Zielona przyszłość Unii. Nieformalny szczyt ministrów środowiska i energetyki

2022-01-21, 04:06

Zielona przyszłość Unii. Nieformalny szczyt ministrów środowiska i energetyki
Ministrowie ds. ekologii i energetyki będą dyskutowali m.in. o zielonej polityce UE. Foto: shutterstock.com / L.F

W Amiens na północy Francji drugi dzień obrad nieformalnego szczytu ministrów środowiska i ministrów ds. energetyki państw Unii Europejskiej. Rozmowy mają dotyczyć "zielonego paktu dla Unii", czyli serii reform na rzecz ochrony klimatu i środowiska. 

Zielony pakt dla Unii jest jednym z priorytetów francuskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, które rozpoczęło się 1 stycznia.

W czwartek europejscy ministrowie środowiska rozmawiali o walce z importowanym wylesieniem oraz o ograniczeniu importu pestycydów i produkcji toksycznych środków chemicznych w Unii.

Wśród tematów piątkowych obrad znajdą się kwestie gospodarki leśnej i sprawiedliwej transformacji ekologicznej. Do rozmów dołączą ministrowie do spraw energetyki, którzy na posiedzeniach będą dyskutowali o wzroście cen energii w Europie i o rozwoju branży wodorowej.

Spór o energetykę jądrową

Ministrowie poruszą też kwestię sporu na linii Paryż-Berlin w sprawie energii jądrowej - uznanej niedawno w projekcie unijnej taksonomii za niskoemisyjną technologię, czemu sprzeciwiają się Niemcy.

- Komisja przedstawiła kompromisowy i zrównoważony tekst. Niektóre kraje chcę jeszcze poruszyć kilka punktów dotyczących taksonomii. Oczywiście zostanie to omówione - zapewniła francuska minister do spraw transformacji ekologicznej Barbara Pompili.

W jednej drużynie z Polską

W sprawie unijnej taksonomii Francja gra w jednej drużynie z Polską i od dawna zabiega o uznanie energetyki jądrowej i gazowej za źródła ekologiczne. 

Nieformalne spotkanie europejskich ministrów w Amiens zakończy się w sobotę. 


Posłuchaj

Rozmowy ministrów ds. ekologii i energetyki krajów UE mają dotyczyć tak zwanego "zielonego paktu dla Unii", czyli serii reform na rzecz ochrony klimatu i środowiska - relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 


 UE w pakiecie Fit for 55 przedstawiła plan działań zmierzających do ograniczenia emisji
  i tym samym wzrostu temperatury. Do 2050 r. UE ma stać się obszarem neutralnym dla klimatu, a do 2030 r. emisje mają zostać zredukowane o 55 proc. w stosunku do 1990 r. Jednak ani w wartościach skumulowanych, ani jednorocznych to nie UE jest największym<span id= UE w pakiecie Fit for 55 przedstawiła plan działań zmierzających do ograniczenia emisji i tym samym wzrostu temperatury. Do 2050 r. UE ma stać się obszarem neutralnym dla klimatu, a do 2030 r. emisje mają zostać zredukowane o 55 proc. w stosunku do 1990 r. Jednak ani w wartościach skumulowanych, ani jednorocznych to nie UE jest największym emiterem. W 2018 r. za największą, jedną trzecią część emisji odpowiadają Chiny, USA - za 15 proc. i UE-28 - za 8 proc. (PAP)

Czytaj także: 

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej