X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Grupa Wagnera w Mali. Kilkanaście państw apeluje do Rosji o "odpowiedzialne zachowanie"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 20:40
Piętnaście krajów (Kanada i 14 europejskich) potępiło w czwartek we wspólnym oświadczeniu zatrudnienie przez władze Mali rosyjskich najemników z Grupy Wagnera - pisze Reuters.
Piętnaście państw sprzeciwia się obecności w Mali Grupy Wagnera
Piętnaście państw sprzeciwia się obecności w Mali Grupy WagneraFoto: shutterstock/NEstudio

Oświadczenie wydały Francja, Belgia, Wielka Brytania, Kanada, Czechy, Dania, Estonia, Niemcy, Włochy, Litwa, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia i Szwecja.

"Zdajemy sobie sprawę z zaangażowania rządu Federacji Rosyjskiej w dostarczanie materialnego wsparcia Mali poprzez rozmieszczenie tam Grupy Wagnera i wzywamy Rosję do powrotu do odpowiedzialnego i konstruktywnego zachowania w regionie" – napisano w oświadczeniu.

Sygnatariusze dokumentu wyrazili żal, iż władze Mali wykorzystały i tak już ograniczone środki publiczne na opłacenie zagranicznych najemników zamiast wspierać własne siły zbrojne i służby publiczne.

"Zwiększone ryzyko"

"Rozmieszczenie najemników może jedynie uwydatnić pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w Afryce Zachodniej, doprowadzić do pogorszenia sytuacji z prawami człowieka w Mali, zagrozić porozumieniu na rzecz pokoju i pojednania w Mali i utrudnić wysiłki społeczności międzynarodowej w celu zapewnienia ochrony ludności cywilnej i udzielenia wsparcia malijskim siłom zbrojnym" - podkreślono.

13 grudnia UE postanowiła o nałożeniu sankcji na Grupę Wagnera, którą oskarżono o tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i na wschodzie Ukrainy. O objęcie restrykcjami Grupy Wagnera zabiegała Francja, która ma w Mali swoje wojska i jest przeciwna udziałowi najemników z tej firmy we wspieraniu reżimu wojskowego w tym kraju.

Czytaj także: 

"Grupa Wagnera rekrutowała, szkoliła i wysyłała prywatnych agentów wojskowych do stref konfliktów na całym świecie, aby podsycali przemoc, plądrowali zasoby naturalne i zastraszali ludność cywilną z naruszeniem prawa międzynarodowego, w tym międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka" - napisała w komunikacie Rada UE.

kmp

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Afryka Rosja wojsko

Czytaj także

Media: rosyjscy najemnicy działają w Afryce. Operacja pod przykrywką prywatnych agencji

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 11:52
Rosja wysłała najemników na wojnę do Afryki - informują rosyjskie media niezależne. Władze Rosji zaprzeczają. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: rosyjscy najemnicy z grupy Wagnera prowadzą negocjacje z władzami w Mali

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 02:26
Rosyjscy najemnicy z prywatnej firmy Grupa Wagnera będą wkrótce aktywni w Mali, ponieważ władze tego kraju są bliskie zawarcia porozumienia z Rosjanami – donoszą  francuskie media oraz agencja Reuters.
rozwiń zwiń