X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Napięcie na linii Litwa-Chiny. USA zapewniają Wilno o silnym poparciu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 05:55
Przedstawicielka USA ds. Handlu Katherine Tai wyraziła w piątek silne poparcie USA dla Litwy i Unii Europejskiej w obliczu "presji gospodarczej" ze strony Chin za otwarcie w Wilnie przedstawicielstwa Tajwanu, oświadczyło jej biuro.
Litwa jest pod presją Chin, które domagają się cofnięcia jej decyzji z ubiegłego roku zezwalającej Tajwanowi na otwarcie de facto ambasady w Wilnie.
Litwa jest pod presją Chin, które domagają się cofnięcia jej decyzji z ubiegłego roku zezwalającej Tajwanowi na otwarcie de facto ambasady w Wilnie. Foto: shutterstock.com/Algimantas Barzdzius

W piątek Katherine Tai rozmawiała telefonicznie z Valdisem Dombrovskisem wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Dwa dni wcześniej Tai rozmawiała na ten sam temat z litewskim ministrem spraw zagranicznych Gabrieliusem Landsbergisem.

Napięcie na linii Litwa-Chiny

Litwa jest pod presją Chin, które domagają się cofnięcia jej decyzji z ubiegłego roku zezwalającej Tajwanowi na otwarcie de facto ambasady w Wilnie.

Chiny odwołały swojego ambasadora na Litwie i obniżyły status placówki dyplomatycznej, a także wywierają presję na firmy, takie jak np. niemiecki gigant części samochodowych Continental, aby przestały używać litewskich komponentów. Zablokowała też litewskim towarom i ładunkom wjazd do Chin.

Stanowisko USA

"Katherine Tai podkreśliła znaczenie współpracy z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi w celu przeciwdziałania presji dyplomatycznej i gospodarczej przy wsparciu różnych instytucji, w tym Rady ds. Handlu i Technologii USA-UE", oświadczyło jej biuro, odnosząc się też do wspólnej inicjatywy zainicjowanej przez Tai i Dombrovskisa we wrześniu ubiegłego roku, mającej wzmocnić więzi transatlantyckie, by lepiej konkurować z Chinami.

Tai i Dombrovskis rozmawiali również o współpracy w celu rozwiązania problemu "globalnej, nierynkowej nadwyżki mocy produkcyjnych" w stali i aluminium, nawiązując do chińskiej nadprodukcji metali, która zalała światowe rynki.

Czytaj także:

jbt


Czytaj także

Waszyngton ponownie ostrzega Chiny w kwestii Tajwanu. Apeluje o dialog

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 04:19
Stany Zjednoczone wystosowały w sobotę kolejne ostrzeżenie pod adresem Pekinu dotyczące kwestii Tajwanu. Przekazał je szefowi chińskiej dyplomacji Wang Yi amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Nastąpiło to na krótko przez wirtualnym szczytem przywódców obu państw przewidzianym na poniedziałek.
rozwiń zwiń