X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niemieccy menedżerowie niechętni do pracy zdalnej. Nie mają zaufania do pracowników

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 04:02
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez YouGov na zlecenie firmy LinkedIn wśród 2 tys. managerów z 11 krajów - managerowie niemieckich przedsiębiorstw są "wyjątkowo sceptycznie" nastawieni do pracy zdalnej. 
Prawie czterech na pięciu ankietowanych niemieckich szefów (84 proc.) dostrzega zalety pracy w domu.
Prawie czterech na pięciu ankietowanych niemieckich szefów (84 proc.) dostrzega zalety pracy w domu.Foto: shutterstock.com/LStockStudio

Według badania ponad jedna trzecia niemieckich szefów (37 proc.) obawia się negatywnych konsekwencji dla ich firm w przypadku pozwolenia pracownikom na elastyczną pracę. W porównaniu z innymi krajami większe zaniepokojenie tą kwestią wykazali tylko respondenci z Irlandii (40 proc.). Średnia dla wszystkich krajów wyniosła 30 proc., a w najbardziej pozytywnie nastawionych do pracy zdalnej są menedżerowie we Włoszech - zaledwie 20 proc. z nich wyraziło zaniepokojenie taką perspektywą.

Szefowie z Niemiec obawiają się przede wszystkim tego, że pracownicy w domowym biurze nie będą wykonywać swoich obowiązków - uznało tak 38 proc. respondentów. Podobnie wysokie obawy wyrazili również menedżerowie z Holandii. Znacznie mniej obaw w tej kwestii mają za to managerowie we Włoszech i Brazylii (po 17 proc.), Wielkiej Brytanii (21 proc.) i Francji (22 proc.).

Jeśli chodzi o postrzeganie własnej umiejętności zarządzania podczas pracy zdalnej, niemieccy szefowie mieli zdecydowanie mniej zastrzeżeń i obaw. Większość respondentów (71 proc.) uważa, że jest w stanie zdalnie zarządzać pracownikami w takim systemie.

Jednocześnie menedżerowie przyznają, że zdalna praca może pogorszyć lub utrudnić pracę w zespołach. Ponadto zdają sobie sprawę, że osoby pracujące w domu mogą mieć trudności w zdobyciu awansu lub rozwoju kariery. Zdecydowana większość szefów (70 procent) chciałaby w przyszłości, by pracownicy byli obecni w biurach przez trzy do pięciu dni w tygodniu. Jedynie w Holandii ta wartość jest jeszcze wyższa (82 proc.).

Jednak mimo wyrażenia wielu obaw w badaniu, prawie czterech na pięciu ankietowanych niemieckich szefów (84 proc.) dostrzega zalety pracy w domu. Wskazują choćby na fakt, że takie warunki pracy ułatwiają zatrudnienie kandydatów, którzy potrzebują bardziej elastycznych warunków pracy ze względu na obowiązki rodzinne lub większą odległość od domu do biura.

Czytaj także:
praca w domu telefon laptop niezadowolenie złość znęczenie shutter 1200 gpointstudio.jpg
Kontakt z pracownikiem po godzinach pracy karany? Tak jest w Portugalii

Czytaj także:

jbt

Czytaj także

Praca w dresie i lunch w trakcie konferencji? Ekspert od etykiety o zdalnej pracy w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 16:52
Carolin Luedemann, ekspert od etykiety, w wywiadzie dla dziennika "Welt" opowiedziała o pogorszeniu się manier w czasie pandemii koronawirusa. - To, co kiedyś uważaliśmy za nie do pomyślenia, nagle staje się całkowicie normalne - podkreśliła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Brakuje materiałów i wykwalifikowanych pracowników". Niemieckie media o stanie krajowej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 22:55
- Brakuje materiałów oraz wykwalifikowanych pracowników, a firmy średniej wielkości boją się o konkurencyjność – to jedne z wielu problemów niemieckiej gospodarki, o jakich pisze portal Donau Kurier.
rozwiń zwiń