Szósty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Polska zgłosiła poprawki

2022-05-05, 14:38

Szósty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Polska zgłosiła poprawki
W poprawkach do 6. pakietu unijnych sankcji Polska zwróciła uwagę na skrócenie okresów przejściowych na import ropy i produktów ropopochodnych. Foto: shutterstock.com/

W środę 4 maja Komisja Europejska opublikowała obszerny dokument dotyczący szóstego unijnego pakietu sankcji wobec Rosji. Dzień później Polska zgłosiła do niego poprawki. Szczegóły poznała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Obecnie toczą się wśród krajów członkowskich negocjacje i jeszcze w czwartek 5 maja wieczorem ma dojść do spotkania ambasadorów unijnych państw. W piątek 6 maja natomiast planowane jest zatwierdzenie restrykcji.

W najnowszym pakiecie Komisja zaproponowała między innymi wprowadzenie embarga na import ropy z Rosji w ciągu sześciu miesięcy, a na zakup produktów rafineryjnych - do końca roku. W pakiecie jest też odłączenie od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT kolejnych rosyjskich banków, w tym największego - Sbierbanku. Szczegóły polskich poprawek poznała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Czytaj także:

Polska przede wszystkim chce skrócenia okresów przejściowych na import ropy i produktów ropopochodnych. Podkreśla, że jeśli jakieś kraje otrzymają zgodę na to, by przez dłuższy czas kupować rosyjską ropę, to powinny płacić podatki od importu. Na razie Komisja zaproponowała specjalne potraktowanie uzależnionych niemal w całości od dostaw z Rosji Węgier i Słowacji, ale o wydłużone okresy przejściowe upomniały też Czechy i Bułgaria.

Posłuchaj

Polska zgłosiła poprawki do szóstego unijnego pakietu sankcji wobec Rosji. Więcej w relacji Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Ponadto Polska domaga się określa harmonogramu rezygnacji z zakupów rosyjskiego gazu. - Otwieramy nową dyskusję w Unii na ten temat - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka od jednego z dyplomatów.

Drugi z rozmówców przyznał, że wstrzymanie przez Unię zakupów gazu z Rosji będzie bardziej dla niej bolesne, bo musiałaby budować nową infrastrukturę i szukać nowych rynków zbytu. Warszawa chce też odcięcia od SWIFT Gazprombanku, który obecnie wymusza na unijnych firmach zapłatę w rublach za surowiec. Polska domaga się również rozszerzenia sankcji w sektorze morskim i drogowym, a także rozszerzenia restrykcji dotyczących usług.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

st

Polecane

Wróć do strony głównej