X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niemcy zawieszają certyfikację Nord Stream 2. Jakub Wiech: okoliczności decyzji są mocno podbudowane polityką

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 13:15
- Z jednej strony mamy trwający kryzys energetyczny, który cały czas podgrzewa Rosja, ograniczając podaż gazu na rynki europejskie, z drugiej strony - sytuację na granicy Unii Europejskiej z Białorusią, czyli z państwem wasalnym wobec Władimira Putina. Mamy też koncentrację wojsk rosyjskich przy Ukrainie. Te okoliczności bardzo łatwo nakierowują na pewien wniosek polityczny wychodzący z tej decyzji - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl, Energetyka24.com).
Budowa biegnącego po dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 2 jest ukończona, jedna nitka jest już wypełniona gazem
Budowa biegnącego po dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 2 jest ukończona, jedna nitka jest już wypełniona gazemFoto: PAP/DPA/Jens Büttner
Nord Stream free układanie rur shutt-1200.jpg
Niemcy: wstrzymana certyfikacja Nord Stream 2. Powodem działanie niezgodne z prawem

Paweł Bączek (portal PolskieRadio24.pl): Niemiecki regulator Bundesnetzagentur wstrzymał certyfikację spółki Nord Stream 2 AG jako operatora gazociągu Nord Stream 2. Jako powód BNetzA podał, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego. Jak Pan ocenia tę decyzję?

Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl, Energetyka24.com): Trzeba zwrócić uwagę na to, iż mamy do czynienia z określonym problemem formalno-prawnym, który wyniknął w toku analizy dokumentów dotyczących certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Okoliczności, w których pojawił się ten komunikat niemieckiego regulatora o wstrzymaniu certyfikacji, są faktycznie mocno podbudowane polityką.

Czytaj także:

Z jednej strony mamy trwający kryzys energetyczny, który cały czas podgrzewa Rosja, ograniczając podaż gazu na rynki europejskie, z drugiej strony - sytuację na granicy Unii Europejskiej z Białorusią, czyli z państwem wasalnym wobec Władimira Putina. Mamy też koncentrację wojsk rosyjskich przy Ukrainie i takie spostrzeżenia ze strony Stanów Zjednoczonych, że może dojść do powtórki z 2014 r. Te okoliczności bardzo łatwo nakierowują na pewien wniosek polityczny wychodzący z tej decyzji.

mid-21b01129 (1).jpg
Premier: mieliśmy rację, przestrzegając przed Nord Stream 2

Czyli - jak Pan stwierdził - decyzja o wstrzymaniu certyfikacji jest zasadzona na problemie formalnoprawnym?

Tak. Może być rozwiązana właśnie działaniami formalnoprawnymi ze strony spółki wnioskodawcy, czyli spółki rosyjskiej Nord Stream 2 AG. Można zastanawiać się, jakie będą konsekwencje dla tej właśnie spółki, jak Rosjanie będą musieli formalno-prawnie wyjść z tego, kiedy będą w stanie powołać kolejny podmiot w Niemczech i przenieść na niego część aktywów. Warto też zauważyć, że proponowana przez Rosjan koncepcja dotyczy podziału gazociągu Nord Stream 2 na dwie części podlegające różnemu ustawodawstwu, co ma niebagatelne skutki dla funkcjonowania tego połączenia.

Byłbym jednak bardzo ostrożny przed wyciąganiem zbyt daleko idących wniosków w kwestii politycznych konsekwencji tej decyzji, zwłaszcza biorąc pod uwagę dotychczasowe działania - czy to niemieckich sądów, czy samego regulatora Bundesnetzagentur, bo wykazywały się one daleko idącym legalizmem i podejściem osadzonym na normach prawa.


Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Paweł Bączek (portal PolskieRadio24.pl)

***


Gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2 (opr. Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP) Gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2 (opr. Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP)

Czytaj także

Niemcy zignorowały ostrzeżenia Polski ws. Nord Stream 2? "Der Spiegel" nie ma wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 23:35
W trwającym procesie certyfikacji Nord Stream 2 AG federalne ministerstwo gospodarki Niemiec "najwyraźniej zignorowało argumenty właściwego polskiego organu regulacyjnego" - pisze "Der Spiegel". Przeciwko gazociągowi opowiedziała się także proekologiczna organizacja Deutsche Umwelthilfe (DUH).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja wstrzymuje dostawy gazu - po raz kolejny. Politycy: to nacisk na Niemcy i UE

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 16:25
Rosja wstrzymała transport gazu ziemnego do Niemiec Gazociągiem Jamalskim. To drugi taki przypadek w ciągu tygodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA nałożą sankcje na zarządcę Nord Stream 2? Chce tego grupa senatorów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 03:54
Grupa sześciu republikańskich senatorów złożyła projekt wprowadzenia sankcji na firmę Nord Stream 2 AG, czyli należące do Kremla przedsiębiorstwo zarządzające gazociągiem Nord Stream 2. Zdaniem wnioskodawców, uruchomienie gazociągu przyniosłoby szkody Stanom Zjednoczonym i państwom europejskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szantażowanie Europy za pomocą gazu musi zostać powstrzymane". Zełenski zachęca USA do sankcji przeciwko NS2

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 02:44
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał amerykański Senat do przyjęcia poprawki umożliwiającej nałożenie zawieszonych wcześniej przez administrację Joe Bidena sankcji przeciwko gazociągowi Nord Stream 2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analityk PISM ostrzega: Rosja pozornie dostosuje Nord Stream 2 do unijnych regulacji

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 11:11
"We wrześniu rosyjski rząd przychylił się do wniosku Rosniefti - największego koncernu naftowego Rosji - o umożliwienie eksportu gazu przez należący do Gazpromu Nord Stream 2. Ostateczna decyzja należy do prezydenta Putina, jednak wynikający z prawa UE wymóg zapewnienia dostępu do gazociągu dla innych dostawców niż Gazprom sprawia, że możliwe jest dopuszczenie konkurencji w takiej - ograniczonej - formie" - napisał analityk PISM Bartosz Bieliszczuk.
rozwiń zwiń