X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmarł por. Edward Klonowski. Żołnierz AK poświęcał się upamiętnianiu bohaterów Wileńszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 11:37
W środę dotarła do nas smutna informacja o śmierci por. Edwarda Klonowskiego. "Żołnierz Armii Krajowej, orędownik zgody z sąsiadami, budowniczy cmentarzy i strażnik pamięci, wynalazca, człowiek wieku cnót i talentów, kochany przez wszystkich" - napisał o nim na Twitterze jego wnuk Rajmund Kolonowski.
por. Edward Klonowski, żołnierz AK
por. Edward Klonowski, żołnierz AKFoto: Marian Paluszkiewicz\Kurier Wileński

Edward Klonowski urodził się w podwileńskiej wsi Szaterniki. Zaczął działać w konspiracji w 1943 roku, mając zaledwie 16 lat. Do Armii Krajowej został zaprzysiężony niecały rok później. Klonowski działał w niej pod pseudonimem "Cuhalt". W AK pełnił obowiązki łącznika i przewodnika, służył w oddziale mjr. Antoniego Olechnowicza Pohoreckiego.

Działał również podczas operacji "Ostra Brama", podczas której polscy żołnierze próbowali odbić Wilno, zanim do miasta miały wkroczyć wojska radzieckie. Po wojnie jego rodzina została na Wileńszczyźnie.

Opiekun mogił AK-owców

Trzydzieści lat temu, gdy upadł Związek Radziecki, Edward Klonowski został strażnikiem miejsc pamięci, związanych z polską partyzantką na Wileńszczyźnie. Był inicjatorem budowy wielu kwater i pomników żołnierzy Wojska Polskiego. Opiekował się również mogiłami AK-owców.

Dzięki m.in. jego zaangażowaniu w latach 90. odbudowana została kwatera wojskowa na Rossie. Pod jego kierownictwem prowadzone były tam prace techniczne. Wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów na Litwie przyczynił się do budowy ponad dwustu polskich miejsc pamięci na całej Wileńszczyźnie.

Posłuchaj
00:46 11421201_1.mp3 Dzięki m.in. zaangażowaniu zmarłego Edwarda Klonowskiego w latach 90. odbudowana została kwatera wojskowa na Rossie. Relacja Kamila Zalewskiego z Wilna (IAR) 

Zmarł w nocy z wieku 94 lat otoczony bliskimi w swoim domu.

st