X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Inicjatywa dot. metanu. Wielu czołowych emitentów, w tym Chiny, Rosja i Indie, wciąż do niej nie dołączyło

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 13:34
Blisko 90 krajów świata przyłączyło się do inicjatywy USA i Unii Europejskiej mającej na celu zmniejszenie do 2030 roku emisji metanu o 30 proc. w stosunku do poziomu z 2020 roku - informuje Reuters. Formalnie plan ma być ogłoszony we wtorek.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Victor Lauer

"Amerykanie i Europejczycy przekonują świat na COP26 do walki z emisjami metanu. Rosja nie dołącza do inicjatywy, bo baza surowcowa Nord Stream 2 to jedno z największych źródeł wycieków tego gazu cieplarnianego" - ocenia redaktor naczelny portalu biznesalert.pl Wojciech Jakóbik. 

glasgow climate 21b01127 1200.jpg
Odrzutowcami na szczyt klimatyczny. Włoska prasa krytycznie o COP26

Jak wskazuje, "prezydent Joe Biden ma przedstawić Amerykański Plan Redukcji Emisji Metanu w trakcie szczytu klimatycznego w Glasgow. Ma on pozwolić na redukcję emisji tego typu o ponad 50 procent do 2030 roku i przez to rodzi podziały w Kongresie".

Chiny, Rosja i Indie nie podpiszą Global Methane Pledge

"Od września, gdy ogłoszono globalną inicjatywę zmniejszenia emisji metanu, USA i UE zyskały dla niej poparcie około 90 innych państw. We wtorek ma być ogłoszone przyłączenie się do niej Brazylii" - informuje agencja Reutera. Brazylia jest obok USA, Chin, Indii i Rosji jednym z pięciu największych emitentów metanu na świecie. Jak pisze Reuters, te trzy ostatnie kraje na razie nie zobowiązały się do ograniczenia emisji metanu. Do inicjatywy przyłączyła się jednak połowa z 30 największych światowych emitentów metanu, którzy wytwarzają wspólnie dwie trzecie światowego PKB.

Wojciech Jakóbik, zaznacza, że Rosja "jest oskarżana o największe wycieki metanu na świecie". Ich źródła to między innymi baza surowcowa Nord Stream 2, reklamowanego przez Kreml jako "ekologiczne źródło dostaw dla Europy".

"Emisje metanu to jeden z wielu argumentów przeciwników tego projektu, wśród których znajdują się Amerykanie używający go na arenie międzynarodowej" - zauważył publicysta.

Czytaj również:

Z kolei Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem ropy naftowej i gazu ziemnego, UE jest największym na świecie importerem tego ostatniego surowca.

Porozumienie dotyczące metanu nie jest formalnie częścią negocjacji prowadzonych podczas odbywającego się w Glasgow w Wielkiej Brytanii ONZ-owskiego szczytu klimatycznego, ale rozmowy w sprawie tej umowy odbywają się na marginesie szczytu, a samo porozumienie może być jednym z najważniejszych efektów spotkania - podkreśla Reuters.

TT Antonio Guterres 1200.jpg
Szczyt COP26. Sekretarz generalny ONZ: zmierzamy w kierunku klimatycznej katastrofy

Czym jest metan?

Metan jest najważniejszym, po dwutlenku węgla, gazem cieplarnianym przyczyniającym się do podnoszenia się globalnej temperatury. Ma wyższy niż CO2 potencjał zatrzymywania ciepła w ziemskiej atmosferze, ale szybciej w niej się rozkłada, przez co ograniczenie emisji metanu może mieć szybki wpływ na powstrzymanie globalnego ocieplenia.

"Obecnie emisja metanu związana z działalnością człowieka stanowi około jednej trzeciej emisji wszystkich antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych" - przypomina agencja AP.

Głównymi źródłami emisji metanu związanymi z działalnością człowieka są nieszczelne instalacje naftowe i gazowe, stare kopalnie węgla, rolnictwo i składowiska odpadów. Osiągnięcie redukcji produkcji metanu o 30 proc. ma być związane z ograniczeniami we wszystkich tych sektorach.

erdogan free shutt 1200 .jpg
Turcja po stronie deklaracji klimatycznej. Porozumienie paryskie ratyfikowane

Porozumienie paryskie

W majowym raporcie ONZ stwierdzono, że gwałtowne ograniczenie emisji metanu w tej dekadzie może zapobiec globalnemu ociepleniu o prawie 0,3 stopnia Celsjusza do lat 40. XX wieku. Nieumiejętność rozwiązania problemu nadmiernej emisji metanu nie pozwoliłaby jednak na osiągnięcie celu porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej i uniknięcie najgorszych skutków zmian klimatycznych.

PAP/biznesalert.pl/Reuters/nt

Czytaj także

Od połowy 2022 r. zaostrzenie norm dla węgla do domowych pieców. Nie będzie już "eko"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 14:30
Na przełomie marca i kwietnia 2022 r. zaczną obowiązywać nowe normy jakościowe dla węgla spalanego w domowych kotłowniach. Od tego czasu producenci węgla nie będą mogli używać nazw "ekogroszek" i "ekomiał" sprzedając go konsumentom - podaje resort klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Europa będzie bardzo ubogim kontynentem". Jakub Pacan o unijnym pakiecie "Fit for 55"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 08:30
- Jak przewidują ekonomiści, Europa będzie bardzo ubogim kontynentem. Oczywiście, że za klimatyczną ideologią idzie też to, że ktoś będzie musiał na tym zarobić. Ale to działanie Unii Europejskiej jest irracjonalne. Europa wytwarza tylko 17 proc. światowego CO2 - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: sprawiedliwa transformacja musi brać pod uwagę moment startu

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 17:28
 - Sprawiedliwa transformacja musi brać pod uwagę moment startu i to, że społeczeństwa zachodnie przez 200 lat, właściwie nie patrząc na skutki dla klimatu, wykorzystywały paliwa kopalne, by dojść do obecnego poziomu rozwoju gospodarczego - powiedział w Glasgow premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń