Prezydenci Polski i Litwy z wizytą w Kijowie. "Apelujemy do Rosji o pokój i spokój"

2022-02-23, 14:11

Prezydenci Polski i Litwy z wizytą w Kijowie. "Apelujemy do Rosji o pokój i spokój"
Andrzej Duda oraz Gitanas Nauseda przybyli w środę do Kijowa, aby wspierać Ukraińców i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Foto: Jakub Szymczuk/KPRP

- Dziś wspólnie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z prezydentem Ukrainy i narodem ukraińskim - mówił w środę w Kijowie prezydent Andrzej Duda.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i Litwy Gitanasem Nausedą, prezydent Andrzej Duda podkreślał, że to specyficzny moment w dziejach współpracy prezydentów i w historii Trójkąta Lubelskiego.

- Dziś wspólnie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z prezydentem Ukrainy, naszym przyjacielem Wołodymyrem Zełenskim, z zaprzyjaźnionym z naszymi narodami, narodem ukraińskim, z państwem Ukrainą, które dzisiaj stoi wobec głębokiego kryzysu i groźby potężnej rosyjskiej agresji - mówił Andrzej Duda.

Zapewnił, że przywódcy państw Trójkąta Lubelskiego są w stałym kontakcie i konsultują się przed najważniejszymi spotkaniami i rozmowami ze światowymi przywódcami, w "myśl zasady, że nic o nas, bez nas i w myśl zasady - nic o Ukrainie, bez Ukrainy".

Andrzej Duda podkreślił, że Polska, Litwa i Ukraina sąsiadują z Rosją, która dzisiaj stanowi dla Ukrainy realne zagrożenie. - Ale dla nas jest także sąsiadem. Sąsiadem, do którego apelujemy o pokój i spokój - powiedział prezydent.

Rosyjska agresja

Władimir Putin zdecydował o uznaniu przez Rosję niepodległości dwóch "republik ludowych" powołanych przez prorosyjskich separatystów. Następnie wydał siłom zbrojnym rozkaz rozpoczęcia operacji "zagwarantowania pokoju" w Donbasie. Ukraińskie media informują o dużej kolumnie czołgów i sprzętu wojskowego, które kierują się z tego miasta do linii frontu. 

Amerykański prezydent Joe Biden poinformował, że zablokowane zostaną dwie instytucje finansowe, a restrykcje mają dotknąć także elity finansowe Rosji i ich rodziny. Niemcy wstrzymały certyfikację gazociągu Nord Stream 2. Oznacza to, że gotowy już gazociąg na razie nie zostanie uruchomiony.

Unia Europejska nałoży sankcje na rosyjskie banki oraz deputowanych Dumy. Wielka Brytania z kolei obłoży restrykcjami pięć rosyjskich banków oraz trzech biznesmenów. Australia wydała zakaz wjazdu oraz nałożyła restrykcje finansowe na ośmiu członków rosyjskiej rady bezpieczeństwa za ich udział w przygotowaniu inwazji.


Posłuchaj

Prezydenci Polski i Litwy rozpoczęli wizytę w Kijowie. Relaca Karola Darmorosa (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Kanada, podobnie jak wcześniej USA, wydała zakaz jakiejkolwiek współpracy z przedstawicielami samozwańczych republik z Doniecka i Ługańska. Sankcje dotkną też deputowanych Dumy oraz przedstawicieli dwóch rosyjskich banków. Japonia, tak jak Stany Zjednoczone, wydała zakaz handlu rosyjskimi obligacjami. Zamroziła też konta kilku Rosjan.

Czytaj również:

Zobacz także: Piotr Wawrzyk w "Salonie politycznym Trójki"

dn

Polecane

Wróć do strony głównej