, zabierając je ze sobą praktycznie wszędzie. Na przedmiotach znajdujących się poza domem jest jeszcze więcej zanieczyszczeń, nawet jeśli tylko my z nich korzystamy np. na kierownicy w samochodzie znajduje się około 700 różnych bakterii. Przedmiotem, który doskonale przenosi drobnoustroje i któremu sami ,,wystawiamy ręce” są suszarki w toaletach publicznych. Gorące powietrze powoduje, że wirusy i bakterie osadzają się na dłoniach, a my przenosimy je dalej. Najlepiej po umyciu rąk wytrzeć je ręcznikiem.

Źródło: pixabay.com

Zero sentymentów

Stare przedmioty, które przeznaczone są do częstego używania, w większości przypadków utraciły już swoje pierwotne właściwości. I raczej nigdy ich nie odzyskają. Podczas długotrwałego użytkowania niszczą się same, ale mogą też powodować uszczerbek na naszym zdrowiu. Np. przeterminowane leki słabną, a niektóre zmieniają kompozycję chemiczną. Zażycie ich może wywołać bardzo niebezpieczne skutki uboczne. Buty do biegania powinny być zmieniane po przebiegnięciu w nich 600–800 km. Gdy się zużywają, tracą miękkość i mniej chronią nasze stopy, za to bardziej obciążają mięśnie, kości i ścięgna, co zwiększa ryzyko urazów.

Jakich jeszcze przedmiotów powinniśmy się pozbyć, gdy się zużyją?

Źródło: X-news

 

Aleksandra Rybińska

Czytaj także

Zgodnie z savoir vivre. Zasady dobrych manier przy stole: rodzinnie i służbowo

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 08:30
W święta regularnie zasiadamy do wspólnego posiłku z rodziną i znajomymi. Przy stole spotykamy się też poza domem, w restauracjach, hotelach, na spotkaniach biznesowych. Niezależnie od tego, czy uczestniczymy w służbowym lunchu, czy romantycznej kolacji, warto wiedzieć, jakich zasad należy przestrzegać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O czym świadczy kolor włosów i jak jest odbierany przez społeczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 15:17
Naukowcy przeprowadzili wiele badań na temat tego, jaki kolor włosów jest uważany za najładniejszy i czy ma wpływ na to, jak jesteśmy odbierani. Z jednej strony blondynki są bohaterkami dowcipów, ale z drugiej, uznawane są za najbardziej atrakcyjne. Z kolei osobom rudym przypisuje się upartość i podstępny charakter, a wiele kobiet właśnie ten kolor wybiera podczas farbowania. Skąd się wzięły stereotypy dotyczące koloru włosów i czy mają one znaczenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieca intuicja. Dlaczego kobiety są bardziej spostrzegawcze niż mężczyźni?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 14:34
Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że płeć piękna ma bardziej rozwiniętą zdolność do rejestrowania szczegółowych informacji oraz lepszą pamięć wzrokową niż mężczyźni. Przez tysiące lat obie płcie kształtowały swoje osobowości, w których wyodrębniły się charakterystyczne cechy. Kobiety interpretują sygnały z otoczenia inaczej niż mężczyźni, a za wszystko dopowiada po prostu…natura.
rozwiń zwiń