X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Parlament Europejski chce uregulować gigantów internetowych. "To kamień milowy"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 14:54
Unia Europejska chce ukrócić nieuczciwe praktyki amerykańskich gigantów informatycznych. Chodzi o takie firmy jak Facebook, Google, Apple czy Amazon. Parlament Europejski pracuje nad "aktem o rynkach cyfrowych".
Unia Europejska chce uregulować działalność gigantów internetowych
Unia Europejska chce uregulować działalność gigantów internetowychFoto: Twin Design / Shutterstock.com

Nowe regulacje mają chronić konsumentów oraz mniejsze przedsiębiorstwa, a także pomóc w złamaniu dominacji amerykańskich firm w obszarze usług cyfrowych.

Posłuchaj
01:00 Akt cyfrowy IAR Surówka.mp3 UE chce uregulować działalność gigantów internetowych. Relacja Karola Surówki (IAR)

Giganci informatyczni będą uregulowani

- To kamień milowy - mówiła w europarlamencie wiceszefowa komisji Margrethe Vestager. - To oczywiście złożona propozycja, ale ma prosty cel: sprawić, że rynki będą otwarte, będą fair, będą zróżnicowane, że każde przedsiębiorstwo będzie miało możliwość dotarcia do klientów. Niestety, jak wiecie z postępowań o naruszenie zasad konkurencyjności, dziś niekoniecznie tak jest - dodała komisarz.

Giganci informatyczni w nowych przepisach określani są mianem "strażników dostępu" do treści w sieci. Akt o rynkach cyfrowych ma sprawić, że wszyscy użytkownicy przez tych "strażników" traktowani będą sprawiedliwie, oraz że małe firmy i start-upy nie będą dyskryminowane. Oznacza to m.in. sprawiedliwe wyświetlanie wyników w wyszukiwarkach, serwisach społecznościowych czy internetowych komunikatorach.

Usprawnione mają też zostać postepowania w sprawie nieuczciwych praktyk - mówił o tym europoseł PSL Adam Jarubas. - Zobowiązują nas do tego naruszenia gigantów internetu ze szkodą dla obywateli i europejskich firm. Nowe obowiązki dla największych strażników dostępu, niepomijalnych w relacjach przedsiębiorstwo-klient online, bazują na sprawach sądowych. Zastępujemy indywidualne procesy sądowe prawem egzekwowanym na bieżąco - wyjaśnił.

Czytaj również:

Mocne ograniczenia nałożone na gigantów internetowych

Projekt przewiduje m.in. zakaz łączenia informacji o użytkowniku w celu personalizowania reklamy, wprowadza również ograniczenie w łączeniu usług cyfrowych oraz umożliwia usuwanie fabrycznie zainstalowanych aplikacji ze smartfonów lub komputerów. Za naruszenie unijnych przepisów mają grozić kary finansowe, wynoszące od 4 do 20 procent wartości obrotów firmy. Pojawiły się także dodatkowe propozycje europosłów - np. by znacząco ograniczyć personalizowanie reklam.

Konserwatyści popierają główne założenia tego projekty, dodatkowe propozycje wymagają ich zdaniem jednak uzgodnienia - mówił o tym m.in. europoseł Partii Republikańskiej, Adam Bielan. - [Chodzi o to], byśmy nie stworzyli ograniczeń dla tych firm, którym akt cyfrowy ma pomóc. Przykładem są tu spersonalizowane reklamy, moja grupa jest tu ostrożna, jeśli chodzi o zmiany w zasadach związanych z rynkiem reklamowym. Szczególnie dla małych firm jest to istotne, by w sposób prosty i niedrogi dotrzeć do grup docelowych - powiedział europoseł.

Wprowadzenie regulacji na rynku cyfrowym poparli również socjaldemokraci, zieloni, lewica oraz grupy: Odnowić Europę oraz Tożsamość i Demokracja. Nieoficjalnie wiadomo, że prace nad aktem o rynkach cyfrowych śledzi strona amerykańska, która obawia się nadmiernych ograniczeń dla swoich firm. Z informacji udostępnionych dziś przez europosłów wynika, że spośród dwudziestu największych światowych firm informatycznych tylko jedna ma siedzibę w Europie. W ocenie deputowanych, amerykańskie firmy korzystały w przeszłości z nieuczciwych praktyk, by wchłaniać albo zwalczać europejskie firmy z branży IT. Jutro europosłowie zagłosują nad projektem aktu o rynkach cyfrowych. Jeśli uzyska on wymaganą większość to rozpoczną się negocjacje w tej sprawie między instytucjami unijnymi.

jmo

Czytaj także

Podatki od cyfrowych gigantów we Francji i USA. "Musimy zlikwidować ten monopol"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:35
Francja i Stany Zjednoczone są bliskie porozumienia w sprawie podatku od cyfrowych gigantów. Regulacje podatkowe dotyczące amerykańskich firm cyfrowych zostały wprowadzone we Francji już w 2019 r. W odwecie władze Stanów Zjednoczonych nałożyły cła na francuskie produkty eksportowe. Nowa administracja Joe Bidena zapowiada gotowość do dyskusji w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2,4 mld euro kary dla Google utrzymane. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 12:40
Amerykański koncern Google przegrał z Komisją Europejską w Luksemburgu. Unijny sąd potwierdził zasadność grzywny w wysokości ponad 2 mld 400 mln euro za nadużywanie dominującej pozycji na rynku.
rozwiń zwiń