Kolejne wzmocnienie wschodniej flanki. NATO wyśle cztery grupy bojowe

2022-03-24, 15:08

Kolejne wzmocnienie wschodniej flanki. NATO wyśle cztery grupy bojowe
NATO wyśle kolejne wojska na flankę wschodnią. Foto: PAP/EPA/ BOGDAN CRISTEL

NATO wyśle kolejne cztery grupy bojowe na wschód Europy - do Bułgarii, Rumunii, na Słowację i na Węgry. Decyzję w tej sprawie podjęli przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli zwołanym w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę.

Nowe decyzje oznaczają, że w Europie będzie 140 tysięcy żołnierzy NATO, w tym 100 tysięcy Amerykanów oraz 40 tysięcy wojsk pod bezpośrednim dowództwem Sojuszu.

Liderzy NATO podjęli też decyzję o dozbrojeniu Ukrainy. Przywódcy Sojuszu zdecydowali, że Ukraina otrzyma od krajów NATO sprzęt do obrony przed zagrożeniem bronią masowego rażenia. Poinformował o tym sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg po zakończeniu nadzwyczajnego szczytu NATO w Brukseli.

Stoltenberg zostaje na dłużej

Kadencja sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga została przedłużona do jesieni przyszłego roku z powodu wojny na Ukrainie. Decyzję podjęli przywódcy na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli. Wprawdzie Jens Stoltenberg miał jeszcze tej jesieni odejść i stanąć na czele Banku Centralnego Norwegii, ale rosyjska napaść na Ukrainę zmieniła plany.

Posłuchaj

Szczyt NATO: Sojusz wyśle więcej wojsk na wschód Europy i dozbroi Ukrainę (Beata Płomecka/IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

- Nie zmienia się kapitana statku w czasie sztormu - komentował wczoraj premier Belgii. W kwaterze głównej od kilkunastu dni dyplomaci mówili, że kadencja powinna być przedłużona, by zachować ciągłość przywództwa w Sojuszu. Panowało przekonanie, że wojna to nie jest odpowiedni czas, by dokonywać roszady na najwyższym politycznym stanowisku w NATO. Tym bardziej, że w powszechnej opinii Jens Stoltenberg jest sprawnym sekretarzem generalnym i dobrze ocenianym.

- W reakcji na rosyjską napaść na Ukrainie działał w sposób rozważny, ale zdecydowany. Wcześniej skutecznie kierował pracami dotyczącymi modernizacji NATO - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z dyplomatów Sojuszu.

Czytaj także:

To właśnie za kadencji Norwega NATO wysłało swoje wojska na wschodnią flankę w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę w 2014 roku i aneksję Krymu. Do Polski i krajów bałtyckich wysłano cztery międzynarodowe bataliony po tysiąc żołnierzy każdy. Decyzja zapadła na szczycie w Walii, kiedy szefem Sojuszu był poprzednik - Anders Fogh Rasmussen, ale obecny sekretarz generalny ją wdrożył.

Kadencja Jensa Stoltenberga została przedłużona po raz trzeci. Były premier Norwegii stanął na czele Sojuszu jesienią 2014 roku i miał pozostać na stanowisku 4 lata. Najpierw zdecydowano o przedłużeniu jego kadencji do 2020, później do 2022, a dziś do przyszłego roku.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

as

Polecane

Wróć do strony głównej