X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Potencjalnie niebezpieczna". Potężna asteroida przeleci obok Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 12:06
Gigantyczna asteroida, większa od wieży Eiffla, już za kilka dni przeleci obok Ziemi. Obiekt 4660 Nereus po raz pierwszy od dawna znajdzie się tak blisko naszej planety.
Asteroida przeleci obok Ziemi. NASA: potencjalne niebezpieczeństwo
Asteroida przeleci obok Ziemi. NASA: potencjalne niebezpieczeństwoFoto: Shutterstock

Eksperci zauważają, że gdyby asteroida zmieniła swoją trajektorię, mogłaby stanowić duże zagrożenie dla ludzkości. Na razie NASA wskazuje, że jest ona "potencjalnie niebezpieczna".

Z obliczeń astronomów wynika, że kosmiczna skała minie Ziemię w sobotę, 11 grudnia, z prędkością 23,6 tys. km/h. Znajdzie się od nas w odległości około 3,9 mln kilometrów (to 10 razy więcej niż dystans między Ziemią a Księżycem).

Niebezpieczne obiekty

Szacuje się, że 4660 Nereus ma około 330 metrów średnicy, co oznacza, że asteroida ta jest o kilka metrów większa od słynnej paryskiej wieży Eiffla i o ponad 100 metrów większa od Pałacu Kultury w Warszawie.

Wszystkie obiekty poruszające się w promieniu 19,3 mln km od naszej planety są określane mianem NEO (obiektów bliskich Ziemi) i podlegają stałej obserwacji. Wynika to m.in. z faktu, że nawet mała zmiana w ich trajektorii tylko jednego z nich może oznaczać katastrofę dla ludzkości.

By móc przeciwdziałać ewentualnym zagrożeniom, NASA rozpoczęła niedawno misję DART – jej celem jest opracowanie technologii pozwalającej uderzyć w asteroidę tak, by zmienić jej kurs.

tvp.info/pkur

Czytaj także

Astronomowie wyśledzili "przestępcę". Odnaleziono czarną dziurę w gromadzie gwiazd poza naszą galaktyką

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 08:38
Naukowcom udało się wykryć niewielką czarną dziurę w gromadzie gwiazd w jednej z galaktyk poza Drogą Mleczną. Do badań użyto teleskopu VLT należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), a także danych z polskiego projektu OGLE prowadzonego przez Uniwersytet Warszawski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy test obrony Ziemi. Sonda NASA spróbuje zmienić kurs asteroidy Didymos

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 17:56
Misja DART, będąca pierwszą w historii próbą zmiany kursu asteroidy w ramach rozwijanego przez NASA programu obrony planetarnej, wystartuje z wtorku na środę czasu lokalnego z bazy Vandenberg w Kalifornii. Sonda NASA ma uderzyć w satelitę asteroidy Didymos, zmieniając jego kurs o ułamek procenta.
rozwiń zwiń