X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Komisja weryfikacyjna unieważniła kolejną decyzję reprywatyzacyjną

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 12:39
Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje prezydenta Warszawy z 2015 roku o przyznaniu Robertowi N. i jego wspólnikowi Januszowi P. 5,5 mln zł za nieruchomość przy ul. Topiel 16 - ogłosił przewodniczący komisji Sebastian Kaleta.
Audio
  • Paweł Lisiecki: apeluję o konsekwencję w tej sprawie (IAR)
  • Sebastian Kaleta o decyzji komisji (IAR)
Posiedzenie komisji weryfikacyjnej. W środku przewodniczący Sebastian Kaleta
Posiedzenie komisji weryfikacyjnej. W środku przewodniczący Sebastian KaletaFoto: PAP/Tomasz Gzell
  • Komisja weryfikacyjna badająca stołeczną reprywatyzację unieważniła kolejną decyzję reprywatyzacyjną
  • Janusz P. i Robert N. muszą zwrócić odszkodowanie za nieruchomość położoną przy ulicy Topiel 16
  • Komisja uznała, że decyzja o odszkodowaniu została wydana z naruszeniem prawa
  • Stołeczny ratusz wypłacił handlarzom roszczeń pięć i pół miliona złotych

Jak wyjaśnił Sebastian Kaleta, chodzi o cztery decyzje o ustaleniu i przyznaniu odszkodowania za niezabudowaną nieruchomość przy ul. Topiel 16, wydane przez prezydenta m.st. Warszawy w marcu, kwietniu, sierpniu i październiku 2015 r.

Komisja oprócz uchylenia decyzji, nakazała miastu ponowne rozpatrzenie sprawy.

Przewodniczący komisji powiedział, że nigdy nie powinno dojść do wypłaty odszkodowania dla Roberta N. i Janusza P.

Naruszono przepisy

Jak mówił Sebastian Kaleta, decyzje o przyznaniu odszkodowania zostały wydane z naruszeniem przepisów. W ocenie komisji, prezydent stolicy, wydając decyzje o odszkodowaniu, nie zbadał w wystarczający sposób, czy wystąpiła przesłanka dotycząca pozbawienia poprzedniego właściciela bądź jego następców prawnych faktycznej możliwości władania nieruchomością po 5 kwietnia 1958 roku.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Reprywatyzacja w Warszawie. Sąd uchylił decyzje ws. Lutosławskiego 9 i Jagiellońskiej 27

Wyjaśnił, że procedura przyznania odszkodowania może być zastosowana przez władze miasta, kiedy władztwo nad nieruchomością zostało utracone właśnie po tej dacie.

Jak dodał, wydanie przez prezydenta stolicy czterech decyzji o ustaleniu i przyznaniu odszkodowania za nieruchomość przy ul. Topiel 16 było przedwczesne.

Miasto powinno wystąpić o zwrot pieniędzy

Przewodniczący komisji podkreślił, że miasto powinno wystąpić o zwrot pieniędzy wypłaconych Robertowi N. i Januszowi P.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
kaleta pap.jpg
Komisja ds. reprywatyzacji ogłosiła decyzje ws. dwóch nieruchomości

- Te 5,5 mln zł, które m.st. Warszawa wypłaciło w 2015 r. Robertowi N. i Januszowi P., według prokuratury, miały być wypłacone z tego powodu, że popełniono przestępstwo wręczenia korzyści majątkowej urzędnikom - powiedział Sebastian Kaleta.

Jak mówił, w 2013 roku prezydent Warszawy odmówił reprywatyzacji samej nieruchomości, ponieważ znajduje się tam żłobek i przedszkole. - Robert N. i Janusz P. nie kwestionowali decyzji odmownej, ale wystąpili o odszkodowanie - wyjaśnił Sebatian Kaleta.

Zaznaczył, że w ciągu kilku lat wypłacono ponad 100 mln zł tytułem odszkodowania za różne stołeczne nieruchomości m.in. na rzecz Roberta N.

Sprzedane prawa

Jak podała komisja weryfikacyjna, umową z października 2013 r. spadkobierca dawnych właścicieli nieruchomości przy ul. Topiel 16, sprzedał prawa i roszczenia do tej nieruchomości znanemu mecenasowi występującemu w szeregu spraw reprywatyzacyjnych Robertowi N. oraz jego współpracownikowi Januszowi P.

W styczniu 2019 r. Prokurator Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wniósł sprzeciw od decyzji prezydenta Warszawy o przyznaniu odszkodowania.

Jak podała komisja, przed wybuchem II wojny światowej nieruchomość przy ul. Topiel 16 była zabudowana budynkami mieszkalnymi.

Z uwagi na poważne zniszczenia budynków podczas wojny, niedługo po jej zakończeniu dokonano rozbiórki zniszczonych budynków. A począwszy od lat 50. w sąsiedztwie nieruchomości przy ul. Topiel 16 funkcjonował przyzakładowy żłobek oraz przedszkole.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak