X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Padł smutny rekord. Ponad 100 tys. mieszkańców USA zmarło z powodu przedawkowania narkotyków w ciągu roku

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 06:12
W okresie kwiecień 2020-kwiecień 2021 zmarła z powodu przedawkowania narkotyków rekordowa liczba Amerykanów - wynika z danych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Walcząc z COVID-19, nie możemy zapomnieć o tej drugiej epidemii - oświadczył prezydent Joe Biden.
Ponad 100 tys. osób w USA zmarło z przedawkowania narkotyków w ciągu roku
Ponad 100 tys. osób w USA zmarło z przedawkowania narkotyków w ciągu rokuFoto: C_KAWI/Shutterstock

Według opublikowanych w środę szacunkowych danych CDC liczba ofiar przedawkowań w ciągu 12 miesięcy od kwietnia 2020 r. wyniosła 100 306, o 29 tys. więcej, niż w ciągu poprzedniego roku. Dane wskazują, że liczba ofiar przedawkowań - choć stale rosła już wcześniej - dodatkowo zwiększyła się podczas pandemii Covid-19.

- Kontynuując walkę z pandemią COVID-19 nie możemy przeoczyć tej epidemii strat, która dotknęła rodziny i społeczności w całym kraju - oznajmił w wydanym w środę oświadczeniu prezydent Biden.

ZOBACZ TAKŻE
żołnierze 1200 .jpg
Kolumbia: czterech żołnierzy zabitych w zasadzce. To odwet za aresztowanie szefa kartelu narkotykowego

Coraz więcej przedawkowań opioidów

Zapowiedział, że władze nie ustaną w wysiłkach, by odwrócić obecny trend, m.in. za pomocą zwiększenia zakresu ubezpieczeń zdrowotnych i inwestycji w programy prewencyjne, terapię oraz ograniczanie podaży niebezpiecznych substancji.

Głównymi przyczynami zgonów - odpowiedzialnymi za ponad trzy czwarte przypadków - było przedawkowanie opioidów, które od dawna są jednym z największych problemów w walce z uzależnieniami. W ostatnich latach szczególnie wzrosła popularność fentanylu, syntetycznego środka sprowadzanego między innymi z Chin. Ale rośnie też liczba śmierci z przedawkowania innych opioidów, takich jak heroina oraz leki przeciwbólowe wydawane na receptę, zawierające morfinę, kodeinę czy oksykodon.

"Razem odwrócimy bieg tej epidemii"

Już w 2011 r. CDC ogłosiły epidemię przedawkowań opioidów, zaś w 2017 r. prezydent Donald Trump ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego w związku z tym problemem, jednak działania te nie powstrzymały kryzysu. Jeszcze w 2019 r. liczba przedawkowań opioidów wynosiła ok. 50 tys., podczas gdy obecnie jest o połowę wyższa.

W ubiegłym miesiącu nową strategię walki z uzależnieniami ogłosiła administracja Bidena. Nowe podejście ma być oparte przede wszystkim na programach prewencyjnych oraz wsparciu dla sprawdzonych naukowo terapii. - Rodzinom, które opłakiwały bliskich i wszystkim ludziom, którzy zmagają się z uzależnieniami mówię: jesteście w naszych sercach i nie jesteście sami. Razem odwrócimy bieg tej epidemii - oświadczył Biden.

ms

Zobacz więcej na temat: narkotyki Ameryka USA ŚWIAT

Czytaj także

Białoruś jednym z "magazynów" heroiny przemycanej na rynek unijny. Tak wynika z raportu Rady UE dot. przestępczości

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 12:12
Białoruś jest jednym z głównych państw - oprócz Ukrainy i Azerbejdżanu - gdzie magazynuje się heroinę zanim trafi ona na rynek w krajach Unii Europejskiej - to jedno z ustaleń poufnego raportu Rady UE nt. przestępczości zorganizowanej we Wspólnocie. Do dokumentu dotarł w środę portal UEobserver.
rozwiń zwiń