X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czesi chcą porozumienia ws. Turowa. Możliwy powrót do umowy z września

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 15:20
Zbliża się koniec polsko-czeskiego sporu o kopalnię Turów. Jak poinformował czeska minister środowiska Anna Hubaczkova, Republika Czeska jest gotowa do zawarcia umowy z Polską w tej sprawie.
Czesi chcą powrócić do rozmów ws. kopalni Turów. Jest szansa na zażegnanie konfliktu
Czesi chcą powrócić do rozmów ws. kopalni Turów. Jest szansa na zażegnanie konfliktuFoto: Lukasz Barzowski/Shutterstock

Minister Anna Hubaczkova mówiła o tym podczas odwiedzin terenów położonych w sąsiedztwie polskiej kopalni, gdzie spotkała się z czeskimi samorządowcami.

Porozumienie ws. Turowa. Czesi chcą wrócić do umowy z września

W rozmowach ze stroną polską Czesi chcą wrócić do projektu umowy z września ubiegłego roku. Jesienią negocjacje prowadzone ze strony czeskiej przez poprzedni rząd zawieszono. Jak wówczas informowano, powodem był brak zgody co do możliwości wypowiedzenia dwustronnej umowy.

Porozumienia nie przyniosło też listopadowe spotkanie polskiej minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ustępującym czeskim ministrem środowiska Richardem Brabcem.

Następne spotkanie ws. Turowa w Warszawie?

Nowa czeska minister Anna Hubaczkova chce uzgodnić w rozmowach z Polską ostateczny kształt porozumienia. Jej zdaniem porozumienie powinno opierać się na ustaleniach z września. - Ta umowa zawiera wszystkie zapisy chroniące nasze interesy w zakresie ochrony środowiska. Nasze stanowisko w tej sprawie pozostaje aktualne - powiedziała Anna Hubaczkova.

Kolejną rundę polsko-czeskich rozmów w sprawie Turowa zaplanowano na wtorek. Według czeskiej minister spotkanie delegacji obu państw powinno odbyć się w Warszawie. Dotąd negocjacje prowadzono w Pradze.

Spór polsko-czeski o Turów

Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego 2021 roku. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia.

Posłuchaj
00:59 Turów SPEC IAR.mp3 Czechy są gotowe do zawarcia porozumienia ws. Turowa. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody, skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

Polski rząd do nakazu wstrzymania wydobycia się nie zastosował, za co TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie.

Posłuchaj
00:14 Turów 100 IAR.mp3 Anna Hubaczkova: Ta umowa zawiera wszystkie zapisy chroniące nasze interesy w zakresie ochrony środowiska. Nasze stanowisko w tej sprawie pozostaje aktualne (IAR)

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. Rozmowy zostały przerwane 30 września, a 5 listopada wznowione, jednak później nie były kontynuowane.

Czytaj również:

Ekran przeciwfiltracyjny w Turowie. Fot. PAP/Maciej Zieliński Ekran przeciwfiltracyjny w Turowie. Fot. PAP/Maciej Zieliński

jmo

Czytaj także

Kolejne rozmowy o kopalni Turów. Spotkanie ministrów środowiska z Polski i Czech

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 03:54
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotka się w Pradze z czeskim ministrem środowiska Richardem Brabcem. Tematem rozmów ma być polska kopalnia węgla brunatnego Turów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Moskwa: mam nadzieję, że na początku stycznia wznowimy rozmowy z Czechami ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 19:07
W rozmowie z Polskim Radiem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że Polska chciałaby od początku stycznia wznowić negocjacje ze stroną Czeską. Sprawa dotyczy sporu wokół kopalni Turów. Dziś polska minister spotkała się w Brukseli z czeską minister.
rozwiń zwiń