"Przez błędy wywiadu zginęło tysiące cywilów". "NYT" ujawnia tajne raporty ws. wojny na Bliskim Wschodzie

2021-12-19, 03:34

"Przez błędy wywiadu zginęło tysiące cywilów". "NYT" ujawnia tajne raporty ws. wojny na Bliskim Wschodzie
Amerykańskie wojska w Iraku. Foto: Christopher Landis / Shutterstock.com

Amerykański dziennik "New York Times" ujawnia tajne akta Pentagonu, z których wynika, że wywiad USA podczas wojny przeciwko terrorystom na Bliskim Wschodzie popełniał poważne błędy przy wskazywaniu celów dla ataków dronów. Dokumenty pokazują wadliwe działanie wywiadu, złe wybieranie celów, przypadki śmierci cywilów w danych latach i rzadkość sytuacji, gdy kogokolwiek pociągnięto do odpowiedzialności - pisze gazeta.

Akta, do których dotarł "New York Times", pochodzą z tajnego, wojskowego archiwum, obejmującego działania Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie od 2014 roku. To w sumie ponad 1300 raportów dotyczących cywilnych ofiar wojny powietrznej, prowadzonej przez USA. Dziennik, przytaczając przykłady ataków, w których zginęli bezbronni cywile, zwraca uwagę, że wszystkie te tragiczne zdarzenia łączy to, że w przypadku żadnego z nich nie stwierdzono jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu wojskowych.

"New York Times" przypomina, że zgodnie z obietnicami amerykańskich władz, wojna prowadzona z powietrza, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, miała pozwolić wojsku na precyzyjne eliminowanie terrorystów bez narażania życia cywilów. Tymczasem - pisze dziennik - z dokumentów wyłania się obraz zdecydowanie odmienny od tego, co obiecywali politycy i wojskowi. "Dokumenty, do których dotarliśmy pokazują, że wojna powietrzna była naznaczona błędami wywiadu, pośpiesznym i często nieprecyzyjnym wskazywaniem celów, oraz śmiercią tysięcy cywilów, w tym wielu dzieci - co silnie kontrastuje z kreowanym przez amerykańskie władze obrazem wojny powietrznej, prowadzonej przez wszystkowidzące drony i precyzyjnie kierowane bomby" - wskazuje "New York Times".

Brak transparentności 

Według dziennika, akta pokazują także, że mimo posiadania przez Pentagon rozbudowanego systemu badania ofiar cywilnych, obietnice dotyczące transparentności i odpowiedzialności w tych sprawach nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. "Upublicznionych zostało tylko kilka spraw. Ani jeden raport nie stwierdza nieprawidłowości czy śladów jakichkolwiek działań dyscyplinarnych. W mniej niż dwunastu sprawach wypłacono odszkodowania, mimo że wielu ocalałych stało się niepełnosprawnymi, wymagając drogiej opieki medycznej. Udokumentowane próby szukania przyczyn tych zdarzeń są rzadkie" - podkreśla "New York Times". Według dziennika, liczby ofiar cywilnych wojny powietrznej, podawane do opinii publicznej, były zaniżane.

"New York Times" wskazuje też, że analiza akt pokazuje błędy, jakie popełniają wojskowi w ocenie zachowań cywilów oraz przy szacowaniu zagrożenia dla nich. Jednym z nich jest tzw. efekt potwierdzenia, gdy człowiek ma tendencję do interpretowania różnych faktów tak, by były one zgodne z jego wcześniejszymi hipotezami przekonaniami. Zdarzało się na przykład, że osoby zbliżające się do miejsca niedawnego bombardowania były fałszywie uznawane za wojowników ISIS, a nie na przykład za cywilnych ratowników. Więcej - w "New York Times".

Powiązany Artykuł

żołnierz amerykański Afganistan FORUM 1200 (1).jpg
Wyjście wojsk USA i ewakuacja z Afganistanu. Inspektor generalny wszczyna śledztwo w tej sprawie
Czytaj także:

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej