X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Media: USA z sojusznikami przygotowują plan ewentualnych sankcji na Rosję

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 02:29
Przed zapowiadaną serią spotkań z Rosją w celu rozwiązania kryzysu wokół możliwej inwazji rosyjskiej na Ukrainę, Waszyngton z sojusznikami opracowują plan sankcji mających zniechęcić do tego Putina. Chcą je ogłosić zawczasu, żeby uzmysłowić mu koszty ewentualnego ataku - poinformował w sobotę dziennik "New York Times".
Joe Biden
Joe Biden Foto: PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL

Nowe finansowe, technologiczne i wojskowe sankcje miałyby być bardziej skuteczne niż nałożone w roku 2014 przez administrację prezydenta Baracka Obamę za napaść Rosji na wschodnią Ukrainę i aneksję Krymu, a także późniejsze posunięcia zastosowane w następstwie ingerencji w amerykańskie wybory w 2016 roku i cyberatak przeprowadzony w cztery lata później.

"New York Times" podał w sobotę, że w razie ataku Moskwy omawiany wspólny projekt restrykcji byłby bardziej dotkliwy niż wcześniejsze, które, chociaż wyrządziły szkody rosyjskiej gospodarce, nie osiągnęły założonych celów. Putin się nie wycofał, zignorował też większość zobowiązań dyplomatycznych przewidzianych w porozumieniach mińskich.

"Plany, o których Stany Zjednoczone rozmawiały w ostatnich dniach z sojusznikami, obejmują odcięcie największych rosyjskich instytucji finansowych od światowych transakcji, nałożenie embarga na wyprodukowaną lub zaprojektowaną przez Amerykanów technologię potrzebną w przemyśle obronnym i konsumenckim, a także dostarczenie Ukrainie uzbrojenia, które mogłoby być użyte podczas ewentualnej wojny partyzanckiej przeciwko rosyjskiej okupacji wojskowej, jeśli by do niej doszło" - wyliczył nowojorski dziennik, powołując się na anonimowych przedstawicieli administracji prezydenta Joe Bidena.

"New York Times" zwrócił uwagę, że takie zamiary ujawnia się rzadko z wyprzedzeniem, ale doradcy prezydenta Bidena pragną zasygnalizować Putinowi, z czym dokładnie będzie musiał się zmierzyć, w kraju i za granicą w nadziei, że wpłynie to na jego decyzje w nadchodzących tygodniach. Sankcje miałyby wejść w życie w kilka godzin po ewentualnej napaści na Ukrainę.

Napięcie przed rozmowami 

Seria dyplomatycznych rozmów mających na celu rozładowanie napięcia rozpoczyna się w poniedziałek w Genewie pod przewodnictwem ze strony amerykańskiej zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman. Rosję będzie reprezentował zastępca ministra spraw zagranicznych Sergiej Rybakow.

Rosja rozmieściła blisko 100 tys. żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą. Zaprzecza jednak jakoby przygotowywała inwazję.

"Oczekuje się, że rosyjscy oficjele będą forsować swoje żądania »gwarancji bezpieczeństwa«, w tym zakazu rozmieszczania w Europie jakichkolwiek pocisków, które mogłyby zagrozić Rosji oraz rozmieszczania broni lub wojsk w byłych państwach sowieckich, które przystąpiły do NATO po upadku muru berlińskiego" - zauważył "NYT".

Jak dodał Putin, domaga się też zakończenia ekspansji NATO na wschód, a zwłaszcza wykluczenia przyłączenia do militarnego sojuszu Ukrainy.

"Administracja Bidena powiedziała, że jest gotowa przedyskutować wszystkie rosyjskie obawy dotyczące bezpieczeństwa - i ma długą listę własnych. Jednak żądania rosyjskie oznaczają demontaż architektury bezpieczeństwa Europy zbudowanej po upadku Związku Sowieckiego" - oceniła gazeta.

Drugie spotkanie przewidziane jest w środę w Brukseli. W negocjacjach z Rosją wezmą udział członkowie NATO. "NYT" przewiduje, że w trzecim z serii w Wiedniu w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) weźmie udział Ukraina, ale ze względu na dużą liczbę uczestników (57) nie dojdzie raczej do poważnych negocjacji.

Możliwa prowokacja?

Nowojorski dziennik uważa, że dyplomaci USA obawiają się reakcji Rosji po tygodniu rozmów, która może wykorzystać ich prawdopodobne fiasko jako usprawiedliwienie dla działań militarnych.

"Nikt nie powinien być zaskoczony, jeśli Rosja zainicjuje prowokację lub incydent (…), a następnie spróbuje wykorzystać to do uzasadnienia interwencji wojskowej, mając nadzieję, że zanim świat zorientuje się w podstępie, będzie już za późno. Tym razem jasno powiedzieliśmy Rosji, co ją czeka, jeśli wciąż będzie podążać tą drogą, włączając w to ogromne konsekwencje, sankcje ekonomiczne, czego wcześniej nie stosowaliśmy" - cytuje nowojorski dziennik piątkową wypowiedź sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena.

Pośród ewentualnych środków odwetowych dyskutowanych w różnych kręgach Waszyngtonu w razie inwazji, "NYT" wymienia m.in. wypowiedź dowódcy Połączonych Szefów Sztabów, gen. Marka A. Milley’a. W rozmowie przed dwoma tygodniami z rosyjskim odpowiednikiem gen. Walerijem Gierasimowem miał on ostrzec, że inwazja na Ukrainę będzie dla Rosjan trudna do przełknięcia. Bez wdawanie się w szczegóły wskazał na opcję dostaw broni, w tym prawdopodobnie pocisków przeciwlotniczych Stinger, które mogłyby zostać użyte przeciwko siłom rosyjskim.

Zdaniem nowojorskiej gazety jednym z tematów, który prawdopodobnie będzie omawiany na forum NATO w nadchodzącym tygodniu, jest plan zwiększenia, być może o kilka tysięcy, liczby żołnierzy USA stacjonujących w krajach bałtyckich i w Europie Południowo-Wschodniej.

Czytaj także:

jbt

Czytaj także

Co dalej z sankcjami na Nord Stream 2? Stany Zjednoczone mają obawy

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 23:55
Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price krytycznie odniósł się do planu nałożenia przez Kongres dodatkowych sankcji na Nord Stream 2. Jak stwierdził, ich wprowadzenie w tym momencie podważy jedność europejskich sojuszników wobec zagrożenia ze strony Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biały Dom: bezpieczeństwo sojuszników ze wschodniej flanki NATO jest dla USA świętym zobowiązaniem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 23:26
Biały Dom zaprzecza doniesieniom telewizji NBC, że przed rozmowami z Rosją przygotowuje opcje redukcji wojsk USA w Europie Wschodniej. Rzeczniczka Narodowej Rady Bezpieczeństwa Emily Horne zapewniła Polskie Radio, że bezpieczeństwo sojuszników ze wschodniej flanki NATO jest dla USA "świętym zobowiązaniem".
rozwiń zwiń