X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Przez błędy wywiadu zginęło tysiące cywilów". "NYT" ujawnia tajne raporty ws. wojny na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 03:34
Amerykański dziennik "New York Times" ujawnia tajne akta Pentagonu, z których wynika, że wywiad USA podczas wojny przeciwko terrorystom na Bliskim Wschodzie popełniał poważne błędy przy wskazywaniu celów dla ataków dronów. Dokumenty pokazują wadliwe działanie wywiadu, złe wybieranie celów, przypadki śmierci cywilów w danych latach i rzadkość sytuacji, gdy kogokolwiek pociągnięto do odpowiedzialności - pisze gazeta.
Amerykańskie wojska w Iraku
Amerykańskie wojska w IrakuFoto: Christopher Landis / Shutterstock.com

Akta, do których dotarł "New York Times", pochodzą z tajnego, wojskowego archiwum, obejmującego działania Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie od 2014 roku. To w sumie ponad 1300 raportów dotyczących cywilnych ofiar wojny powietrznej, prowadzonej przez USA. Dziennik, przytaczając przykłady ataków, w których zginęli bezbronni cywile, zwraca uwagę, że wszystkie te tragiczne zdarzenia łączy to, że w przypadku żadnego z nich nie stwierdzono jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu wojskowych.

"New York Times" przypomina, że zgodnie z obietnicami amerykańskich władz, wojna prowadzona z powietrza, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, miała pozwolić wojsku na precyzyjne eliminowanie terrorystów bez narażania życia cywilów. Tymczasem - pisze dziennik - z dokumentów wyłania się obraz zdecydowanie odmienny od tego, co obiecywali politycy i wojskowi. "Dokumenty, do których dotarliśmy pokazują, że wojna powietrzna była naznaczona błędami wywiadu, pośpiesznym i często nieprecyzyjnym wskazywaniem celów, oraz śmiercią tysięcy cywilów, w tym wielu dzieci - co silnie kontrastuje z kreowanym przez amerykańskie władze obrazem wojny powietrznej, prowadzonej przez wszystkowidzące drony i precyzyjnie kierowane bomby" - wskazuje "New York Times".

Brak transparentności 

Według dziennika, akta pokazują także, że mimo posiadania przez Pentagon rozbudowanego systemu badania ofiar cywilnych, obietnice dotyczące transparentności i odpowiedzialności w tych sprawach nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. "Upublicznionych zostało tylko kilka spraw. Ani jeden raport nie stwierdza nieprawidłowości czy śladów jakichkolwiek działań dyscyplinarnych. W mniej niż dwunastu sprawach wypłacono odszkodowania, mimo że wielu ocalałych stało się niepełnosprawnymi, wymagając drogiej opieki medycznej. Udokumentowane próby szukania przyczyn tych zdarzeń są rzadkie" - podkreśla "New York Times". Według dziennika, liczby ofiar cywilnych wojny powietrznej, podawane do opinii publicznej, były zaniżane.

"New York Times" wskazuje też, że analiza akt pokazuje błędy, jakie popełniają wojskowi w ocenie zachowań cywilów oraz przy szacowaniu zagrożenia dla nich. Jednym z nich jest tzw. efekt potwierdzenia, gdy człowiek ma tendencję do interpretowania różnych faktów tak, by były one zgodne z jego wcześniejszymi hipotezami przekonaniami. Zdarzało się na przykład, że osoby zbliżające się do miejsca niedawnego bombardowania były fałszywie uznawane za wojowników ISIS, a nie na przykład za cywilnych ratowników. Więcej - w "New York Times".

Czytaj także:
żołnierz amerykański Afganistan FORUM 1200 (1).jpg
Wyjście wojsk USA i ewakuacja z Afganistanu. Inspektor generalny wszczyna śledztwo w tej sprawie

Czytaj także:

jbt

Czytaj także

Co się stało z amerykańskim sprzętem wojskowym w Afganistanie? Biały Dom: nie jesteśmy w stanie go namierzyć

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 11:56
- Nie mamy pełnego obrazu tego, co stało się z każdym elementem amerykańskiego wyposażenia wojskowego, które przekazaliśmy wojsku afgańskiemu - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strategiczna porażka". Wojskowi USA o zakończeniu wojny w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 21:34
Generałowie Mark Milley i Frank McKenzie ocenili, że sposób zakończenia wojny w Afganistanie przez USA był "strategiczną porażką", która wzmocni organizacje dżihadystyczne. Jednocześnie wojskowi przyznali, że pozostawienie tam sił USA mogło doprowadzić do dodatkowych strat.
rozwiń zwiń