X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zachód podziela naszą ocenę sytuacji na wschodniej granicy". Szczerski o kryzysie migracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 09:54
- Polskie stanowisko poparło 40 innych krajów i Unia Europejska. W tym kontekście widać bardzo wyraźne wsparcie krajów dla Polski i naszego opisu sytuacji - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Przedstawiciel Polski przy ONZ skomentował w ten sposób wspólne oświadczenie ponad 40 państw nt. Białorusi na forum ONZ.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: twitter.com/Biuro Polityki Międzynarodowej
onz 1200 free.jpg
ONZ: Polska wraz z ponad 40 krajami potępiła działania Białorusi na granicy z UE

- Tegoroczne oświadczenie jest bardzo mocne i rozszerzone poza samą sytuację wewnętrzną na Białorusi, by uwzględnić to, co się dzieje na granicy Białorusi z UE, z bardzo wyraźnym wskazaniem na reżim Łukaszenki jako twórcy tego kryzysu - powiedział dyplomata.

Szczerski odniósł się do faktu, że w poniedziałek grupa ambasadorów 46 państw i Unii Europejskiej przyjęła wspólne oświadczenie w sprawie Białorusi podczas debaty na forum komitetu ds. praw człowieka Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Przedstawiciele państw europejskich, a także USA, Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Japonii i Korei Południowej potępili w nim m.in. prowokowanie przez Białoruś kryzysu migracyjnego na granicy i wezwali do "zaprzestania instrumentalizowania migracji do celów politycznych oraz innych zagrożeń hybrydowych, które zagrażają życiu ludzi". Kraje te wezwały też Mińsk do pozwolenia na udzielenie pomocy humanitarnej dla zwożonych przez Białoruś migrantów.

Jak powiedział Szczerski, Polska była współautorem oświadczenia, a fragment dotyczący kryzysu migracyjnego był wynikiem działań polskiej dyplomacji i świadczy o tym, że państwa demokratyczne zgadzają się z polską oceną sytuacji na granicy.

- Ważne jest to wezwanie do dopuszczenia na Białoruś konwojów humanitarnych, o które wcześniej apelował prezydent Duda. Polskie stanowisko poparło 40 innych krajów i Unia Europejska. W tym kontekście widać bardzo wyraźne wsparcie krajów dla polskiego stanowiska i opisu sytuacji - powiedział ambasador. - To ważne, że ta sytuacja wybrzmiała w pełnym i prawdziwym obrazie - dodał.

"Będziemy nieustannie upominać się o prawa na Białorusi"

Szczerski ocenił, że jednym z najważniejszych zadań dla Polski jest "zapewnienie, by problem Białorusi - tak jak sytuacji w Gruzji, czy na Ukrainie - nie został zapomniany, żeby świat się z tym nie pogodził". - Naszym celem jest nieustanne upominanie się o prawa i wolność ludzi prześladowanych na Białorusi, w tym polskiej mniejszości. Społeczność międzynarodowa musi ciągle słyszeć o tej sprawie, bo niestety problemów na świecie jest bardzo wiele i każdy ma obowiązek, by wspominać o tym, co jest mu najbliższe - powiedział dyplomata.

Jednocześnie przyznał, że podjęcie bardziej zdecydowanych niż do tej pory działań społeczności międzynarodowej wobec reżimu Łukaszenki jest trudne ze względu na poparcie Rosji dla Mińska.

- To jest część geopolityki. Białoruś ma w ONZ bardzo mocne poparcie Rosji, stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, która blokuje bardziej zdecydowane działania społeczności międzynarodowej - podkreślił Szczerski. - Mimo wszystko udaje się nam się, by temat nadal był w centrum uwagi i by polskie stanowisko było popierane przez większość demokratycznego świata - dodał.

kp

Czytaj także

7 miesięcy w areszcie Andżeliki Borys. "Jest niesprawiedliwie oskarżona"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 04:36
Dziś mija siedem miesięcy od aresztowania prezes Związku Polaków na Białorusi. Andżelika Borys jest przetrzymywana w ciężkich warunkach w areszcie więziennym w podstołecznym Żodzinie. Kilka dni temu w celi łagru spędziła urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe nagranie z granicy. W niszczeniu ogrodzenia pomaga przedstawiciel białoruskich władz?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 11:09
Zamaskowane osoby, prawdopodobnie migranci, niszczą odcinek ogrodzenia na granicy Białorusi z Polską - wynika z nagrania opublikowanego w poniedziałek na Twitterze przez opozycyjny białoruski serwis informacyjny Nexta. Sugeruje on, że wśród tych osób jest przedstawiciel białoruskich władz.
rozwiń zwiń