X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmarła autorka tekstów słynnych przebojów. Marilyn Bergman miała 93 lata

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 00:15
W swym domu w Los Angeles zmarła w sobotę Marilyn Bergman, która razem ze swym mężem Alanem napisała teksty do setek piosenek, w tym do takich przebojów jak "The Way We Were", "How Do You Keep the Music Playing" i "You Don't Bring Me Flowers Anymore". Miała 93 lata.
Bergmanowie zdobyli liczne nagrody Grammy i Emmy.
Bergmanowie zdobyli liczne nagrody Grammy i Emmy.Foto: Martyn Jandula/ Shutterstock

Według jej przedstawiciela Marilyn Bergman zmarła na chorobę układu oddechowego niezwiązaną z COVID-19. Jej mąż, towarzyszył jej do ostatnich chwil.

Bergmanowie, którzy pobrali się w 1958 r., pisali teksty przebojów dla takich gwiazd jak Barbra Streisand, Fred Astaire, Aretha Franklin, Frank Sinatra, Dean Martin i wielu innych.

Byli jedną z najdłużej działających, najbardziej znanych i cenionych spółek autorskich w amerykańskim przemyśle rozrywkowym, filmowym i telewizyjnym.

Liczne nagrody

Specjalnością Bergmanów były ballady i utworzy z gatunku "sweet music" z domieszką muzyki pop. Autorską parę 16 razy nominowano do Oscara, trzykrotnie zaś zostawali oni laureatami nagrody Akademii.

Statuetkę otrzymali właśnie za utwór "The Way We Were" (Tacy byliśmy) z filmu pod tym samym tytułem z 1973 r. z Barbrą Streisand, za piosenkę "Windmills of Your Mind" z filmu "Thomas Crown Affair" (Afera Thomasa Crowna) z 1968 r. oraz za teksty do musicalu "Yentl" z 1983 r., także z Barbrą Streisand w roli tytułowej.

Bergmanowie zdobyli też liczne nagrody Grammy i Emmy, a w 1980 zostali uhonorowani członkostwem w Hali Sław Autorów Piosenek.

jbt