"Nienawiść do Żydów wzrasta". Charlotte Knobloch o antysemityzmie w Niemczech

2022-02-21, 13:22

"Nienawiść do Żydów wzrasta". Charlotte Knobloch o antysemityzmie w Niemczech
Nienawiść do Żydów w ostatnich latach coraz bardziej wzrasta, powiedział Knobloch, która jest również przewodniczącą Gminy Żydowskiej w Monachium i Górnej Bawarii. . Foto: Pixabay

Charlotte Knobloch, była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów, nie wierzy, że w najbliższej przyszłości sytuacja Żydów w Niemczech wróci do normy. - Ten sen o normalności, który miałam, pozostanie z pewnością tylko snem - powiedziała agencji epd. Zauważa, że wielu ludzi obwinia Żydów za pandemię.

- Wielu ludzi nadal odruchowo obwinia ludność żydowską "za wszystko, co wprawia społeczeństwo w szok i strach" - stwierdziła w poniedziałek w rozmowie z Evangelischen Pressedienst (ewangelicka służba prasowa).

Nienawiść do Żydów w ostatnich latach coraz bardziej wzrasta, powiedziała Knobloch, która jest również przewodniczącą Gminy Żydowskiej w Monachium i Górnej Bawarii. Na przykład, wielu ludzi obwinia Żydów za pandemię koronawirusa. Knobloch obawia się, że koronasceptycy i zwolennicy teorii spiskowych staną się jeszcze bardziej popularni, a antysemityzm będzie nadal rósł.

Dlatego nie wyobraża sobie, że w najbliższej przyszłości sytuacja Żydów w Niemczech wróci do normy. - Chciałam, żebyśmy mogli to zrobić, aby inni nie byli oskarżani za swoją religię - powiedział Knobloch. Wiele starszych osób w gminach żydowskich zrezygnowało, ale wielu młodych rozważa emigrację. Niemniej jednak Knobloch podkreśla, że "judaizm zawsze był zwalczany i zawsze znajdował przyszłość".

Przedstawicielka judaizmu

89-letnia Charlotte Knobloch jest jedną z czołowych przedstawicielek judaizmu w Niemczech. Jako dziecko musiała ukrywać się przed niemieckimi nazistami, jej babcia zmarła w niemieckim obozie koncentracyjnym, ojciec przeżył. W latach 2006-2010 była przewodniczącą Centralnej Rady Żydów w Niemczech.

W Niemczech od lat rośnie antysemityzm. W 2021 r. popełniono tam aż ponad 3 tys. przestępstw o charakterze antysemickim, to o 30 procent więcej niż rok wcześniej - ujawnił w piątek 18 lutego niemiecki tygodnik "Spiegel". 3 tys. rocznie to średnio 8 dziennie. Dla porównania, w 2020 roku w RFN odnotowano ok. 2300 zdarzeń antysemickich, co daje średnio 6 dziennie.

Czytaj także:

jb

Polecane

Wróć do strony głównej