X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To krytyczny moment dla europejskiego bezpieczeństwa". Szef NATO o działaniach Rosji

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 09:55
- Musimy szukać politycznych rozwiązań i mieć nadzieję na nie, ale oczywiście także przygotować się na najgorsze, że Rosja znowu wybierze konfrontację - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, nawiązując do groźby nowej inwazji Rosji na Ukrainę.
Szef NATO: musimy przygotować się na najgorsze ze strony Rosji
Szef NATO: musimy przygotować się na najgorsze ze strony Rosji Foto: PAP/Marina Lystseva

Szef Sojusz przyznał, że nie ma pewności co do intencji Moskwy. - Musimy przygotować się na najgorsze ze strony Rosji - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Groźba ponownej rosyjskiej inwazji na Ukrainę była jednym z tematów środowego posiedzenia Rady NATO-Rosja w Brukseli.

- Jest za wcześnie, by to stwierdzić. Musimy szukać politycznych rozwiązań i mieć nadzieję na nie, ale oczywiście także przygotować się na najgorsze, że Rosja znowu wybierze konfrontację - powiedział sekretarz generalny.

Posłuchaj
00:29 11500663_1 (1).mp3 Szef NATO: nie mamy pewności co do intencji Rosji, musimy przygotować się na najgorsze (IAR)

Koncentracja sił

Wskazał na znaczącą koncentrację rosyjskich sił, dziesiątki tysięcy wojsk gotowych do walki, groźby ze strony Rosji i użycie siły przeciwko sąsiadom w przeszłości. - To wszystko powoduje, że zagrożenie jest realne i w związku z tym musimy być do tego przygotowani - podkreślił Jens Stoltenberg.

Sekretarz generalny ostrzegł też Rosję przed wysokimi kosztami kolejnej inwazji na Ukrainę - surowymi sankcjami gospodarczymi i politycznymi. Nie wykluczył zwiększenia sił na wschodniej flance w reakcji na ponowną agresję.

Polityczne rozwiązania

Stoltenberg dodał, że trzeba szukać politycznych rozwiązań, ale przygotować się na najgorsze. Ta sprawa była głównym tematem środowej Rady NATO-Rosja, zwołanej po 2,5-letniej przerwie. - To było trudne spotkanie, bo dotyczyło trudnych tematów. Jesteśmy obecnie w krytycznym momencie dla europejskiego bezpieczeństwa i ważne, by spotykać się z Rosją.

Między innymi dlatego, by przekazać jej jednolite stanowisko wszystkich sojuszników, że nie pójdziemy na żadne kompromisy, jeśli chodzi o pryncypia dotyczące europejskiego bezpieczeństwa - powiedział Jens Stoltenberg.

Podczas środowego posiedzenia Rady NATO-Rosja 30 sojuszników jednomyślnie odrzuciło żądania Moskwy dotyczące wycofania wojsk ze wschodniej flanki i gwarancji, że NATO nie będzie rozszerzało się na wschód. Szef Sojuszu wskazał jednocześnie na konieczność utrzymywania dialogu z Rosją i dlatego - jak mówił - NATO zaproponowało rozmowy dotyczące między innymi kontroli zbrojeń, przejrzystości ćwiczeń wojskowych, mechanizmów redukcji ryzyka, w tym na przykład incydentów.

pkur

Czytaj także

Biały Dom ostrzega. "Zagrożenie rosyjską inwazją na Ukrainę jest wciąż wysokie"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 23:51
- Ryzyko rosyjskiej inwazji na Ukrainę nadal jest wysokie, ale amerykańskie służby nie przesądzają, że Rosja definitywnie podjęła decyzję o ataku - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Zapowiedział ujawnienie informacji świadczących o możliwym zamiarze zorganizowania prowokacji przez Rosję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Fotyga: żądania i działania Rosji trudno określić inaczej niż szantaż

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 07:54
- Po rozmowach w Genewie, Brukseli i Wiedniu najbliższe tygodnie dadzą odpowiedź, czy Kreml wybierze drogę dyplomacji, czy też zdecyduje się na eskalację agresji - oceniła europoseł PiS Anna Fotyga. Jak podkreśliła, Zachód zachował jedność.
rozwiń zwiń