X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niespokojnie na Półwyspie Arabskim. Wymiana ognia i ofiary śmiertelne

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 10:24
W wyniku wzajemnych ataków rakietowych w Arabii Saudyjskiej i Jemenie zginęło 5 osób.
To kolejna odsłona konfliktu. Do wymiany ognia doszło pomiędzy Arabią Saudyjską a Jemenem
To kolejna odsłona konfliktu. Do wymiany ognia doszło pomiędzy Arabią Saudyjską a JemenemFoto: Forum/Reuters

W Arabii Saudyjskiej wskutek ataku rakietowego w mieście Jazan na południu kraju, przy granicy z Jemenem, zginęły 2 osoby - Saudyjczyk i Jemeńczyk. 7 osób zostało rannych. Rijad winą za atak obarcza rebeliantów z jemeńskiego ruchu Huti.

Ataki z drona

W Jemenie, w ataku przeprowadzonym przez koalicję państw, której przewodniczy Arabia Saudyjska, zginęły 3 osoby, a 6 kolejnych zostało rannych - wynika ze źródeł medycznych. Atak rakietowy przeprowadzono na północno-zachodnią okolicę zajmowanej przez rebeliantów jemeńskiej stolicy - Sany.

W doniesieniach saudyjskich mediów podkreśla się, że naloty były odpowiedzią na przeprowadzony przez Hutich kolejny atak z użyciem drona na portowe miasto Dżizan w południowo-zachodniej części Arabii Saudyjskiej, nad Morzem Czerwonym.

Dowództwo obrony cywilnej Arabii Saudyjskiej podało, że "pocisk wystrzelony przez rebeliantów Huti uderzył w sklep przemysłowy. Zginął poddany saudyjski oraz pochodzący z Jemenu rezydent". Wśród siedmiu rannych jest obywatel Bangladeszu, który okresowo pracuje w tym kraju.

Krwawe starcia

Z kolei źródła jemeńskiej w okupowanej przez Hutich Sanie podały, że odwetowe naloty koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej pociągnęły za sobą śmierć trzech osób. Sześć innych odniosło poważne rany w ich wyniku. "W mieście Hayjam zginęła trójka cywilów, w tym - kobieta z dzieckiem" - podały lokalne służby medyczne.

Agencja AFP podkreśla, że chociaż rebelianci Huti regularnie atakują cele na terytorium saudyjskim, to po raz pierwszy od wielu miesięcy ich pociski spowodowały straty w ludziach.

Według agencji Reutera w 2021 r. Huti przeprowadzali miesięcznie po 78 ataków wymierzonych w Arabię Saudyjską , podczas gdy w 2020 r. średnia wynosiła 38. Atakowane są głównie lotniska oraz infrastruktura przemysłu wydobycia oraz przetwórstwa ropy w Arabii Saudyjskiej.

Dowództwo koalicji pod wodza Arabii Saudyjskiej zapowiedziało konferencję prasową, która odbędzie się w sobotę po południu. Będzie ona poświęcona ostatnim wydarzeniom na froncie wali z szyickimi rebeliantami.

***

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku. Międzynarodowa koalicja krajów, gdzie dominują sunnici: Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a której przewodzi Arabia Saudyjska, od 2015 r. walczy w Jemenie ze wspieranymi przez Iran Huti pod hasłem przywrócenia jurysdykcji legalnych władz na całym terytorium Jemenu. Huti kontrolują terytoria na północy i zachodzie kraju łącznie ze stolicą kraju - Saną.

Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 r. 337 tysięcy ofiar i wywołała jeden z "największych kryzysów humanitarnych na świecie". AFP przypomina, że w liczbie tej są również pośrednie ofiary kryzysu. "Niemal połowa zmarła z powodu braku wody pitnej, pożywienia i chorób" - pisze.

Reuters ocenia, że w wyniku działań wojennych życie straciło w Jemenie ponad 130 tys. osób, w tym - wielu cywilów. 

as

Czytaj także

Niespokojnie na Bliskim Wschodzie. Saudyjczycy informują o ataku rakietowym

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 02:21
Saudyjska obrona przeciwlotnicza przechwyciła dwie rakiety wystrzelone z terytorium sąsiedniego Jemenu. Strącone zostały też trzy drony, przenoszące ładunki wybuchowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lotnictwo koalicji walczącej z rebeliantami Huti zaatakowało stolicę Jemenu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 05:55
Według państwowej telewizji saudyjskiej, lotnictwo koalicji atakowało wybrane cele w mieście. Ludność cywilną wezwano, aby nie przebywała w ich pobliżu. Nie ujawniono jednak jakie cele były atakowane.
rozwiń zwiń