X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

31. rocznica starć pod wieżą telewizyjną w Wilnie. Litwini upamiętnią ofiary sowieckiej agresji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 12:23
Na Litwie upamiętniona zostanie sowiecka agresja, która miała miejsce 31 lat temu, w nocy z 12 na 13 stycznia 1991 roku, pod wileńską wieżą telewizyjną.
Obchody rocznicy agresji sowieckiej na Litwę, pod wieżą telwizyjną
Obchody rocznicy agresji sowieckiej na Litwę, pod wieżą telwizyjnąFoto: PAP/STF

Radzieccy żołnierze dokonali szturmu na Litwinów, którzy wyszli na ulice, aby bronić niepodległości swego państwa.

Wydarzenia styczniowe były następstwem ogłoszenia przez Litwę niepodległości w marcu 1990 roku.

Sowiecka agresja

Moskwa, nie mogąc się z tym pogodzić i chcąc zatrzymać rozpad Związku Radzieckiego, wprowadziła na wileńskie ulice czołgi. Żołnierze radzieccy w styczniu zaczęli zajmować obiekty strategiczne, takie jak Dom Prasy, gdzie mieściły się redakcje litewskich gazet oraz gmach radia i telewizji.

- Tutaj w radiu każdy z nas uświadamiał, że my będziemy kolejni, gdzie będą próbowali wtargnąć żołnierze. Poruszenie ogromne, wszyscy panikowali. Nie mogłam w to uwierzyć - opowiada uczestniczka tamtych wydarzeń, dziennikarka litewskiego radia LRT Renata Dunajewska.

Obrona stacji telewizyjnej 

W gmachu telewizji do ostatniej chwili było bronione wejście do studia, z którego nadawany był program. Koło parlamentu powstały barykady.

Tłum ludzi zebrał się też przy wieży telewizyjnej, gdzie pod kołami radzieckich czołgów zginęło 14 osób, a kilkaset zostało rannych. Renata Dunajewska zwraca uwagę, że w wydarzeniach styczniowych aktywnie brali też udział Polacy mieszkający na Litwie.

- Większość ludzi czuła swój obowiązek, że trzeba pomóc innym. Nikt nie pytał, czy jesteś Litwinem, czy Polakiem. Przywozisz kanapki, oddajesz ludziom i wracasz do domu, aby znów coś przyszykować i zrobić - mówi dziennikarka.

Posłuchaj
07:45 Zlaewski-Wilno-pani-dziennikarka-PR24_mp3 2022_01_13-11-47-55.mp3 Dziennikarka litewskiego radia LRT Renata Dunajewska wspomina sowiecką agresję wobec Litwinów i walki o wileńską wieżę telewizyjną ("Temat dnia/ Gość PR24")

Na pamiątkę tamtych wydarzeń Litwa obchodzi dziś Dzień Obrońców Wolności. Jeszcze wczoraj wieczorem rozpalone zostały ogniska pamięci. Dziś od rana oddawany jest hołd tym, którzy zginęli. W ciągu dnia odbędą się również okolicznościowe akademie i koncerty. Wieczorem zostanie odprawiona uroczysta msza święta w Bazylice Archikatedralnej w Wilnie.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Kamil Zalewski

Gość: Renata Dunajewska (dziennikarka litewskiego radia LRT)

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 11.47


mbl

as, mbl

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Litwa

Czytaj także

Życie społeczności polskiej na Litwie. Podsumowanie 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 12:09
Sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy Czesław Okińczyc powiedział, że z ostatniego spisu powszechnego na Litwie wynika, że mniejszość polska stanowi ważną część litewskiego społeczeństwa. Ponadto w 2021 roku władze w Wilnie oświadczyły, że język polski będzie ponownie obowiązkowym przedmiotem na litewskiej maturze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwałtownie rośnie liczba zakażeń w krajach bałtyckich. Na Litwie rekord zachorowań

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 12:49
Gwałtownie rośnie liczba nowych zakażeń w trzech krajach bałtyckich. Na Litwie padł dobowy rekord zakażeń koronawirusem.
rozwiń zwiń