X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA zaprosiły Tajwan na "Szczyt dla demokracji". Jest reakcja chińskiego MSZ

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 11:03
Stany Zjednoczone wykorzystują demokrację jako narzędzie do uciskania innych krajów i dzielenia świata - to reakcja na ogłoszenie przez Departament Stanu USA listy 110 rządów zaproszonych na planowany na 9-10 grudnia wirtualny Szczyt na rzecz Demokracji. Wśród nich znalazł się Tajwan, z kolei ChRL nie została zaproszona na szczyt.
Chińskie władze potępiło USA za zaproszenie Tajwanu na Szczyt na rzecz Demokracji
Chińskie władze potępiło USA za zaproszenie Tajwanu na Szczyt na rzecz DemokracjiFoto: Gil Corzo/shutterstock

Chińskie MSZ potępiło w środę władze USA za zaproszenie Tajwanu na grudniowy Szczyt na rzecz Demokracji. Chiny stanowczo się temu sprzeciwiają – oświadczył rzecznik resortu Zhao Lijian. ChRL nie została zaproszona na szczyt. - Stany Zjednoczone wykorzystują demokrację jako narzędzie do uciskania innych krajów i dzielenia świata – twierdzi chińskie MSZ.

To reakcja na ogłoszenie przez Departament Stanu USA listy 110 rządów zaproszonych na planowany na 9-10 grudnia wirtualny Szczyt na rzecz Demokracji. Wśród zaproszonych są m.in. Polska, Niemcy, Ukraina i kraje bałtyckie, a z Azji – m.in. Japonia, Korea Południowa, Indonezja, Filipiny i Tajwan. Na liście nie ma natomiast Chin, Rosji czy Białorusi.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają rządzony demokratycznie Tajwan za nieodłączną część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Sprzeciwiają się też wszelkim oficjalnym kontaktom innych krajów z Tajwanem na szczeblu państwowym.

Tematy przewodnie szczytu

Kwestia Tajwanu była jednym z głównych tematów poruszonych na niedawnym wirtualnym szczycie przez przywódców USA i Chin, Joe Bidena i Xi Jinpinga. Biden oświadczył, że nie popiera formalnej niepodległości Tajwanu, ale podkreślił, że USA sprzeciwiają się jednostronnym zmianom obecnego statusu quo.

Podsekretarz stanu USA Uzra Zeya oświadczyła w ubiegłym tygodniu, przed publikacją listy, że na organizowany przez Biały Dom Szczyt na rzecz Demokracji zapraszane są kraje, które "wysoko stawiają sobie i innym poprzeczkę oraz które demonstrują wolę i postępy w odnawianiu demokratycznych wartości, polityki i instytucji". Tematami przewodnimi szczytu będą obrona przed autorytaryzmem, zwalczanie korupcji i promocja poszanowania praw człowieka.

Zobacz także rozmowę z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem w "Poranku Polskiego Radia 24":

dn

Czytaj także

Pierwsze spotkanie "twarzą w twarz" Xi Jinpinga i Joe Bidena. Rozmowa głównie dotyczyła Tajwanu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 07:57
- Sprawa Tajwanu była najdłużej dyskutowanym tematem podczas rozmów prezydentów Joe Bidena i Xi Jinpinga - poinformował Biały Dom po wtorkowym wirtualnym spotkaniu przywódców USA i Chin. Przekazał też, że Biden jasno podkreślił poparcie dla polityki "jednych Chin" i obecnego statusu quo dotyczącego wyspy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest szansa na zmniejszenie napięcia wokół kwestii Tajwanu". Dr Bogusz o rozmowie na linii USA-Chiny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 20:18
- Być może Chiny zmniejszą trochę liczbę prowokacji przeciwko Tajwanowi. Nie zrezygnują z nich w ogóle, ale zmniejszą ich intensywność - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Bogusz (OSW).
rozwiń zwiń