Niemieccy menedżerowie niechętni do pracy zdalnej. Nie mają zaufania do pracowników

2021-11-30, 04:02

Niemieccy menedżerowie niechętni do pracy zdalnej. Nie mają zaufania do pracowników
Firmy nieufnie patrzą na cyfrowe narzędzia - wynika z nowego badania.Foto: shutterstock.com/LStockStudio

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez YouGov na zlecenie firmy LinkedIn wśród 2 tys. managerów z 11 krajów - managerowie niemieckich przedsiębiorstw są "wyjątkowo sceptycznie" nastawieni do pracy zdalnej. 

Według badania ponad jedna trzecia niemieckich szefów (37 proc.) obawia się negatywnych konsekwencji dla ich firm w przypadku pozwolenia pracownikom na elastyczną pracę. W porównaniu z innymi krajami większe zaniepokojenie tą kwestią wykazali tylko respondenci z Irlandii (40 proc.). Średnia dla wszystkich krajów wyniosła 30 proc., a w najbardziej pozytywnie nastawionych do pracy zdalnej są menedżerowie we Włoszech - zaledwie 20 proc. z nich wyraziło zaniepokojenie taką perspektywą.

Szefowie z Niemiec obawiają się przede wszystkim tego, że pracownicy w domowym biurze nie będą wykonywać swoich obowiązków - uznało tak 38 proc. respondentów. Podobnie wysokie obawy wyrazili również menedżerowie z Holandii. Znacznie mniej obaw w tej kwestii mają za to managerowie we Włoszech i Brazylii (po 17 proc.), Wielkiej Brytanii (21 proc.) i Francji (22 proc.).

Jeśli chodzi o postrzeganie własnej umiejętności zarządzania podczas pracy zdalnej, niemieccy szefowie mieli zdecydowanie mniej zastrzeżeń i obaw. Większość respondentów (71 proc.) uważa, że jest w stanie zdalnie zarządzać pracownikami w takim systemie.

Jednocześnie menedżerowie przyznają, że zdalna praca może pogorszyć lub utrudnić pracę w zespołach. Ponadto zdają sobie sprawę, że osoby pracujące w domu mogą mieć trudności w zdobyciu awansu lub rozwoju kariery. Zdecydowana większość szefów (70 procent) chciałaby w przyszłości, by pracownicy byli obecni w biurach przez trzy do pięciu dni w tygodniu. Jedynie w Holandii ta wartość jest jeszcze wyższa (82 proc.).

Jednak mimo wyrażenia wielu obaw w badaniu, prawie czterech na pięciu ankietowanych niemieckich szefów (84 proc.) dostrzega zalety pracy w domu. Wskazują choćby na fakt, że takie warunki pracy ułatwiają zatrudnienie kandydatów, którzy potrzebują bardziej elastycznych warunków pracy ze względu na obowiązki rodzinne lub większą odległość od domu do biura.

Powiązany Artykuł

praca w domu telefon laptop niezadowolenie złość znęczenie shutter 1200 gpointstudio.jpg
Kontakt z pracownikiem po godzinach pracy karany? Tak jest w Portugalii
Czytaj także:

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej