X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Agresja będzie mieć poważne konsekwencje". NATO ostrzega Rosję przed eskalacją na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 16:49
Szef Sojuszu Jens Stoltenberg oraz amerykański sekretarz stanu Antony Blinken oświadczyli, że jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainie będzie mieć dla Moskwy poważne konsekwencje. Sprawa jest jednym z głównych tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Rydze.
Każda eskalacja napięcia przez Rosję będzie powodem ogromnego niepokoju zarówno dla USA, jak i Łotwy. Każda agresja będzie mieć poważne konsekwencje - oświadczył Antony Blinken.
"Każda eskalacja napięcia przez Rosję będzie powodem ogromnego niepokoju zarówno dla USA, jak i Łotwy. Każda agresja będzie mieć poważne konsekwencje" - oświadczył Antony Blinken.Foto: PAP/EPA/TOMS KALNINS

Przedstawiciele NATO od kilku tygodni mówią o tym, że Rosja niebezpiecznie eskaluje napięcie na granicy z Ukrainą i wysyła tam wojska. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg na początku spotkania ministrów po raz kolejny ostrzegł rosyjskie władze. 

"Każda agresja będzie mieć poważne konsekwencje"

- Jeśli Rosja raz jeszcze użyje siły wobec niepodległej i suwerennej Ukrainy, to zapłaci wysoką cenę. Pokazaliśmy już, że możemy rozpocząć bardzo kosztowne, ekonomiczne i polityczne działania - mówił Stoltenberg. 

Przed interwencją na Ukrainie rosyjskie władze ostrzegł też amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. - Każda eskalacja napięcia przez Rosję będzie powodem ogromnego niepokoju zarówno dla USA, jak i Łotwy. Każda agresja będzie mieć poważne konsekwencje - dodał Blinken.

Gorsze relacje Moskwy z Zachodem

Według NATO Rosja od kilku tygodni przerzuca na granicę z Ukrainą żołnierzy, czołgi, artylerię i drony. Szef ukraińskiego wywiadu uważa, że na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku Moskwa przygotowuje inwazję. 

Relacje między Rosją a Zachodem znacznie pogorszyły się w 2014 roku - po tym, jak Rosja zaanektowała ukraiński Krym, a prorosyjscy bojownicy doprowadzili do wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy. Od tego czasu wielokrotnie dochodziło do napięć między Moskwą a NATO lub krajami Zachodu.

Posłuchaj
00:55 natyo roasja spec cegla .mp3 Szef NATO oraz amerykański sekretarz stanu oświadczyli, że jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainie będzie mieć dla Moskwy poważne konsekwencje. Sprawa jest jednym z głównych tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Rydze. O szczegółach - Wojciech Cegielski (IAR)

Czytaj także: 

Dalsza część tekstu po video. Obejrzyj także rozmowę z wiceministrem obrony narodowej Maciejem Ociepą: 

Apel o reformę Sojuszu

Sekretarz generalny NATO wzywa do kompleksowych reform Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg powiedział w Rydze, że Sojusz musi dostosować się do realiów na świecie. Podkreślił, że NATO zostało stworzone, by bronić demokracji oraz praworządności i że musi przeciwstawiać się rosnącym w siłę krajom autorytarnym, takim jak Rosja i Chiny.

Jens Stoltenberg zaznaczył, że Zachód jest atakowany w cyberprzestrzeni oraz poprzez dezinformację, a wrogowie demokracji są dzisiaj częścią demokratycznych społeczeństw. - W naszych krajach są ekstremiści i grupy polityczne, które nie szanują naszych demokratycznych wartości. Widzieliśmy to 6 stycznia, kiedy kongres USA został zaatakowany, by podważyć proces pokojowego przekazania władzy - dodał Stoltenberg.

Konieczne inwestycje

Szef NATO podkreślił, że Zachód musi też inwestować w technologię i budować społeczeństwa, które są świadome zagrożeń. - Jednym kliknięciem można wyłączyć nasze sieci. Media społecznościowe mogą służyć dezinformacji, a pandemia potrafi sparaliżować nasze społeczeństwa - dodał Jens Stoltenberg.

Posłuchaj
00:54 nato reformy - spec - cegla .mp3 Szef NATO wzywa do kompleksowych reform Sojuszu Północnoatlantyckiego - relacja wysłannika Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego (IAR)

W NATO trwają teraz prace nad szerokim programem reform Sojuszu, który ma być wcielony w życie do końca dekady. Projekt NATO 2030 zakłada m.in. zwiększenie siły dyplomatycznej Sojuszu oraz ścisłą współpracę krajów członkowskich w nowych technologiach.

Czytaj także: 

mbl

Czytaj także

Czy powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości? Projekt nowelizacji ustawy jest już w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 15:00
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o Policji, który zakłada utworzenie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Będzie to nowy rodzaj służby w policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Rosji uciekają bliscy współpracownicy Aleksieja Nawalnego. "Boją się aresztowania i procesu"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 22:51
Bliscy współpracownicy przetrzymywanego w kolonii karnej Aleksieja Nawalnego wyjeżdżają z Rosji, w obawie przed aresztowaniem i procesem - napisał "Kommiersant". Radio Echo Moskwy uściśliło, że z 38 osób 14 już opuściło swój kraj. Organizacje związane z Aleksiejem Nawalnym, w tym Fundacja Walki z Korupcją i tak zwane "sztaby regionalne" zostały uznane w Rosji za organizacje ekstremistyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki jest cel kryzysu na granicy wywołanego przez Łukaszenkę? Rosyjski politolog wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 12:35
- Alaksandr Łukaszenka chce mieć zdjęcie ze spotkania z zachodnimi politykami, z którymi siedzi przy jednym stole - to jest cel wywołanego przez Białoruś kryzysu migracyjnego - ocenił rosyjski politolog Igor Griecki. Jego zdaniem Rosja prowadzi przy tym własną grę.
rozwiń zwiń