Szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Dziś kolejne spotkanie ambasadorów przy UE

2022-05-08, 09:59

Szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Dziś kolejne spotkanie ambasadorów przy UE
Co dalej z sankcjami wobec Rosji? . Foto: Hadrian/ Shutterstock

W południe w Brukseli odbędzie się kolejne spotkanie ambasadorów unijnych krajów, którzy spróbują porozumieć się w sprawie sankcji wobec Rosji.

Szósty pakiet restrykcji przewiduje przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy. Ma on wejść w życie w ciągu pół roku, ale kilka krajów chce okresów przejściowych, by dłużej kupować rosyjską ropę, co jest jedną ze spornych kwestii.

"Musimy sankcjonować ropę i gaz"

W najnowszej propozycji Węgry i Słowacja mają otrzymać wyłączenie spod embarga do końca 2024 roku, a Czechy do połowy 2024 roku, ale Budapeszt zażądał wydłużenia tego okresu.

Polska wraz z krajami bałtyckimi i skandynawskimi jest po drugiej stronie i uważa, że sankcje powinny być surowe, by Unia nie finansowała rosyjskiej wojny. - Żeby radykalnie obniżyć wpływy do rosyjskiego budżetu, musimy sankcjonować ropę i gaz, musimy ograniczać liczbę derogacji i wyłączeń - mówił wczoraj ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś.

Jest jeszcze jedna kwestia, która wywołuje podziały. Chodzi proponowany zakaz dla firm ubezpieczeniowych wystawiania polis na transport rosyjskiej ropy. Przeciwnikami takiego rozwiązania są Malta i Cypr, które kontrolują ten sektor. Przeciwnikami takiego rozwiązania są Malta i Cypr, które kontrolują ten sektor.

Szósty pakiet sankcji

Ponadto w ramach szóstego pakietu sankcji kolejne trzy rosyjskie banki, w tym największy Sberbank, mają być odłączone od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Nadal jednak, mimo apeli części krajów, w tym Polski, sankcjami nie jest objęty Gazprombank.

Rozszerzona ma być także lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Potwierdzają się nieoficjalnie doniesienia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, która jako pierwsza informowała, że na czarną listę została wpisana Alina Kabajewa, matka dzieci Putina. Na proponowanej liście jest także zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarcha Cyryl, choć Węgry wspierane przez Austrię nie ustają w staraniach, by go wykreślić.

Posłuchaj

Bruksela - w południe spotkanie ambasadorów UE ws sankcji wobec Rosji (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nj

Polecane

Wróć do strony głównej