X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Izrael zmaga się z rosnącą liczbą skrajnie ubogich. Wielu z nich to ocalali z Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 11:51
Alarmujące dane zostały opublikowane przez Times of Israel. Ponad dwa miliony mieszkańców Izraela w 2021 roku żyło poniżej progu ubóstwa, w tym ponad 40 tys. ocalałych z Holokaustu.
Bieda staje się coraz poważniejszym problemem w Izraelu. Ponad 2 mln ludzi żyje już w skrajnych ubóstwie
Bieda staje się coraz poważniejszym problemem w Izraelu. Ponad 2 mln ludzi żyje już w skrajnych ubóstwieFoto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Jak wynika z najnowszych danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Izrael znajduje się w czołówce państw tej organizacji o najwyższym wskaźniku biedy. Z tych statystyk wynika, że gorzej jest jedynie w Rumunii, Stanach Zjednoczonych i w przyjętej w 2021 do OECD Kostaryce.

Coraz większa bieda w kraju

Płaca minimalna w bieżącym roku w Izraelu wynosi 5300 szekli (ok. 6,8 złotych), a próg ubóstwa w 2019 roku został ustanowiony na poziomie 3594 szekli (ok. 4,6 złotych), na osobę.

W Izraelu w roku 2020 12,1 proc. populacji stanowiły osoby w wieku 65 lat, lub więcej - podaje OECD. 

Jak wynika z danych opublikowanych przez Times of Israel, ponad 2 miliony mieszkańców, tego zaledwie 9-milionowego państwa żyło poniżej granicy ubóstwa, czyli nie stać ich nawet na podstawowe produkty, potrzebne do przeżycia. W tym 40 tys. to osoby ocalałe z Holokaustu.

Alarmująca bieda to wynik wielokrotnej zmiany rządu i tym samym braku konkretnych i odpowiednich działań skierowanych do najuboższych oraz pandemii. A ta niezwykle mocno dotknęła kraj. Kraj z początkiem pandemii został niemal całkowicie zamknięty. Obroty w sektorze turystycznym spadły o ponad 80 proc. czyli prawie 1,5 mld dolarów. Wiele osób praktycznie całkowicie zostało pozbawionych jakiegokolwiek dochodu.

Pomoc ubogim

W pomoc najuboższym włączyli się wolontariusze i właściciele restauracji, którzy nie czekali na działania rządzących. Jeden z właścicieli, cytowany przez portal, podkreśla, że liczba osób (w tym także dzieci), które korzystają z darmowych posiłków i paczek żywnościowych, wzrosła o 15 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Czytaj także:

To co portal podkreśla, to fakt, że wśród najuboższych są osoby, które ocalały z Holokaustu. Zwrócono na to szczególną uwagę, gdyż osoby, które przeżyły czasy wojny i więzienie w obozie koncentracyjnym, są w innych krajach traktowane tak samo jak weterani wojenni. Przysługują im szczególne dodatki, które mają zapobiegać właśnie takim sytuacjom, jak popadnięcie w skrajne ubóstwo.

Times of Israel/as

Czytaj także

Porozumienie w Luksemburgu, czyli niemieckie odszkodowanie za Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 05:50
10 września 1952 roku Republika Federalna Niemiec podpisała z Izraelem umowę, w której państwo niemieckie zobowiązywało się do wypłacenia odszkodowań za ludobójstwo dokonane w trakcie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejni ocaleni z Holokaustu otrzymają odszkodowania. Jest decyzja niemieckiego rządu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 14:26
- Niemcy będą wypłacać dożywotnie, comiesięczne świadczenie w wysokości 375 euro Żydom ocalałym z pogromu w Rumunii, po oblężeniu Leningradu i ukrywającym się we Francji – poinformowała w środę agencja Associated Press.
rozwiń zwiń