Prace poszukiwawcze IPN w Gruzji. Natrafiono na kolejne ofiary zbrodni Sowietów

2022-02-17, 04:30

Prace poszukiwawcze IPN w Gruzji. Natrafiono na kolejne ofiary zbrodni Sowietów
Pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Batumi kierował prof. Krzysztof Szwagrzyk. Foto: JB/ FORUM

Podczas niedawno zakończonych prac w gruzińskim Batumi, zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł i ekshumował szczątki 29 osób, które znajdowały się w zbiorowej mogile na trenie dawnej bazy wojsk sowieckich. Był to kolejny etap poszukiwań ofiar sowieckich represji z lat 1937-1938 w tym miejscu.

Kierujący pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk wyjaśnia, że odnalezione szczątki noszą typowe ślady zbrodni, jakich dopuszczali się funkcjonariusze NKWD. Ci ludzie - ofiary systemu stalinowskiego - zamordowani byli w końcówce lat 30-tych, mieli skrępowane ręce.

W jamie grobowej odnaleziono amunicję kalibru 9 milimetrów, której prawdopodobnie używano w trakcie egzekucji, strzelając w tył głowy. Niektóre z odnalezionych czaszek noszą ślady wielokrotnych postrzałów. Większość szczątków należy do mężczyzn, ale wśród ofiar były też kobiety - wszyscy byli ofiarami masowej egzekucji.

"Pojedynczego człowieka odnaleźć, żeby móc go zidentyfikować"

Profesor Szwagrzyk wyjaśnia, że nie można wykluczyć, że wśród zamordowanych nie ma Polaków. Gruzini przekazali Instytutowi dokumenty, z których wynika, że "wśród tych setek ofiar czystek stalinowskich mamy także Polaków". - Mamy ich imiona i nazwiska - wyjaśnia Krzysztof Szwagrzyk. 

Profesor dodaje, że teraz Gruzinów czeka żmudny proces identyfikacji odnalezionych szczątków, wśród nich Polaków. - Po to te działania podejmujemy, żeby pojedynczego człowieka odnaleźć, żeby móc go zidentyfikować - tłumaczy wiceprezes IPN.

Pięć zbiorowych mogił ofiar Armii Czerwonej

W ubiegłych latach na terenie dawnej bazy Armii Czerwonej odnaleziono szczątki około 150 osób pogrzebanych w pięciu zbiorowych mogiłach.
Badania w Batumi dążą do odkrycia jednej z tajemnic sowieckiego terroru na ziemiach byłego ZSRS. Na terenie autonomicznej republiki Adżarii, której stolicą jest Batumi, w wyniku represji stalinowskich życie mogło stracić blisko 1050 osób, w tym obywatele polscy, którzy zostali zamordowani w ramach tak zwanej operacji polskiej. W latach 1937 - 38 z rozkazu Stalina funkcjonariusze NKWD zamordowali około 111 tysięcy Polaków zamieszkujących Związek Sowiecki.

Czytaj także: 

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej