Certyfikaty covidowe zostaną z nami na dłużej? Oto propozycja KE

2022-02-03, 12:51

Certyfikaty covidowe zostaną z nami na dłużej? Oto propozycja KE
KE proponuje wydłużenie obowiązywania certyfikatów covidowych w Unii do czerwca 2023. Foto: Mircea Moira/Shutterstock

Komisja Europejska zaproponowała wydłużenie obowiązywania certyfikatów covidowych w Unii Europejskiej do końca czerwca przyszłego roku. 

Certyfikaty zawierające informacje o szczepieniu, negatywnym wyniku testu, lub przebytym zakażeniu, miały w założeniu ułatwić podróżowanie po krajach członkowskich bez konieczności poddawania się kwarantannie. Bruksela tłumaczy, że COVID-19 nadal dominuje i obecnie nie ma możliwości określenia wpływu ewentualnego wzrostu zakażeń w drugiej połowie tego roku lub pojawienia się nowych wariantów.

Obawa przed wzrostem zakażeń i nowymi wariantami

Rzecznik Komisji Christian Wigand powiedział, że przedłużenie o kolejny rok certyfikatów zapewni Europejczykom możliwość dalszego korzystania z nich w obliczu trudnej sytuacji pandemicznej.

- Musimy się przygotować na wzrost zakażeń w drugiej połowie roku lub na pojawienie się nowych wariantów. I choć czekamy na dzień, w którym te dokumenty nie będą już potrzebne, to teraz musimy zagwarantować, że Europejczycy będą podróżować bezpiecznie po Unii i wykorzystywać certyfikaty w krajach, które utrzymują ograniczenia - dodał rzecznik Komisji.

Certyfikaty covidowe do 2023? Zdecydują członkowie Unii i PE

Dokumenty z informacją o szczepieniu, negatywnym wyniku testu, lub przebytym zakażeniu obowiązują w Unii od połowy ubiegłego roku. Informowano wtedy, że to rozwiązanie tymczasowe i zostaje wprowadzone na 12 miesięcy. Teraz Komisja postanowiła wydłużyć ich obowiązywanie o kolejny rok.

Tę propozycję muszą jeszcze zaakceptować państwa członkowskie i Parlament Europejski.

Koronawirus w Europie. Nowe ruchy państw UE

Tymczasem francuski rząd rozważa zniesienie w tym roku paszportów szczepionków. Miałobny to nastąpić przed latem. Minister zdrowia Oliver Véran stwierdził, że Francja "przeszła już najgorszy okres pandemii", i że rząd rozważa znoszenie kolejnych restrykcji sanitarnych. - Mówię to bardzo jasno, paszport szczepionkowy zostanie zlikwidowany, i zważywszy na rozwój sytuacji epidemicznej, może to nastąpić na długo przed lipcem - oświadczył szef resortu zdrowia w wywiadzie dla stacji BFM TV.

Z kolei we Włoszech pod koniec lutego ma być zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Zapowiedziano również szczepienia dzieci poniżej 6 lat. Szef grupy ekspertów włoskiego rządu ds. walki z pandemią, profesor Franco Locatelli, powiedział dziś włoskim mediom, że w kraju pandemia od kilku tygodni rozwija się coraz wolniej. Za to w Czechach przyjęto nowelizację ustawy pandemicznej. 9 lutego koniec kontroli certyfikatów szczepień.

Posłuchaj

Posłuchaj

Rzecznik KE: COVID-19 nadal dominuje w Europie. Musimy się przygotować na wzrost zakażeń w drugiej połowie roku lub na pojawienie się nowych wariantów (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

ms

Polecane

Wróć do strony głównej