X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rozmowy nuklearne z Iranem. Waszyngton mówi o skromnym postępie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 05:22
Stany Zjednoczone poinformowały, że widać skromny postęp w rozmowach z Iranem dotyczących ożywienia umowy atomowej z 2015 roku. Waszyngton uwypuklił jednak, podobnie jak europejscy sygnatariusze porozumienia JCPOA, "pilność" doprowadzenia do końca negocjacji w obliczu postępów nuklearnych Teheranu.
Amerykański Departament Stanu oświadczył, że w rozmowach nuklearnych z Iranem nastąpił skromny postęp
Amerykański Departament Stanu oświadczył, że w rozmowach nuklearnych z Iranem nastąpił skromny postępFoto: Shutterstock/Kanisorn Pringthongfoo

- Zauważyliśmy w ostatnich dniach, że w rozmowach mógł nastąpić niewielki postęp - powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price dzień po wznowieniu negocjacji w Wiedniu. - Ale konieczne jest, aby strony starały się budować ten postęp w konstruktywny sposób - podkreślił dodając, że jest "za wcześnie, aby stwierdzić, czy ten postęp ma jakąkolwiek treść".

Jak zaznaczył rzecznik amerykańskiej dyplomacji postępy w rozmowach idą jednak zbyt wolno. - Wkrótce będzie za późno na powrót do JCPOA - dodał.

Odnowienie umowy atomowej. "Pozostały tygodnie, a nie miesiące"

Jak pisze agencja AFP, negocjatorzy z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii również podkreślali, że negocjacje te są "pilne". "Oczywiste jest, że zbliżamy się do punktu, w którym irańska eskalacja nuklearna opróżni JCPOA z jego zawartości" - twierdzili powtarzając, że pozostały "tygodnie, a nie miesiące na odnowienie umowy".

Szczególnie podkreślano poziom wzbogacania uranu przez Iran, który jest niebezpiecznie bliski progu nuklearnego. "Odnotowujemy komentarz szefa Irańskiej Agencji Energii Atomowej, że Iran nie wzbogaca obecnie uranu powyżej 60 proc." - oświadczyli europejscy negocjatorzy. "Faktem jednak pozostaje, iż wzbogacenie do tego poziomu jest bezprecedensowe dla państwa, które nie posiada broni jądrowej" - zaznaczono.

"Zwiększenie zapasów uranu wzbogaconego do 60 proc. znacznie przybliża Iran do uzyskania materiału rozszczepialnego, który można wykorzystać do produkcji broni jądrowej" - wskazano.

Na stole jest zniesienie sankcji USA na Iran

Iran w kwietniu ogłosił, że rozpoczął produkcję uranu wzbogaconego do 60 proc., to znaczy znacznie powyżej progu 3,67 proc., ustalonego w umowie atomowej z 2015 roku. W poniedziałek koordynator Unii Europejskiej Enrique Mora, który przewodniczy rozmowom w Wiedniu, powiedział, że wszystkie strony wykazały "wyraźną gotowość do pracy na rzecz sukcesu tych negocjacji", ale przewidywał, że dyskusje będą nadal "bardzo trudne" w "najbliższych dniach i tygodniach".

Z kolei irański minister spraw zagranicznych Hossein Amir-Abdollahian, cytowany przez oficjalną irańską agencję informacyjną IRNA, powiedział we wtorek, że negocjacje są "na dobrej drodze".

- Dzięki dobrej woli i powadze innych stron możemy mieć nadzieję na osiągnięcie porozumienia w najbliższej przyszłości - powiedział szef irańskiej dyplomacji.

Według rosyjskiego negocjatora Michaiła Uljanowa grupa robocza ds. nuklearnych odbyła we wtorek "pożyteczne spotkanie". "Widzimy niezaprzeczalne postępy" - napisał Uljanow na Twitterze i dodał, że nieformalnie "aktywnie dyskutowane" jest zniesienie amerykańskich sankcji na Iran.

Czytaj także:

ms

Czytaj także

"Historyczne spotkanie". Premier Izraela rozmawiał z emirackim władcą

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 02:55
Po raz pierwszy w historii faktyczny władca Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Mohammed ibn Zajed al-Nahjan i premier Izraela Naftali Bennett spotkali się publicznie w stolicy ZEA, Abu Zabi. Tematem rozmów miało być zagrożenie ze strony Iranu oraz pogłębienie współpracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żyje w poczuciu opuszczenia i strachu". Francuz przetrzymywany w Iranie rozpoczął strajk głodowy

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 17:20
Jak poinformowała rodzina Benjamin Briere rozpoczął on strajk głodowy, aby zaprotestować przeciwko warunkom, w jakich jest przetrzymywany. Francuz został aresztowany w Iranie ponad półtora roku temu za rzekome szpiegostwo. 
rozwiń zwiń