X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier Sudanu podał się do dymisji. Nie udało mu się stworzyć rządu po zamachu stanu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 02:22
Premier Sudanu Abdalla Hamdok podał się w niedzielę do dymisji. Swoją decyzję motywował trwającym impasem wokół sformowania nowego rządu po wojskowym zamachu stanu.
Premier Sudanu Abdalla Hamdok podał się do dymisji
Premier Sudanu Abdalla Hamdok podał się do dymisjiFoto: PAP/EPA/OMER MESSINGER

Abdalla Hamdok wezwał wszystkie siły polityczne w kraju do dialogu przy okrągłym stole w celu przełamania obecnego impasu.

Sudan "w punkcie zwrotnym"

- Postanowiłem zrzec się odpowiedzialności i ogłosić moją rezygnację ze stanowiska premiera aby dać szansę innemu... aby pomógł przebyć pozostały okres przejściowy do cywilnych demokratycznych rządów - powiedział Hamdok w przemówieniu telewizyjnym.

Dodał, że kraj "znalazł się obecnie w niebezpiecznym punkcie zwrotnym" a jego wysiłki zmierzające do "zapobieżenia katastrofie" spełzły na niczym.

Hamdok usiłował doprowadzić do porozumienia między głównymi ugrupowaniami politycznymi kraju. Przeprowadził też kilka kontrowersyjnych reform gospodarczych, m. in. zniósł kosztowne dopłaty do cen paliw i zdewaluował krajową walutę.

Rezygnacja po powrocie na urząd premiera

Abdalla Hamdok zrezygnował po zaledwie sześciu tygodniach od powrotu na stanowisko premiera na mocy budzącego protesty porozumienia z wojskowymi, którzy dokonali 25 października ub. roku zamachu stanu.

Po zamachu Hamdok został początkowo umieszczony w areszcie domowym, jednak już w następnym miesiącu objął ponownie swój urząd po podpisaniu porozumienia z wojskowymi o podziale władzy.

Porozumienie odrzucili jednak demonstranci, którzy tłumnie wylegli na ulice stołecznego Chartumu i innych miast domagając się niezwłocznego pełnego powrotu do rządów cywilnych. Podczas zamieszek i starć z policją co najmniej 56 osób poniosło śmierć.

Sytuacja w Sudanie

Sytuacja w Sudanie pozostaje niestabilna od czasu obalenia długoletniego prezydenta, a w istocie dyktatora, Omara Hasana Ahmeda el-Baszira w 2019 r.

Przywódca puczu, gen. Abdel Fattah al-Burhan utrzymuje, że zamach stanu miał na celu zapobieżenie grożącej wojnie domowej. Obiecał przekazanie władzy cywilom ale dopiero po planowanych na lipiec 2023 r. wyborach.

Czytaj również:

jmo

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Afryka Sudan wojsko

Czytaj także

Krwawe starcia w Sudanie. Zwolennicy rządu protestują przeciwko puczystom

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 23:29
Co najmniej dziesięć osób zginęło, a 140 zostało rannych podczas starć, do jakich doszło w Sudanie po wojskowym przewrocie. Służby bezpieczeństwa próbują spacyfikować demonstracje zwolenników dotychczasowego rządu używając gazu łzawiącego. W kraju wprowadzono stan wyjątkowy.
rozwiń zwiń