X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Do pracy tylko z certyfikatem covidowym. Rewolucyjna zmiana w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:35
Dostęp do miejsca pracy w Niemczech będą miały tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy lub osoby posiadające aktualny test na koronawirusa - wynika z nowych przepisów. Zmiany obowiązują od środy.
Rewolucyjna zmiana przepisów w Niemczech
Rewolucyjna zmiana przepisów w NiemczechFoto: franconiaphoto / Shutterstock.com

Pracownicy w Niemczech będą mogli wejść na teren zakładu tylko wtedy, gdy przedstawią dowód zaszczepienia, ozdrowienia lub aktualnego testu na COVID-19 - wynika z modelu "3G" ("geimpft" – zaszczepiony, "genesen" – ozdrowieniec i "getestet" – przetestowany).

Jak czytamy "osoby niezaszczepione, które nie mogą pracować z domu, muszą przedstawić pracodawcy codziennie aktualny szybki test antygenowy (lub test PCR nie starszy niż 48 godzin). Możliwe jest również przeprowadzenie samemu testu antygenowego na miejscu, ale pod nadzorem".

Pracodawcy z kolei są odpowiedzialni za weryfikację dowodów przed dostępem do miejsca pracy. Powinni oni również oferować bezpłatne testy co najmniej dwa razy w tygodniu.

Ulrich Kelber, pełnomocnik niemieckiego rządu ds. ochrony danych osobowych, popiera zasadę "3G" w miejscu pracy, ale krytykuje jej realizację. Z kolei Kai Beckmann, prezes Niemieckiego Związku Pracodawców Branży Chemicznej przyznaje, że "w ciągu kilku dni trudno jest wprowadzić kontrole na dużą skalę, na przykład dla pracowników zmianowych w produkcji ".

Konsekwencje dla pracowników

Za naruszenie przepisów konsekwencje ponoszą pracownicy. Osoby niezaszczepione, które nie przyniosą ważnego testu i nie będą chciały poddać się testowi na miejscu, nie mają prawa wstępu na teren firmy. W takim wypadku pracodawca nie musi wypłacać wynagrodzenia, a jeśli pracownik sprzeciwia się okazaniu certyfikatu covidowego przez dłuższy czasu, to pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.

Zmiany obowiązują od środy, 24 listopada.

W Niemczech wskaźnik zachorowalności na COVID-19 wzrósł do rekordowych 386 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. W kilkunastu landach wynosi on już powyżej 1000. 

dn/dw.com

Czytaj także

Niemcom grozi kolejnych 100 tys. zgonów z powodu pandemii. Wirusolog ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 13:46
Wirusolog Christian Drosten ostrzega przed dalszą eskalacją sytuacji związanej z rozwojem pandemii. - To naprawdę sytuacja nadzwyczajna – zaznacza Drosten i podkreśla, że jeśli natychmiast nie zostaną podjęte bardziej rygorystyczne środki, Niemcy staną w obliczu co najmniej 100 tys. kolejnych zgonów.
rozwiń zwiń