X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Putin żądał gwarancji i oskarżał Kijów o prowokacje. Oświadczenie Kremla po spotkaniu z Bidenem

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 00:31
W trakcie dwugodzinnej rozmowy Władimira Putina z Joe Bidenem dominował temat Ukrainy - przekazały służby prasowe Kremla. Jak napisano w oficjalnym komunikacie, "rosyjski prezydent wyraził poważne zaniepokojenie z powodu prowokacyjnych działań Kijowa przeciwko Donbasowi".
Rosyjski prezydent wyraził  zaniepokojenie z powodu rzekomych prowokacyjnych działań Kijowa i domagał się gwarancji ws. niedopuszczenia Ukrainy do NATO
Rosyjski prezydent wyraził zaniepokojenie z powodu rzekomych "prowokacyjnych działań Kijowa" i domagał się gwarancji ws. niedopuszczenia Ukrainy do NATOFoto: PAP/EPA/MIKHAEL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL

W oświadczeniu podano, że "dominujące miejsce w rozmowie zajęła problematyka związana z kryzysem wewnątrzukraińskim". Rosja nazywa w ten sposób konflikt w Donbasie, w którym stroną są prorosyjscy separatyści.

Putin, jak oświadczył Kreml, przedstawił Bidenowi przykłady "destrukcyjnej polityki Kijowa, której celem jest całkowity demontaż porozumień mińskich" i "wyraził poważne zaniepokojenie z powodu prowokacyjnych działań Kijowa przeciwko Donbasowi".

"Nie należy przerzucać odpowiedzialności na Rosję"

Biden ze swej strony "określił działania w postaci sankcji, które USA wraz z sojusznikami gotowe byłyby zastosować w razie dalszej eskalacji" związanej z aktywnością wojsk rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy - głosi oświadczenie strony rosyjskiej.

Dodano w nim, że Putin odparł, iż "nie należy przerzucać odpowiedzialności na barki Rosji, ponieważ to właśnie NATO podejmuje niebezpieczne próby zagospodarowania terytorium ukraińskiego" i "wzmacnia potencjał wojskowy w pobliżu granic" Rosji.

"Z tego powodu Rosja jest poważnie zainteresowana uzyskaniem niezawodnych gwarancji, mających formę prawną, wykluczających rozszerzenie NATO na kierunku wschodnim i rozmieszczenie ofensywnych systemów uzbrojenia w państwach sąsiadujących" - czytamy w komunikacie Kremla.

Relacje dwustronne

Prezydenci Rosji i USA rozmawiali też o irańskim programie nuklearnym i poruszyli temat bezpieczeństwa informatycznego - dodano w oświadczeniu.

Przywódcy rozmawiali również o relacjach dwustronnych i uznali, że "stan współpracy rosyjsko-amerykańskiej nadal jest niezadowalający, co przejawia się w szczególności w problemach, z jakimi stykają się w swojej pracy ograniczone liczebnie misje dyplomatyczne obu krajów" - podkreślił Kreml. Rosja - dodano - zaproponowała "zniesienie wszelkich ograniczeń, które się nagromadziły w funkcjonowaniu misji dyplomatycznych" obu państw. Zdaniem Moskwy "mogłoby to przyczynić się do unormowania innych aspektów relacji dwustronnych".

Posłuchaj
00:45 11442035_1.mp3 Rosja chce uzyskać prawne gwarancje, wykluczające rozszerzenie NATO na Wschód. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Jednocześnie, jak głosi komunikat, prezydent Rosji oświadczył, że obecny stan "jest następstwem polityki władz amerykańskich", które - według Kremla - rozpoczęły "praktykę ograniczeń na dużą skalę, zakazy i masowe wysyłanie dyplomatów rosyjskich" kilka lat temu.

Oświadczenie Kremla

Kreml oświadczył, że rozmowy prezydentów Rosji i USA "miały charakter otwarty i merytoryczny". Zaznaczył też w komunikacie, że Putin i Biden mówili o współpracy dwóch krajów w latach II wojny światowej; przywódcy "podkreślili, że poniesione wówczas ofiary nie powinny być zapomniane, a sam sojusz powinien służyć jako przykład w budowaniu kontaktów i współpracy w dzisiejszych realiach".

Czytaj także: 

Komunikat Kremla opublikowany został ponad dwie godziny po zakończeniu rozmów prezydentów, które odbyły się przez łącze wideo. Strona rosyjska opublikowała jedynie kadry z rozpoczęcia spotkania, na których Putin wygłosił słowa powitania. Nie podano, czy przywódcy Rosji towarzyszyli podczas rozmów jego współpracownicy.

Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow zapowiadał wcześniej, że rozmowy prezydentów odbędą się bez udziału mediów i nie przewidziano wystąpienia Putina po zakończeniu spotkania

Zobacz także: Marcin Przydacz w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Czytaj także

"USA są zdeterminowane, by wysłać mocny sygnał w kierunku Rosji". Wiceszef MSZ o spotkaniu Biden-Putin

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 08:03
- Jeśli spotkanie Joe Bidena z Władimirem Putinem będzie mocnym sygnałem dla Rosji, to może to doprowadzić do otrzeźwienia. Natomiast jeśli będzie to tylko "spotkanie dla spotkania", to z całą pewnością propaganda rosyjska okrzyknie je zwycięstwem Moskwy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa Biden-Putin. Iwo Bender: Kreml chce gwarancji ws. nierozszerzania NATO

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 13:17
Rosja traktuje wojnę jako jedno z narzędzi osiągania swoich celów - mówił w Polskim Radiu 24 Iwo Bender, publicysta z telewizji EWTN, komentując planowane na wtorek wideoszczyt Biden-Putin. Jak podkreślił, obecna eskalacja napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej jest grą obliczoną na testowanie USA.
rozwiń zwiń