X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Korea Płn. oskarża USA o zwiększanie napięć militarnych z Chinami. Biden: staniemy w obronie Tajwanu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 12:46
Korea Północna oskarżyła w sobotę administrację prezydenta USA Joe Bidena o zwiększanie napięć militarnych z Chinami poprzez "lekkomyślne" wspieranie Tajwanu. Pjongjang oświadczył, że rosnącą obecność wojskową Amerykanów w regionie odbiera jako potencjalne zagrożenie dla siebie.
Joe Biden
Joe BidenFoto: Drop of Light/Shutterstock

Wiceminister spraw zagranicznych Korei Północnej Pak Myong Ho skrytykował Stany Zjednoczone za wysyłanie okrętów wojennych przez Cieśninę Tajwańską i dostarczanie Tajwanowi zmodernizowanych systemów uzbrojenia i wspieranie szkolenia wojskowego. 

biden 1200.jpg
USA gotowe bronić Tajwanu przed chińską agresją. Biden: jesteśmy do tego zobowiązani

- Niedyskretne wtrącanie się Stanów Zjednoczonych w sprawy dotyczące Tajwanu, które Korea Północna postrzega jako całkowicie chińską sprawę wewnętrzną, grozi wywołaniem delikatnej sytuacji na Półwyspie Koreańskim - oświadczył Pak, cytowany przez państwowe media północnokoreańskie.

Wypowiedź Bidena i reakcja Korei Południowej

Oświadczenie Paka ma związek z czwartkową wypowiedzią Bidena, który występując w stacji telewizyjnej CNN, powiedział, że choć nie chce kolejnej zimnej wojny, to nie wycofa się wobec rosnącej potęgi Chin. Podkreślając, że przewaga militarna Ameryki nie jest zagrożona, prezydent USA dwukrotnie potwierdził, że USA poczuwają się do obowiązku stanąć w obronie Tajwanu, gdyby został zaatakowany przez Chiny kontynentalne.

- To dobrze znany fakt, że wojska amerykańskie i ich bazy wojskowe w Korei Południowej są używane do wywierania presji na Chiny oraz że ogromne siły USA i ich państw satelickich, które są skoncentrowane w pobliżu Tajwanu, mogą być zaangażowany w operację wojskową wymierzoną w KRLD w dowolnym momencie - powiedział minister północnokoreańskiego reżimu.

Czytaj także:

Dodał, że rosnąca obecność wojskowa dowodzonych przez USA "sił wrogich" w regionie opiera się na "wątpliwym założeniu", że Korea Północna i Chiny mogą wywołać kłopoty na Tajwanie i na Półwyspie Koreańskim.

- Ta rzeczywistość dowodzi, że Stany Zjednoczone starają się zdusić nasz kraj i Chiny, oba kraje socjalistyczne, aby utrzymać swoją supremację – zaznaczył Pak.

Oświadczenie Białego Domu po gafie Bidena

W piątek rzeczniczka Białego Domu zapewniła, że intencją Bidena "nie było zadeklarowanie, że polityka wobec Tajwanu uległa zmianie lub, że on chciałby tę politykę zmienić". Było to kolejne oświadczenie Waszyngtonu po deklaracji prezydenta USA, którą część ekspertów określiła jako "gafę" i "przejęzyczenie".

bf

Czytaj także

"Może rozlać się na całą Azję Wschodnią". Dr Bogusz o narastającym konflikcie na linii Chiny-Tajwan

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 19:05
Władze Chin ostro skrytykowały w niedzielę przemówienie prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen z okazji 110-lecia rewolucji xinhaiskiej, która doprowadziła do ustanowienia Republiki Chińskiej w 1911 roku, twierdząc, że podżegało ono do konfrontacji i wypaczało fakty. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie napięcie na linii Chiny-Tajwan. Kolejne prowokacje i demonstracje siły Pekinu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 13:55
Chińskie manewry wojskowe w pobliżu Tajwanu mają być - zdaniem władz w Pekinie - sygnałem dla sił opowiadających się za formalną niezależnością wyspy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny eskalują konflikty z państwami swojego regionu. "Najgorsze dopiero przed nami"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:32
Rośnie napięcie w i tak już niespokojnych relacjach Chin i Tajwanu. Pekin stosuje coraz śmielsze prowokacje i agresywniej demonstruje swoją siłę. Zagrożenie odczuwają już nie tylko Tajpej i Hongkong, ale także Canberra. Zdaniem ekspertów jesteśmy dopiero przed prawdziwą eskalacją konfliktu.
rozwiń zwiń