X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polska, Litwa - pozostańcie silne". Apel Swiatłany Cichanouskiej w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:10
Przywódca białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wygłosiła przemówienie w Parlamencie Europejskim. "Polska, Litwa - pozostańcie silne" - podkreśliła. W tym tygodniu eurodeputowani dyskutują w Strasburgu o sytuacji na Białorusi oraz o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy.
Swiatłana Cichanouska w Parlamencie Europejskim: Polska, Litwa - pozostańcie silne
Swiatłana Cichanouska w Parlamencie Europejskim: "Polska, Litwa - pozostańcie silne"Foto: AA/ABACA/PAP

Białoruska polityk apelowała do instytucji europejskich o podjęcie bardziej zdecydowanych działań wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Wezwała też zachodnie media, by nie nazywały dyktatora "prezydentem", a polityków, by nie prowadzili uzgodnień z nielegalną władzą.

Swiatłana Cichanouska przypomniała, że nadal około dziewięciuset przedstawicieli białoruskiej opozycji jest więzionych ze względów politycznych. Opozycjonistka podziękowała Unii za podjęte działania - podkreśliła równocześnie, że przyszły one zbyt późno i nie są wystarczające.

Prześladowania na Białorusi, jak zaznaczyła opozycjonistka, nigdy nie ustały: nadal aresztowani są dziennikarze, z domów zabierani są opozycjoniści, a niezależne instytucje są zamykane. Unia Europejska - jak dodała - skupia się tymczasem na kryzysie na granicy. - Napięcia na białorusko-polskiej granicy osiągnęły krytyczny poziom. Przedmiotem skupienia Unii Europejskiej stał się los tysięcy obywateli innych krajów, którzy stali się zakładnikami białoruskiej reżimu. Dzwoniono, by poprawić ich warunki. Równocześnie jednak 9 milionów Białorusinów również jest zakładnikami tego reżimu - powiedziała polityk.

"Czekanie i obserwowanie to nie jest odpowiednia strategia"

Swiatłana Cichanouska zwróciła się w tym miejscu również do Polski i Litwy. - (Red. Kraje te) stoją przed największym sprawdzianem dla bezpieczeństwa swoich granic. Przy okazji: Polska, Litwa - pozostańcie silne. Wiemy, że płacicie wysoką cenę za to, że pozostajecie prawdziwymi i wiernymi przyjaciółmi Białorusinów - powiedziała.

Opozycjonistka ponownie apelowała o nieuznawanie reżimu Alaksandra Łukaszenki. Skrytykowała BBC oraz Deutsche Welle za to, że nazywały go "prezydentem". Polityk mówiła, że nie należy prowadzić uzgodnień czy podpisywać umów z autorytarną władzą. - Nie powinniśmy też zapraszać ambasadorów na negocjacje ani białoruskich zawodników na imprezy sportowe - mówiła Swiatłana Cichanouska.

Jej zdaniem jedynym skutecznym sposobem na walkę z reżimem jest nakładanie dotkliwych sankcji. - Dyktatury można porównać do wirusa, który zainfekował organizm. Wiemy, że im dłużej ignoruje się chorobę, tym trudniej ją później wyleczyć. Stało się teraz jasne dla całego świata, że czekanie i obserwowanie to nie jest odpowiednia strategia na walkę z wirusem. Potrzeba działań - mówiła.

Posłuchaj
00:58 11417141_1.mp3 Wystąpienie Swiatłany Cichanouskiej w Parlamencie Europejskim - relacja Karola Surówki (IAR) 

Trudna sytuacja na Białorusi

Swiatłana Cichanouska rok temu starała się zmierzyć z Aleksandrem Łukaszenką w wyborach prezydenckich. Z biegiem kampanii nasilały się jednak prześladowania wobec niej, była zatrzymywana, zastraszana i oczerniana. Ostatecznie wybory sfałszowano, co doprowadziło do masowych protestów na Białorusi. Zostały one brutalnie stłumione przez reżim.

00:58 11417141_1.mp3 Wystąpienie Swiatłany Cichanouskiej w Parlamencie Europejskim - relacja Karola Surówki (IAR)

Rok temu przedstawiciele białoruskiej opozycji odebrali w Parlamencie Europejskim nagrodę imienia Sacharowa za wolność myśli. Swiatłana Cichanouska zwróciła w środę uwagę, że część opozycjonistów, którzy wtedy przyjechali do Strasburga, przebywa teraz w białoruskich aresztach.

Czytaj także: 

ng

Czytaj także

Nowe zarzuty wobec liderów białoruskiej opozycji. Reżim nie wyklucza kolonii karnej

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 09:50
Przebywającym na emigracji liderom białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej i Pawłowi Łatuszce postawiono nowe zarzuty. Związane są z ich aktywnością na forum międzynarodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liderka białoruskiej opozycji wezwała austriacki rząd, biznes i naukę do zwiększenia presji na Łukaszenkę

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 18:47
Swiatłana Cichanouska, czyli liderka białoruskiej opozycji demokratycznej zwróciła się w niedzielę do rządu w Wiedniu, austriackich firm oraz uczelni o zwiększenie presji na reżim Alaksandra Łukaszenki i wsparcia dla białoruskiej opozycji. Cichanouska zrobiła to w wywiadzie dla austriackich gazet "Kleine Zeitung" oraz "Die Presse", cytowanym przez agencję Reutera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys na granicy. Twarde słowa kanclerza Austrii. "Nie możemy ulec Łukaszence"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 19:52
Podczas konferencji z udziałem europejskich dyplomatów kanclerz Austrii Alexander Schallenberg potępił białoruskie ataki hybrydowe na granicę Polski. Polityk zapowiedział także rozszerzenie współpracy z opozycją na Białorusi.
rozwiń zwiń