X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmarł polonijny działacz społeczny Janusz Sporek. Odszedł w wieku 73 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 04:36
W sobotę zmarł w Nowym Jorku Janusz Sporek polonijny działacz społeczny, dyrygent, nauczyciel, dziennikarz, zdobywca nagrody "Przeszłość/Przyszłość" im. Janusza Kurtyki. Był prezesem Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych. Miał 73 lata.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Martyn Jandula/ Shutterstock

O śmierci Janusza Sporka powiadomił jego przyjaciel, nowojorski adwokat Sławomir Platta.

- Janusz był zawsze niezmienny w swoich opiniach i przekonaniach. Był prawdziwym patriotą i nieugiętym obrońcą polskiej kultury w USA. Byliśmy bardzo bliskimi przyjaciółmi, a zbliżyła nas jeszcze bardziej, wspólna walka o Pomnik Katyński w Jersey City. Poza tym, że był wspaniałym kompozytorem i dyrygentem, był także prezesem Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, który stworzyliśmy razem w trakcie walki o nasz Pomnik - powiedział Platta. Jak dodał adwokat, Sporek był nieocenionym wzorem dla młodego pokolenia Polaków w USA.

Czytaj także:
pomnik katyński jesrey city 2 1200 shutt.jpg
Koniec batalii. Pomnik Katyński zostaje na dotychczasowym miejscu

- Jego niezapomniane koncerty w Carnegie Hall gromadziły całą Polonię i świat artystyczny Nowego Jorku. Był człowiekiem, z którego zdaniem liczyli się zarówno Amerykanie jak i Polacy mieszkający w USA - podkreślił Platta.

Ścieżka zawodowa

Janusz Sporek był absolwentem Wydziału Muzycznego na Uniwersytecie Śląskim i magistrem Wychowania Muzycznego. Na emigrację zdecydował się w 1987 roku po serii prowokacji i prób zastraszania utratą pracy przez Służbę Bezpieczeństwa.

Był dyrygentem chórów polonijnych, a pierwszy z nich, "Hejnał" założył w roku 1988. Założył też szkołę Music Education Center, która wykształciła ponad 1500 uczniów.

"Przez ponad 3 dekady w Stanach Zjednoczonych wystąpił 15 razy w słynnej Carnegie Hall i kilkukrotnie w niemniej znanej Lincoln Center-Avery Fisher Hall. Ze swoim repertuarem odwiedził m.in. Detroit, Filadelfię, Nowy Jork, Chicago, Boston, San Diego, Long Island i Johnstown. U jego boku wystąpiło blisko 70 solistów. (…) Miał własną grupę wokalną z Brooklynu - Esprit de Chorus. Dyrygentowi udało się zaprosić na amerykańskie koncerty wielu polskich artystów - m.in. wybitną pianistkę Beatę Bilińską, kompozytora Wojciecha Kilara, Annę Marię Jopek oraz Skaldów" - przypomina portal Polska360.org.

W trakcie tegorocznej gali przyznania nagród "Przeszłość/Przyszłość" im. Janusza Kurtyki w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przypomniano m.in. o zasługach działacza w zapobieżeniu przeniesienia monumentu w Jersey City, który upamiętnia sowiecką zbrodnię na polskich żołnierzach.

"W ramach tego przedsięwzięcia podejmował działania wymagające zaangażowania i nieprzeciętnej odwagi cywilnej, czego przykładem są, chociażby pozwy sądowe złożone przeciwko władzom Jersey City. Ponadto prowadził akcje edukacyjne mające poszerzyć wiedzę na temat zbrodni katyńskiej wśród Amerykanów, dzięki czemu postulaty Polonii zyskały szersze poparcie" - przypomniał portal.

Janusz Sporek osierocił dwóch synów - mieszkającego w Nowym Jorku Wojciecha i w Polsce Sebastiana.

jbt