X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Książę Andrzej odpowie za napaść seksualną. Elżbieta II pozbawiła go honorów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:05
Brytyjski dwór odcina się od księcia Andrzeja. Królowa Elżbieta II pozbawiła go właśnie honorów wojskowych i patronatów. Buckingham Palace poinformował, że syn monarchini nie będzie pełnił funkcji publicznych. Wszystko przez oskarżenia, że książę wykorzystał seksualnie siedemnastolatkę Virginię Giuffre. Miał mu to umożliwić skazany za pedofilię finansista Jeffrey Epstein.
Sąd dał zielone światło, by ruszył proces, w którym syn monarchini oskarżony jest wykorzystywanie siedemnastoletniej kobiety
Sąd dał zielone światło, by ruszył proces, w którym syn monarchini oskarżony jest wykorzystywanie siedemnastoletniej kobietyFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

"Jego książęca wysokość" - tak od urodzenia zwracano się do księcia Andrzeja. Aż do dziś. Książę traci też prawo do honorów wojskowych i wszystkie patronaty, jakie dotąd sprawował. Jego matka Elżbieta II rozdzieli je teraz pomiędzy pozostałych członków rodziny.

W praktyce oznacza to, że dwór odciął się od księcia, który nie będzie już oficjalnie go reprezentował. Oznacza, że Elżbieta II zatrzasnęła przed Andrzejem drzwi do powrotu do życia publicznego.

Zielone światło dla procesu 

To efekt tego, co wczoraj wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych. Sąd dał zielone światło, by ruszył proces, w którym syn monarchini oskarżony jest o wykorzystywanie 17-letniej kobiety. Prawnikom nie udało się zablokować pozwu cywilnego. Książę Andrzej od początku wszystkiemu zaprzecza i zapowiada, że udowodni swoją niewinność.

Książę Andrzej zawiesił pełnienie obowiązków członka rodziny królewskiej w listopadzie 2019 r. po fatalnie przyjętym przez opinię publiczną wywiadzie dla BBC, w którym zaprzeczał, by kiedykolwiek poznał Virginię Giuffre, oraz bronił swojej znajomości z amerykańskim finansistą i przestępcą seksualnym Jeffreyem Epsteinem.

Ofiary zwabione przez Epsteina

W sierpniu zeszłego roku Giuffre złożyła pozew przeciw księciu Andrzejowi, twierdząc, że w 2001 r., gdy miała 17 lat, została przez niego wykorzystana seksualnie. Giuffre - wówczas nosząca nazwisko Roberts - była jedną z licznej grupy dziewcząt, które zostały zwabione przez Epsteina obietnicami pracy, a następnie były oferowane jego wpływowym przyjaciołom. Jednym z nich miał być książę Andrzej, który konsekwentnie temu zaprzecza.

W środę nowojorski sąd odrzucił wniosek jego prawników, by oddalić pozew złożony przez Giuffre ze względu na ugodę, którą w 2009 r. zawarła z Jeffreyem Epsteinem, co było ostatnią szansą na uniknięcie procesu cywilnego. Zgodnie z jej treścią Giuffre w zamian za 500 tys. dolarów zgodziła się zrezygnować z roszczeń wobec Epsteina i "jakiejkolwiek innej osoby lub podmiotu, który mógłby być włączony jako potencjalny pozwany". Prawnicy księcia przekonywali, że jako "potencjalny pozwany" jest on objęty tą ugodą.

Posłuchaj
00:42 11499981_1.mp3 Brytyjski dwór odcina się od księcia Andrzeja. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 

Księciu Andrzejowi pozostały cztery opcje

Jak wyjaśniają brytyjskie media, to oznacza, że księciu Andrzejowi pozostały cztery opcje, z których żadna nie jest dobra. Może uczestniczyć w procesie i składać zeznania, co oznacza długi spektakl medialny, który może przegrać, chyba że faktycznie udowodni swoją niewinność. Może odmówić składania zeznań, powołując się na prawo do odmowy zeznań obciążających samego siebie, ale zostanie to wzięte pod uwagę przez sąd, który zapewne w tej sytuacji przyzna rację Giuffre. Może całkowicie odmówić udziału w procesie, co oznacza, że sąd rozstrzygnie go na korzyść skarżącej. Wreszcie może zawrzeć ugodę pozasądową z Giuffre, co wiązałoby się z koniecznością zapłaty odszkodowania.

Ta opcja wydaje się dość prawdopodobna, choćby z tego powodu, że 95 proc. spraw z powództwa cywilnego składanych w amerykańskich sądach kończy się ugodami pozasądowymi. Oznaczałoby to jednak pośrednie przyznanie się do winy. Poza tym prawnik Giuffre, David Boies, powiedział w czwartek BBC, że mało prawdopodobne jest, by jego klientka zadowoliła się samym odszkodowaniem finansowym, lecz zapewne będzie chciała też przeprosin i przyznania się do winy.

Czytaj również:

nt

Czytaj także

Senyszyn: nie ma jasnej definicji gwałtu, w praktyce niewiele kobiet zgłasza to przestępstwo

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 08:20
- Dziś sprawcy gwałtów śmieją się ofiarom w twarz, bo jeżeli dziewczyna zostanie zgwałcona, dochodzi do rozważań, czy aby nie miała za krótkiej spódniczki czy za dużego dekoltu - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Senyszyn z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opublikowano pierwszy raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Najmłodsza z ofiar miała rok

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 17:20
349 zgłoszeń trafiło dotychczas do Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Informacje te zawarto w pierwszym pełnym raporcie, opublikowanym w internecie. Dokument ma 250 stron i zawiera opis działalności komisji, analizę zgłoszeń, badania nad sprawami sądowymi z lat 2017-2020, a także rekomendacje dotyczące zmian prawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz młodsze osoby są ofiarami wykorzystywania seksualnego. Raport Federalnego Urzędu Kryminalnego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 07:25
W 2020 roku przeprowadzono 465 postępowań dotyczących m.in. przymusowej prostytucji. Najwięcej śledztw dotyczyło wykorzystywania seksualnego - podał niemiecki Federalny Urząd Kryminalny. 
rozwiń zwiń