X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Merkel tłumaczy się z rozmów z Łukaszenką i Putinem. "Mają bardzo bliskie relacje"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 16:23
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek w Berlinie z Angelą Merkel. Spotkanie dotyczyło kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Kanclerz Niemiec na wspólnej konferencji prasowej odniosła się do rozmów telefonicznych, które przeprowadziła z przywódcą białoruskiego reżimu i prezydentem Rosji. - Wiemy, że Łukaszenka oraz prezydent Putin mają bardzo bliskie relacje. Dlatego rozmawiałam również z rosyjskim prezydentem o tej sytuacji - zapewniła Merkel.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: PAP/Marcin Obara

Kanclerz Niemiec Angela Merkel obiecała Polsce wsparcie w obliczu napiętej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Działania hybrydowe reżimu Aleksandra Łukaszenki destabilizują nie tylko Polskę, ale całą Europę - podkreśliła szefowa rządu po spotkaniu w Berlinie z premierem Mateuszem Morawieckim w Berlinie.

Rozmowa telefoniczna z Łukaszenką

Kanclerz Angela Merkel wyraziła solidarność z Polską.

- Z jednej strony pełna solidarność wobec Polski, a z drugiej jasny przekaz, że mamy tutaj do czynienia z tematem między UE a Białorusią i że wszystko to, co dzieje się na szczeblu bilateralnym, musi być ściśle uzgadniane, konsultowane. Tak było też z moimi rozmowami telefonicznymi z (Alaksandrem) Łukaszenką, rozmawiałam również na ten temat z polskim premierem - zaznaczyła.

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że w tej sytuacji chodzi o ludzi - żeby mieli godną pomoc i opiekę, oraz aby mogli powrócić do swoich krajów pochodzenia. Jak dodała, z polskim premierem rozmawiała również o sytuacji humanitarnej po polskiej stronie.

Rozmowa telefoniczna z Putinem

Merkel powiedziała, że rozmowa dotyczyła też tego, w jakim stopniu ta sytuacja wiąże się z Rosją.

- Wiemy, że Łukaszenka oraz prezydent Putin mają bardzo bliskie relacje. Dlatego rozmawiałam również z rosyjskim prezydentem o tej sytuacji - powiedziała. - Bardzo ubolewałam, że rosyjski prezydent nie był gotowy na spotkanie wysokiej rangi w formacie normandzkim. To byłby dobry sygnał, świadczący, że obie strony są zainteresowane rozwiązaniem kwestii Ukrainy i dlatego w tym zakresie musimy okazać solidarność europejską, tak samo, jak w przypadku Białorusi, np. w kwestii sankcji, jakie byłyby jeszcze możliwe, jeżeli nie będziemy mieli żadnych postępów - oświadczyła kanclerz Niemiec.

- Powiedziałam wyraźnie, że dla mnie jest to takie podejście, co do którego my, Europejczycy jesteśmy zgodni, a z drugiej strony musimy pokazać, że w przypadku dalszego zaostrzenia sytuacji możemy wprowadzić dalsze sankcje. Drzwi prowadzące ku dialogowi zawsze powinny zostać otwarte. Sankcje są jedną sprawą, ale zawsze powinniśmy okazywać otwartość na dialog i rozmowy - zaznaczyła Merkel. - Trzeba jasno powiedzieć, że nie wolno wykorzystywać ludzi do takich celów hybrydowych - dodała niemiecka kanclerz.

Merkel o stanowisku Polski

Na konferencji po spotkaniu Merkel podkreśliła, że "ważne było usłyszeć stanowisko Polski".

- Polska znajduje się pod wielką presją codziennie. Jest tam wielu żołnierzy, którzy zabiegają o ochronę granicy i dlatego będziemy ściśle współpracować z Polską i bardzo dobrze, że premier (Mateusz Morawiecki) spotka się z desygnowanym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem - oświadczyła.

ZOBACZ TAKŻE: Zbigniew Rau w "24 Pytaniach"

Czytaj także:

bf

Czytaj także

"Reżim Łukaszenki napotkał na zdecydowany opór". Premier o ataku na polską granicę

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 19:45
"Nie może być tak, że mieszkańcy państw południa i Afryki będą decydować o tym, kto może wejść na teren Unii Europejskiej i NATO" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku. "Będziemy wspólnie szukać najlepszych rozwiązań, by z tej serii kryzysów, jakich doświadczamy, i które są czasem próby dla Europy, wyjść zwycięsko" - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa Sullivan-Soloch. Wyrażono "zdecydowane poparcie dla Polski w obliczu działań Łukaszenki"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 22:30
Doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał telefonicznie z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem. Sullivan wyraził poparcie dla Polski wobec kryzysu migracyjnego wywołanego przez Białoruś. Rozmowa dotyczyła także działań Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiśniewska o rozmowach z NATO: dzisiejsze spotkanie będzie miało wpływ na ewentualne uruchomienie art. 4.

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 07:54
- Sytuacja na granicy jest wciąż bardzo napięta i trudna do przewidzenia, służby białoruskie nieustannie prowokują, reżim nie rezygnuje z zastraszania i szantażu jako narzędzia prowadzenia polityki - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.
rozwiń zwiń