X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną sprowadzone do Polski. Dziś uroczystości pożegnalne w Auxerre

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:18
W Auxerre w regionie Burgundia zostaną dziś uroczyście pożegnane szczątki Maurycego Mochnackiego. Powstaniec listopadowy i wybitny przedstawiciel Wielkiej Emigracji zmarł we Francji w 1834 roku. W uroczystości będzie uczestniczyła delegacja polskich władz z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.
Szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną przywiezione do Warszawy
Szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną przywiezione do WarszawyFoto: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa/Wikipedia, domena publiczna

Szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną sprowadzone do Polski.

Na cmentarzu Saint-Amatre w Auxerre zgromadzą się przedstawiciele organizacji i instytucji polonijnych oraz władze miasta. Uczestnicy uroczystości złożą wieńce na grobie Maurycego Mochnackiego oraz na grobach innych powstańców listopadowych: generała Tomasza Konarskiego i majora Konstantego Parczewskiego, które zostały odrestaurowane w tym roku dzięki wsparciu polskich władz. Wieczorem delegacje wezmą udział we mszy świętej z asystą wojskową w kościele świętej Genowefy w Auxerre.

"Architekt polskiej tożsamości"

Jutro szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną przywiezione do Warszawy. - Dla rodziny to jest głębokie przeżycie. Jestem cały czas w szoku że Maurycy został znaleziony i że wraca do Polski - powiedziała Polskiemu Radiu Marta Ławacz, spokrewniona z Maurycym Mochnackim.

Niemal dwa lat temu premier Mateusz Morawiecki zlecił działania, aby odnaleźć i sprowadzić do Polski prochy Mochnackiego, którego nazwał "wybitnym architektem polskiej tożsamości". - Był wybitny, ponieważ był wszechstronny. Interesowała go i polityka, i literatura, i muzyka. A jednocześnie miał w sobie coś takiego, co przyciągało innych - mówiła Marta Ławacz.

Szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną pochowane na warszawskich Powązkach.

Uczestnik powstania listopadowego

Maurycy Mochnacki był słuchaczem Szkoły Podchorążych i wraz ze swym bratem brał udział w wielu spiskach przeciwko carowi Mikołajowi I. Od 1829 roku należał do Sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Walczył m.in. w bitwie o Olszynkę Grochowską, pod Okuniewem i w bitwie pod Ostrołęką, w której został wielokrotnie ranny. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Posłuchaj
00:56 11420595_1.mp3 Dziś w Auxerre uroczystość pożegnania szczątków Maurycego Mochnackiego. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Po klęsce powstania listopadowego Maurycy Mochnacki znalazł się we Francji: był najpierw w Paryżu, następnie przeniósł się do Auxerre, aby leczyć się z choroby płuc. W 1834 roku został skazany przez władze carskie na karę śmierci przez powieszenie za udział w powstaniu. Zmarł 20 grudnia 1834 roku w Auxerre w wieku 31 lat na gruźlicę.

kp

Czytaj także

Maurycy Mochnacki – herold polskiego romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 05:35
- Maurycy Mochnacki dość żył dla swojej sławy, ale zbyt krótko dla ojczyzny, której był mocnym filarem – tymi słowami na francuskim cmentarzu pożegnał swojego przyjaciela kapitan Antoni Olszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska na wygnaniu. Wielka Emigracja pozwoliła nam przetrwać

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 05:55
Choć pojedyncze punkty oporu broniły się do końca października, to przekroczenie granicy Prus przez główny korpus wojsk powstańczych 5 października 1831 roku oznaczało upadek powstania. Podobnie jak żołnierze, granice Kongresówki opuściły tysiące ludzi, dając początek fenomenowi polskiego życia kulturalno-politycznego poza ojczystą ziemią.
rozwiń zwiń