X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda spotka się z Emmanuelem Macronem. Energetyka jednym z tematów rozmów

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 05:18
Prezydent Andrzej Duda złoży roboczą wizytę w Paryżu. W Pałacu Elizejskim spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Warszawa zapowiada rozmowę jako okazję do przedyskutowania współpracy gospodarczej, z kolei Paryż akcentuje kwestię praworządności.
Elektrownia atomowa - zdjęcie ilustracyjne
Elektrownia atomowa - zdjęcie ilustracyjneFoto: mareksaroch.cz/ Shutterstock

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, wizyta w Paryżu była planowana od kilku tygodni. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że pierwotnie rozmowa Andrzej Duda - Emmanuel Macron miała odbyć się telefonicznie. Jednak zakres tematów jest na tyle duży, że zdecydowano o bezpośrednim spotkaniu prezydentów.

pad prezydent pap 1200 .jpg
Prezydent Andrzej Duda: Polska stawia na niskoemisyjne źródła energii, w tym nuklearne

Posłuchaj
00:52 pad - macron - spec - darmoros .mp3 Prezydent Andrzej Duda złoży dziś roboczą wizytę w Paryżu. O 13.00 w Pałacu Elizejskim spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - relacja Karola Darmorosa (IAR)

Na pierwszym planie energetyka

Według Pałacu Prezydenckiego, rozmowy w Paryżu będą dotyczyły współpracy polsko-francuskiej "w kwestiach gospodarczych, energetycznych, bezpieczeństwa oraz ochrony granic". Tu na pierwszy plan wysuwa się kwestia energetyki jądrowej. Niedawno francuski koncern EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na budowę od 4 do 6 reaktorów atomowych w 2-3 lokalizacjach.

Czytaj także: 

Rozmowa prezydentów ma dotyczyć też współpracy w ramach Unii Europejskiej oraz polityki bezpieczeństwa. Przywódcy omówią również kwestię ochronę unijnych granic.

W skład polskiej delegacji wejdą szefowie Biura Polityki Międzynarodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Jakub Kumoch i Paweł Soloch, a także przedstawiciele strony rządowej - wiceministrowie spraw zagranicznych oraz klimatu i środowiska - Piotr Wawrzyk i Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Francja chce o praworządności

"Spotkanie będzie okazją do kontynuowania dialogu na temat sposobów wyjścia z kryzysu praworządności" - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego. Strona francuska wymienia też inne tematy rozmowy - to migracja, klimat, obronność i przemysł.

Od nowego roku Francja obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W miniony czwartek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Macronem na marginesie Rady Europejskiej w Brukseli. Po obradach szczytu francuski przywódca oświadczył, że Europa czeka na "konkretne gesty" ze strony Polski, które - jak tłumaczył - mogłyby rozwiązać spór Warszawy z Brukselą bez konieczności wywierania nacisku ze strony Unii.


mbl

Czytaj także

Francja stawia na małe reaktory modułowe. Macron: zainwestujemy miliard euro

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 09:56
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że do roku 2030 jego rząd chce zainwestować miliard euro w małe nuklearne reaktory modułowe (SMR) w ramach programu nazwanego "Francja 2030". Program o wartości 30 mld euro zakłada reindustrializację kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: spór o transformację energetyczną dopiero przed nami

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 14:36
Jesteśmy na początku sporu o to, jak będzie wyglądała ścieżka transformacji energetycznej w Polsce i Europie. Dzisiejszy spór o Turów to tylko wątek tej debaty i dyskutować trzeba raczej o tym, czy przyszłością jest gaz, atom, inne źródła, i jak odbiorcy prądu mają poradzić sobie ze wzrostem jego cen - mówili goście audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24 - dr Adam Czerniak z SGH i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).
rozwiń zwiń