X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gazprom grozi Mołdawii. Zakręcą kurek?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 19:10
Gazprom zagroził Mołdawii, że w ciągu 48 godzin wstrzyma dostawy gazu. Powodem ma być brak płatności, której ostatnim dniem jest 22 listopada.
Gazprom zagroził wstrzymaniem dostaw gazu w Mołdawii.
Gazprom zagroził wstrzymaniem dostaw gazu w Mołdawii. Foto: shutterstock

W ubiegłym miesiącu doszło do kryzysu w negocjacjach władz Mołdawii z rosyjskim eksporterem gazu. 22 października w kraju wprowadzono z tego powodu stan wyjątkowy, Rosyjski koncern Gazprom domagał się od Kiszyniowa uregulowania zapłaty za dotychczasowe dostawy.

Kiszyniów twierdził, że należne opłaty zostały dokonane zgodnie z ustaleniami. Stanowisko Gazpromu uznano za szantaż o politycznym tle.

W lipcowych wyborach parlamentarnych mieszkańcy Mołdawii postawili na partie proeuropejskie, chcące zerwać z zależnością od Moskwy. W związku z tym koniec października Mołdawia kupiła od Polski milion metrów sześciennych gazu. Była to pierwsza w historii dostawa nierosyjskiego gazu do tego kraju.

29 października Mołdawia porozumiała się z Gazpromem w sprawie dostaw na kolejne pięć lat.

Gazprom zakręci kurek? Nowy kontrakt

Mołdawia i Rosja podpisały pod koniec października nowy kontrakt gazowy, gdyż poprzedni wygasł we wrześniu. Przewiduje on dostawy do Mołdawii 3 mld metrów sześc. rosyjskiego gazu rocznie.

Mołdawia podała, że w listopadzie będzie płacić za gaz z Rosji 450 dolarów za 1000 m sześć. surowca; w grudniu cena ma spaść do 400 USD. Zgodnie z poprzednim kontraktem, cena wynosiła 250 dolarów za 1000 m sześcienny.

Alina Merlicz, rzecznik prasowa mołdawskiego wicepremiera Andrei Spinu, który prowadził rozmowy z Gazpromem, poinformowała w poniedziałek wieczorem, że rząd Mołdawii nie otrzymał od Gazpromu zawiadomienia o możliwym wstrzymaniu dostaw gazu - podała rosyjska agencja TASS.

Zobacz także: Paweł Mucha w "Salonie politycznym Trójki"

Czytaj także:

jb

Czytaj także

Kryzys energetyczny w Mołdawii zażegnany? Władze osiągnęły porozumienie z Gazpromem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 22:49
O zawartym porozumieniu poinformowało na Facebooku mołdawskie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego. Po negocjacjach w Petersburgu - mieście siedziby Gazpromu - umowa na dostawy gazu do Mołdawii z Rosji zostanie przedłużona o pięć lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Pęk o polityce prowadzonej przez Rosję: musimy się gwałtownie zbroić

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 10:45
- Należy doprowadzić potencjał obronny armii do tego, żeby Rosji nie opłacało się nas zaatakować, bo ich ewentualne straty byłyby zbyt duże - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator i europoseł.
rozwiń zwiń