X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ładoś wciąż bez tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Moorhouse: to decyzja polityczna, może być zmieniona

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 11:13
Według brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse'a "decyzja Instytutu Yad Vashem o nieprzyznaniu Aleksandrowi Ładosiowi i Stefanowi Ryniewiczowi tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata ma charakter polityczny, ale może w przyszłości zostać zmieniona". 
Aleksander Ładoś, polski dyplomata, urzędnik konsularny, publicysta i polityk.
Aleksander Ładoś, polski dyplomata, urzędnik konsularny, publicysta i polityk.Foto: wikipedia.org/public domain

Moorhouse, który obecnie pisze książkę o tzw. Grupie Ładosia - polskich dyplomatach w Szwajcarii ratujących Żydów w czasie Holokaustu - wziął udział w środę wieczorem w Londynie w debacie poświęconej ich działalności. Obok niego w dyskusji uczestniczyli architekt, publicysta i były poseł Czesław Bielecki, publicysta dziennika "Israel Hayom" Eldad Beck oraz radny londyńskiej dzielnicy Hackney Simche Steinberger - Żyd, którego przodkowie pochodzili z Polski.

- Ta sprawa prawdopodobnie stała się ofiarą obecnych relacji między Izraelem a Polską i mam nadzieję, że gdy one się poprawią, decyzja zostanie zmieniona. Jest wystarczająco dużo analogicznych sytuacji, dużo podobnych przykładów dyplomatów z innych krajów, którym przyznano tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, że gdy jakieś nowe informacje się pojawią, będzie to tylko kwestią czasu, że zostaną uhonorowani - powiedział Moorhouse zapytany o niedawną decyzję Yad Vashem w sprawie Ładosia i Ryniewicza.

Jako przykłady podobnych działań podejmowanych przez dyplomatów w celu ratowania Żydów Moorhouse wymienił Franka Foleya, brytyjskiego agenta wywiadu, który wydawał paszporty w ambasadzie w Berlinie czy Chiune Sugiharę, japońskiego konsula generalnego w Kownie. Przypomniał też, że zajmowali się tym także inni polscy dyplomaci - Henryk Sławik na Węgrzech i Tadeusz Romer w Japonii. Podkreślił, że wszyscy oni - podobnie jak Aleksander Ładoś - ryzykowali własnymi karierami, bo postrzegali ratowanie Żydów jako kwestię ważniejszą niż przestrzeganie reguł.

Wcześniej podczas debaty Moorhouse wskazywał m.in. na kontrast pomiędzy uznawaniem przez dyplomatów z Grupy Ładosia, uważających, że w sytuacji wyższej konieczności, za jaką uznawali ratowanie Żydów przed Holokaustem, półlegalne metody są dopuszczalne, a bardzo legalistycznym podejściem władz Szwajcarii, jak również Departamentu Stanu USA.

Grupa Ładosia

Polscy dyplomaci w Bernie - szef poselstwa Ładoś, jego zastępca Ryniewicz oraz konsul Konstanty Rokicki - opracowali plan ratowania Żydów mieszkających w różnych krajach okupowanych przez Niemcy poprzez nadawanie im paszportów krajów Ameryki Łacińskiej, głównie Paragwaju. Osoby mające takie dokumenty były wymieniane potem przez rząd III Rzeszy na obywateli niemieckich mieszkających w krajach Ameryki Łacińskiej.

W 2019 roku Instytut Yad Vashem przyznał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata tylko Rokickiemu, którego rodzina odmówiła przyjęcia medalu na znak protestu przeciwko nieuwzględnieniu Ładosia. W listopadzie tego roku instytucja ta potwierdziła, że Ładoś i Ryniewicz nie zostaną uhonorowani w ten sam sposób.

Debata w Londynie była elementem dwudniowego wydarzenia poświęconego Grupie Ładosia, którego częścią będzie także spektakl teatralny "Paszporty życia" wystawiony przez teatr im. J. Osterwy z Lublina w teatrze Instytutu Królewskiego w Londynie w czwartek wieczorem.

Czytaj także:

Czytaj także:
paszporty paragwaju grupa ładosia.jpg
Dokumenty Grupy Ładosia dostępne w internecie

Roger Moorhouse

Moorhouse to brytyjski historyk i pisarz specjalizujący się w historii II wojny światowej. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek na ten temat. Najważniejsze z nich to "Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina" o współpracy niemiecko-sowieckiej w latach 1939-1941, "Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie" oraz "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi" o polskiej wojnie obronnej.

\W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wkład w rozpowszechnianie wiedzy o polskiej historii w Wielkiej Brytanii.

jbt

Czytaj także

Izrael odmawia uznania Aleksandra Ładosia jako Sprawiedliwego wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 12:37
Izrael odmówił nadania medalu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata dla Aleksandra Ładosia i Stefana Jana Ryniewicza. Poinformował o tym szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upamiętniono Chaima Eissa, członka Grupy Ładosia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 14:16
Tablicę upamiętniającą Chaima Yisroela Eissa, członka grupy Ładosia odsłonięto w poniedziałek w Ustrzykach Dolnych. Eiss urodził się w tym mieście.
rozwiń zwiń