X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Grupa Wagnera pod lupą PE. Europarlament potępił zbrodnie firm wojskowych działających na rozkaz Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 16:45
Parlament Europejski potępił zbrodnie dokonane przez prywatne firmy wojskowe działające na rozkaz Rosji - chodzi głównie o Wagner Group, organizacji która brała udział w agresji na Ukrainę. Deputowani wezwali równocześnie Rosję do wycofania wszystkich swoich najemników ze Krymu i Donbasu.
Grupa Wagnera pod lupą PE
Grupa Wagnera pod lupą PEFoto: PRESSLAB/Shutterstock

W rezolucji zapisano, że takie kraje jak Rosja, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie, wykorzystują prywatne firmy wojskowe i ochroniarskie, by walczyć o wpływy i zasoby w różnych częściach świata. Pozwala im to odciąć się od odpowiedzialności.

Grupa Wagner została zidentyfikowana w 2014 roku, kiedy wspierała prorosyjskich separatystów i wojsko podczas w działań wojennych w Donbasie i na Krymie. Według Parlamentu Europejskiego, wiele wskazuje na to, że organizacja ta jest finansowana, szkolona i dowodzona przez Rosję.

Egzekucje cywilów

Wagner Group dziś liczy około dziesięciu tysięcy pracownik, firma ta brała udział również w konfliktach w Syrii, Sudanie, Mozambiku, Libii, Wenezueli i Republice Środkowoafrykańskiej. Walczyła m.in. o przejęcie kluczowych zasobów, w tym dochodów z kopalni złota i diamentów. Stacja CNN ujawniła w tym roku, że rosyjscy najemnicy dokonywali egzekucji cywilów na terenach górniczych. W przeszłości dochodziło też do zabójstw dziennikarzy, którzy prowadzili śledztwa w sprawie tej grupy.

Europarlament zaapelował do wszystkich państw o zerwanie kontaktów z Wagner Group oraz o wszczęcie postępowań w sprawie przypadków łamania praw człowieka przez te organizację. Deputowani ponowili również wezwanie do Rosji o wycofanie najemników z Krymu i wschodniej Ukrainy. Treść tego dokumentu ma zostać przekazana członkom rosyjskiej Dumy.

Posłuchaj
01:00 11419726_1.mp3 Europarlament w rezolucji potępił zbrodnie dokonane przez firmy wojskowe działające na rozkaz Rosji. Relacja Karola Surówki (IAR)

dn

Czytaj także

Będzie inwazja Rosji na Ukrainę? "Zagrożenia nie wolno bagatelizować"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:32
Europosłowie skomentowali obawy o możliwym ataku na Ukrainę. Anna Fotyga, która jest członkiem Komisji Spraw Zagranicznych w Parlamencie Europejskim, w rozmowie z Polskim Radiem przyznała, że "trudno jest wykluczyć inwazję Rosji na Ukrainę. 
rozwiń zwiń